Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mezi Evropskou unií a Británií trvají neshody. Jednání budou pokračovat v neděli

Hlavní evropský vyjednavač Brexitu Michael Barnier v Londýně. foto: Reuters

Brusel/Londýn - Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po sobotním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.
  19:18aktualizováno  21:32

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

„I když uznáváme vážnost těchto neshod, shodli jsme se, že naše vyjednávací týmy by se měly znovu pokusit zhodnotit, zda je možné je překonat,“ uvedli oba politici ve společném prohlášení po zhruba hodinovém telefonátu.

O budoucích vztazích Evropské unie a Británie bude Johnson mluvit s šéfkou Evropské komise

Šéfka unijní exekutivy a britský premiér spolu hovořili den poté, co obě strany přerušily intenzivní jednání v Londýně, v nichž podle diplomatů konečný kompromis překazily především odlišné názory na témata rybolovu a státní pomoci britským firmám.

Týmy vedené Michelem Barnierem na unijní a Davidem Frostem na britské straně se podle prohlášení lídrů sejdou v neděli v Bruselu. Výsledky jejich práce by pak měli von der Leyenová a Johnson zhodnotit opět na dálku v pondělí večer.

Podle vyjádření z obou stran se přitom již hraje o každý den. Pokud nebude dohoda hotová během několika příštích dní, aby ji mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty na obou stranách, čeká obě strany divoký rozchod. V takovém případě by od ledna zkomplikovaly obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace.

Barnier po telefonátu na twitteru stručně uvedl, že při nedělních rozhovorech se „uvidí, jestli existuje cesta vpřed“. Unijní diplomaté citovaní několika médii se shodují, že osud jednání má v rukou Johnson. Pokud pod časovým tlakem svolí k dlouhodobému zachování současných práv rybářů z kontinentu a ke sladění britských standardů hospodářské soutěže s těmi unijními, mohla by podle diplomatů být dohoda zpečetěna do summitu EU začínajícího ve čtvrtek.

Johnson však dosud ústupky v obou otázkách odmítá jako věc národní suverenity. Podle diplomatů obě strany prezentovaly v dosud posledním kole jednání kompromisní návrhy ohledně rybolovu, byly však navzájem stále velmi vzdálené. Zdroje britských médií tvrdí, že Londýn další výrazné ústupky nepřipustí.

„Dohoda je v nejlepším zájmu všech,“ uvítal na twitteru pokračování rozhovorů irský premiér Micheál Martin. Země EU jsou přitom dosud jednotné v názoru, že se raději obejdou bez dohody, než by uzavřely smlouvu ohrožující jednotný unijní trh. Některé přímořské státy v čele s Francií ovšem rázně odmítají jakékoli ústupky v otázce rybolovných práv, zatímco například právě Irsko je o něco více nakloněno kompromisní variantě. Barnier by podle informací mohl po nedělním vyjednávacím kole informovat zástupce členských států o jeho vývoji a probrat s nimi možné kompromisy ve věci rybolovu.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat