Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jen Brazílie už má více než 3,8 milionu nakažených, uzdraveným je vyhrazen ostrovní ráj

Pohřeb jedné z obětí v metropoli Sao Paulo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb jedné z obětí v metropoli Sao Paulo. | foto: Reuters

Brasília Brazílie oznámila za uplynulý den 43.412 případů nákazy novým koronavirem a 855 úmrtí. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Rekordní denní nárůst počtu infikovaných pak ohlásila Argentina, kde vláda částečně uvolnila karanténu. Nově tam přibylo 11 717 nakažených.

V Brazílii, tedy v největší jihoamerické zemi s přibližně 210 miliony obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo už více než 3 804 800 lidí, z nichž 119 504 nákaze podlehlo. Brazílie je po Spojených státech druhou nejvíce zasaženou zemí, a tok jak z hlediska počtu nakažených, tak z hlediska počtu lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem.

V Argentině, kde žije téměř 45 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo 392 009 nakažených, z toho téměř dvě třetiny připadají na provincii Buenos Aires. Úmrtí s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, Argentina eviduje 8271.

Přísná karanténní opatření v Argentině platí od 20. března, v pátek ale vláda povolila venkovní setkávání deseti lidí v rouškách. V hlavním městě Buenos Aires bude od příštího týdne možné stravovat se ve venkovních částech restaurací.

Mexiko, které je druhou největší zemí Latinské Ameriky, nově oznámilo 5824 nakažených. Celkem se tam nákaza potvrdila u 585.738 lidí, z nichž 63.146 zemřelo. Za poslední den je mrtvých 552.

Druhou nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe je Peru, které je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) páté na světě v počtu nakažených. Eviduje jich už 621 997. S covidem tam už zemřelo 28 471 pacientů.

V celé Latinské Americe celkový počet nakažených překonal hranici sedmi milionů.

Brazilský ostrovní ráj vyhrazen lidem uzdraveným z covidu-19

Brazilský ostrov Fernando de Noronha, uzavřený návštěvníkům před pěti měsíci, se kvůli bezpečnosti rozhodl povolit přístup pouze turistům, kteří se již nakazili koronavirem a prodělali onemocnění covid-19. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na místní úřady. „Zpočátku bude dovoleno se na ostrově vylodit pouze turistům, kteří už měli covid-19,“ varovaly úřady na sociálních sítích.

Vulkanický ostrov s přibližně 3000 obyvateli je proslulý krásnými plážemi i luxusními obchody a je vyhledávaným letoviskem jak brazilskými, tak zahraničními turisty.

Návštěvníci, kteří obvykle pouze při příjezdu zaplatí ekologickou daň, určenou na zachování krás místní přírody, mají od 1. září předkládat výsledky testů prokazujících, že se v minulosti nakazili koronavirem.

Turisté, kterým bude povoleno vstoupit na ostrov, dostanou identifikační náramek, ale po ostrově se budou smět dle libosti potulovat až poté, co přečkají karanténu, anebo poté, co nové testy prokážou, že nejsou aktuálně nakaženi. „Otevíráme ostrov zodpovědně, opatrně a bez spěchu,“ řekl Guilherme Rocha, který je správcem souostroví s ostrovem Fernando de Noronha. „Ukvapenost je nepřítel života. Nemůžeme dělat všechno najednou,“ dodal.

Fernando de Noronha se uzavřel návštěvníkům 21. března kvůli šíření epidemie, která se v Brazílii podle oficiálních statistik dotkla již více než 3,8 milionu lidí. Ministerstvo zdravotnictví zároveň hlásí skoro 120.000 úmrtí spojených s covidem-19. Největší latinskoamerická země tak má po Spojených státech druhou nejvyšší bilanci nakažených i mrtvých.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...