17. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sjedná mír s Palestinou? Trump vsadil na svého zetě, škodí mu ale vazby na Čínu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Jared Kushner, po boku své manželky Ivanky hledí na prezidenta Trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jared Kushner, po boku své manželky Ivanky hledí na prezidenta Trumpa. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Nastupující americký prezident Donald Trump má smělé plány pro Blízký východ. V interview pro britský deník The Times prohlásil, že jeho zeť Jared Kushner bude tím, kdo dokáže dohodnout mír mezi Izraelem a Palestinou. Podle amerického listu The New York Times bude hrát významnou roli i celkově ze své pozice poradce Bílého domu, musí ale překonat kritiku kvůli konfliktu zájmů, vazbám na Čínu a nepotismu.

“Zná dobře region, lidi v něm a důležité hráče,” odůvodňoval už dříve Trump, proč by měl manžel jeho dcery Ivanky být tím pravým pro řešení komplikované situace v arabsko-izraelském konfliktu. To považuje vítěz listopadových voleb za jeden z nejdůležitějších úkolů své administrativy.

Kushner nemá žádné předchozí zkušenosti s diplomacií, přesto patřil k významným postavám Trumpovy kampaně v souvislosti se zahraničněpolitickou agendou. Podle The New York Times je Kushner jedním z nejmocnějších mužů současného Trumpova okolí. Americký deník cituje svůj zdroj z Bílého domu, podle nějž bylo Obamovu týmu při přípravě přechodu moci sděleno, že všechny zahraničněpolitické záležitosti měly být nejdříve představeny právě manželovi Trumpovy dcery.

S Trumpem navíc jeho zetě spojuje podobný osud. Stejně jako on zdědil realitní impérium vybudované otcem, Charlesem Kushnerem. Narozdíl od Trumpovy firmy, která se přeorientovala na propagaci výrobků s jeho jménem, Kushner zůstává jedním z největších realitních mogulů. Jeho společnost jen za posledních deset let nakoupila akvizice za 7 miliard dolarů (v přepočtu téměř 180 miliard korun).

Rodinné jmění však pro Kushnerovu funkci skýtá problém kvůli konfliktu zájmů. Což pro něj znamená, že bude muset alespoň zčásti odhalit svůj majetek a vyloučit, že by zůstal v některé funkci, kde by mohl “přímo a předvídatelně” ovlivňovat své finanční zájmy.

A co vliv Číny?

I v případě, že udělá vše pro to, aby se vyhnul konfliktům zájmu z právního hlediska, podle etických expertů mohou kolem Kushnera nadále kolovat otázky ohledně jeho vazeb na Čínu. “Obchody s firmou Anbang mohou vyvolat silný dojem, že prostřednictvím Kushnera chce zahraniční entita ovlivnit americkou politiku,” řekl pro The New York Times bývalý poradce prezidentského kandidáta republikána Randa Paula právník Matthew Sanderson.

S čínskou firmou, která má úzké kontakty na tamní státní představitele totiž Kushnera spojuje obchodní dohoda, která má vest k renovaci kancelářské budovy Kushnerů na Páté avenue na Manhattanu. Společnost navíc ve Spojených státech už vlastní síť hotelů.

Aplaus
Jared Kushner, po boku své manželky Ivanky hledí na prezidenta Trumpa.

Ve světle toho vyvolává otazníky tvrzení The New York Times, že když Trump telefonoval s tchaj-wanskou prezidentkou, prvním mužem, u něhož si stěžoval čínský velvyslanec nebyl nastupující prezident, ale jeho poradce Kushner. V době, kdy byl uprostřed složitých rozhovorů s firmou Anbang. A není ani tajemstvím, že Kushnerovo imperium má samo několik čínských investorů.

Jakožto člen užší rodiny se Kushner těší velké důvěře zvoleného prezidenta. V tom však spočívá další zádrhel pro jeho politickou či diplomatickou kariéru. Podle zákona proti nepotismu totiž nesmí zvolený politik najmout svého příbuzného do veřejné funkce. Naštěstí pro Kushnera existuje precedent vylučující z této praxe Bílý dům, protože není federální úřad. Je to díky Hillary Clintonové, které v devadesátých letech soud umožnil radit při zdravotnické reformě svého manžela, tehdejšího prezidenta Billa Clintona.

  • 20Diskuse
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz