28. září 2015 10:52, aktualizováno  13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jestli Krejčíř uteče, zabiju ho, vzkázal detektiv zabývající se jeho případem

Radovan Krejčíř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: Reuters

Johannesburg Podle mluvčího policie v JAR by se Krejčíř z vězení byl schopný i prostřílet. Komplice měl jak mezi spoluvězni tak i hlídači. Také popřel dřívější informaci, že tip ohledně Krejčířova plánu na útěk přišel od detektiva O’Sulllivana. To dříve uvedl server Eyewitness News. O’Sullivan se pro server The Citizen nechal slyšet, že jestli Krejčíř uteče z vězení, zabije ho.

O’Sullivan popsal, že se o Krejčířově plánu na útěk, který byl odhalen v sobotu, dozvěděl poté, co zjistil, že Krejčířova matka, která žije v České republice, nabídla částku 20 milionů randů (asi 35 milionů korun) tomu, kdo pomůže jejímu synovi dostat se z vězení v Jihoafrické republice. „Když jsme se o to více zajímali, zjistili jsme, že suma byla zvýšena na 30 milionů randů (asi 53 milionů korun),“ dodal podle serveru EWN O’Sullivan.

Mluvčí jihoafrické policie Solomon Makgale na Twitteru napsal, že Krejčíř by se „z vězení v případě nutnosti i prostřílel, přičemž by mu pomáhali podplacení hlídači a někteří spoluvězni“. „Už na něj prý čekala luxusní vozidla, která ho měla odvézt k čekající helikoptéře, jež s ním měla odletět ze země,“ dodal Makgale.

Makgale dodal, že policie v pondělí podrobně prohledá Krejčířovu celu ve věznici Zonderwater. Podle něj jde patrně už o čtvrtý Krejčířův pokus o únik z vězení.

„Věděli jsme, že může komunikovat, ale pořád jsme tápali jak,“ uvedl Makgale. Pokaždé, když ostraha prohledala Krejčířovu celu, našla tam mobilní telefony. „Řadu jsme jich zabavili už v minulosti, ale až teď jsme zjistili, kde je schovával,“ sdělil Makgale. Od soboty, kdy byl pokus o útěk zmařen, je podle něj Krejčíř v jiné cele.

Zbraň, kterou policie nalezla v sobotu při prohlídce cely, nyní projde balistickou zkouškou. Dle informací serveru The Citizen patřila pistole příslušníkovi Jihoafrických národních obranných sil. Dle O’Sullivana přítomnost všech těchto předmětů v cele ukazuje zkorumpovanost systému.

Dvojnásobný pokus o vraždu

Makgale dále uvedl, že loni byli z České republiky vysláni muži, kteří se měli pokusit zabít Krejčířovy vyšetřovatele a dostat jej z vězení. Sám Krejčíř se prý kvůli tomu pokusil dojednat si návštěvu u zubaře v určitý čas a „pokusil se uplatit eskortu, nebyl ale úspěšný,“ dodal Makgale.

Makgale také na serveru News24 uvedl, že tip ohledně Krejčířova útěku nepřišel od O’Sullivana. „Nikdy jsme s ním nepracovali,“ řekl.

O’Sullivan taktéž potvrdil, že od doby, co je Krejčíř ve vězení, se ho dvakrát pokusil nechat zabít. Pokud se Krejčíř dostane z vězení, O’Sullivan ho prý zabije. „Sdělil jsem to písemně jeho právníkům. Když uteče z vězení, zabiju ho,“ uvedl O’Sullivan.

Podle serveru Eyewitness News, který se kauzami českého občana dlouhodobě zabývá, se Krejčíř chystal z vězení uprchnout ještě před nejbližším jednáním u soudu. Jihoafrická vězeňská správa se zatím k incidentu nevyjádřila. Podle jihoafrických médií nicméně posílila bezpečnostní opatření ve věznicích.

Výši trestu v kauze únosu a pokusu o vraždu by si Krejčíř měl podle dosavadních informací vyslechnout 12. října.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.