7. dubna 2017 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jehovisti mají v Rusku utrum. Nejvyšší soud jim pozastavil činnost, chce úplný zákaz

Uprchlíci sledují Svědky Jehovovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci sledují Svědky Jehovovi. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

MOSKVA Ruský nejvyšší soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance o pozastavení činnosti společnosti Svědkové Jehovovi. Rozhodnutí je podle agentury AP součástí širšího řízení, v němž ministerstvo spravedlnosti usiluje o definitivní zákaz skupiny v Rusku.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku podle vlastního tvrzení na 170 tisíc členů, oficiálně tam organizace působí od roku 1991. Činnost jehovistů je pravidelně předmětem pozornosti úřadů po celém Rusku, v řadě regionů a měst už byla tato náboženská společnost zakázána, například v Samaře, Orlu, Belgorodu či Birobidžanu. Sami jehovisté často viděli v pozadí ústrků vlivnou pravoslavnou církev, úzce spjatou s ruským státem.

Právě v Birobidžanu soud sektu v minulosti zakázal. Připisuje jí například šíření literatury, která porušuje ruský zákon proti extremismu.

„Při všech soudních procesech proti Svědkům Jehovovým bylo vidět, že soud nedopřál sluchu obhajobě a stanul na straně prokuratury či ministerstva spravedlnosti,“ řekl v březnu ruské redakci BBC mluvčí ruských jehovistů Jaroslav Sivulskij, podle kterého není k zákazu žádný důvod. „Snažíme se vysvětlit lidem, že nejsme žádní extremisté. Jsme řádní občané, platíme daně a dodržujeme zákony, a tak obvinění z extremismu je prostě absurdní,“ řekl.

Náboženská společnost původně vznikla v USA, pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!