Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jen jsme se modlili. Z nebe pršely trosky.‘ Svědci popisují děsivou nehodu boeingu

Kus z motoru na ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kus z motoru na ulici. | foto: ČTK

Denver Boeing-777 měl v sobotu letět z Denveru do havajského Honolulu, chvíli po startu se však ozvala rána. Cestující hned věděli, že je něco v nepořádku. Při pohledu z okénka se jim naskytl hrůzný obraz – hořící motor a kusy letadla padající dolů na lidi z předměstí. Přečtěte si jejich reakce.

„Slyšel jsem velký výbuch, to je přesně ten zvuk, který si nepřejete slyšet, když cestujete letadlem,“ uvedl Travis Loock, jeden z 231 pasažéru letu 328 pro americkou stanici CNN. „Hned jsem se podíval z okénka, byl jsem ohromně vyděšený, když jsem viděl, že motor na mé straně chybí,“ pokračoval Loock. Další pasažéři se podle jeho slov zachovali klidně. „Hodně lidí nevidělo na motor na pravé straně, takže nebyli tak zděšení jako já,“ dodal svědek nehody.

Boeingu United Airlines začal hořet motor, velký kus spadl do rezidenční čtvrti.
Kus motoru, který spadl z hořícího letadla.

Pasažér Bob Brown ihned po výbuchu začal vše zaznamenávat kamerou mobilního telefonu. „Podívali jsme se na sebe s manželkou, chytili jsme se za ruce a doufali, že ještě uvidíme děti,“ popsal hrůznou zkušenost Brown. „Moje dcera seděla u okénka, řekla jsem ji: Zavři okno, nedívej se tam, budeme se jen modlit,“ vzpomínala žena, která s manželem a dětmi mířila na dovolenou na Havaj. Pasažéři se shodli, že posádka letadla odvedla dobrou práci a zvládla cestující uklidnit.

Piloti ihned po výbuchu dostali nouzovou zprávu a s rozbitým motorem zamířili zpět k denverskému letišti. Se strojem se jim podařilo bezpečně přistát a zázrakem všichni na palubě vyvázli bez zranění. „Když jsme uviděli přistávací dráhu, řekli jsme si s rodinou, že se milujeme,“ prohlásil jeden z cestujících. „Díky takovému zážitku si uvědomíte všechny ty věci, na které se často zapomíná,“ dodal.

Travis Loock oslavil návrat podle jeho slov koktejlem na letišti. S rodinou počkali na další letadlo do Honolulu. „Zkusíme to znovu. Štěstěna je tentokrát na naší straně,“ řekl na závěr cestující. Podobný postup podle amerického zpravodajství zvolila většina cestovatelů.

Z nebe pršely trosky

Drama probíhalo i na zemi. Kirby Klements, na jehož zahradu v Denveru dopadl kus motoru, si nejprve myslel, že sousedům praskla trampolína. „Když jsem otevřel dveře, řekl jsem si: To je přece přední motor letadla,“ uvedl Američan podle serveru CNN.

Kieran Clain, který bydlí ve stejné čtvrti, údajné zpozoroval explozi, když si hrál s dětmi na zahradě. „Když prolétalo (letadlo) nad námi, slyšeli jsme velkou ránu a jakmile jsme se podívali na nebe, byl tam černý kouř,“ popsal občan Colorada situaci. Okamžitě se s rodinou běželi schovat do domu a s napětím očekávali další dění.

„Z nebe začaly pršet trosky, tehdy vypadaly, že nejsou těžké, ale ve skutečnosti šlo o obrovské kusy železa,“ uvedl Clain. Jedno z jeho děti nestihlo doběhnout domů a schovalo se v altánku u místního hřiště. „Ty kusy byly všude. Nebe bylo plné kusů padajících na zem,“ komentoval nehodu trenér fotbalového týmu Jim Hunter, který kvůli padajícím troskám musel přerušit trénink. Jednomu ze sousedů kus letadla dokonce proboural díru do střechy. Při událostech naštěstí nedošlo k žádnému zranění.

Americký výrobce letadel Boeing doporučil aerolinkám, aby zatím nepoužívaly modely se stejným typem motoru, který způsobil sobotní incident. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil mimořádnou kontrolu uvedených letadel a některé aerolinky provoz těchto boeingů samy zastavily, jak v pondělí informoval server Lidovky.cz. Příčiny nehody se budou dále vyšetřovat.

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Zbláznili se oni, nebo my? Díky covidu objevujeme vlastní absurditu

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde jsou ty zlaté časy, kdy jsme se uvnitř rodiny rozhádali jen kvůli politice. Zato hádky a spory kvůli rozdílným...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!