Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jen zdravotníci, ostatní mají stopku. Německo razantně omezilo cesty českých pendlerů

Šipky na policejním automobilu ukazují řidičům směr na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří, kde začalo 25. ledna 2021 fungovat drive-in testovací místo pro pendlery, kteří musí při cestě do Bavorska absolvovat povinné testy na koronavirus. foto: ČTK

Aktualizováno
Berlín - Bavorsko na základě svého zemského karanténního nařízení umožní od neděle dojíždět českým pendlerům, jejichž profesi zaměstnavatel označí za nezbytnou. Sasko už v pátek uvedlo, že z pendlerů umožní vstup bez karantény jen zdravotníkům, pečovatelům a pracovníkům v zemědělství.
  9:45aktualizováno  18:29

Nikdo nečekal, že ztratíte kontrolu. Premiér již déle vypadá rezignovaně, tvrdí dlouholetý zpravodaj německých novin

Spolkové ministerstvo vnitra v rámcovém celoněmeckém nařízení výjimku zaručuje pouze zdravotníkům, spolkové země ale díky vysoké míře autonomie mohou výjimky rozšířit. Německo s účinností od neděle začne Českou republiku považovat za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací.

Bavorské nařízení, jehož platnost je prozatím stanovena do 7. března, tedy do současného konce celoněmecké karantény, uvádí, že výjimka z karantény se vztahuje na ty, jejichž profese jsou zaměstnavatelem označeny za nezbytné a nutné. Počínaje středou 17. února pak tito přeshraniční pracovníci musejí mít potvrzení u sebe a na vyžádání ho poskytnout okresním úřadům či policistům.

Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek v pátek v rozhovoru s televizí ARD o omezení pro pendlery podle jejich profesí nehovořil. Řekl ale, že na východě Bavorska, které s Českem hraničí, bude platit takzvaná pendlerská karanténa. To znamená, že na území Německa musejí jet pendleři do práce přímou cestou a bez zastavení, po práci musejí ihned zemi opustit. Přeshraniční pracovníky chce Bavorsko navíc nabádat k tomu, aby veškerý pohyb omezili na trasu mezi prací a domovem. Zákaz zastavovat již tento týden vydalo několik bavorských okresů, které s Českem hraničí.

Sasko, na rozdíl od Bavorska, v pátek jasně oznámilo, že denní dojíždění za prací bude od neděle povoleno jen pro zdravotníky, pečovatele a pracovníky v zemědělství, hlavně v živočišné výrobě. Rovněž saská úprava zemského karanténního nařízení je omezena 7. březnem.

Od neděle budou muset negativní testy předkládat i nákladní dopravci a osoby v tranzitu. V případě pendlerů trvá Sasko na denním testování, dosud tam přeshraničním pracovníkům stačily dva testy týdně. Bavorské nařízení hovoří o tom, že test při vstupu do země nesmí být starší než 48 hodin. To umožňuje výklad, že pendleři se budou moci dál testovat ve dvoudenním intervalu, jako tomu bylo dosud.

Vstup do Německa vedle zemských opatření omezuje ještě spolkové nařízení, které je rámcovým dokumentem. Jednotlivé země si ale díky decentralizovanému federálnímu systému mohou schválit vlastní zemská nařízení, která z toho celoněmeckého vycházejí. Tyto zemské úpravy mohou být přísnější, nebo naopak mohou obsahovat více výjimek.

Příkladem je odlišnost v délce karantény. Bavorsko určuje po příjezdu desetidenní izolaci s možností jejího předčasného ukončení negativním testem po pěti dnech. Sasko si stanovilo karanténu 14denní bez možnosti předčasného ukončení.

Zpřísněný režim bude mít dopad na desítky tisíc českých přeshraničních pracovníků. Spolková agentura práce (BA) ve své poslední statistice z loňského června uvádí, že v Německu tehdy pracovalo 33 800 Čechů, z nichž 22 000 bylo zaměstnáno v Bavorsku, 8900 v Sasku a zbytek v ostatních spolkových zemích. Ve zdravotnictví, pečovatelství a sociálních službách jich působila jen malá část, konkrétně to bylo 1500 lidí.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...