Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Jihokorejec, který neurazí

Svět

  10:54
NEW YORK/PRAHA - Tichý a nenápadný politik, pravý opak Kofiho Annana. Tak mluví diplomaté o jihokorejském ministru zahraničí Pan Ki-munovi, který se stal na příštích pět let generálním tajemníkem OSN.

OSN. foto: Reprofoto

Pan Ki-mun byl jediným kandidátem, kterého Rada bezpečnosti pro tento post nominovala. Valné shromáždění v noci na dnešek tuto volbu potvrdilo, když podle očekávání s „předvýběrem“ Rady bezpečnosti souhlasilo. Pan Ki-mun měl na rozdíl od ostatních kandidátů jednu zásadní výhodu - nikdo ze stálých členů Rady proti jeho kandidatuře nic neměl.

Nový generální tajemník prý snil o tom, že se stane diplomatem, již od chvíle, kdy se jako 18letý student v roce 1962 setkal ve Washingtonu v rámci studijního pobytu s J. F. Kennedym. Jako nástupce charismatického Kofiho Annana ho však čekají těžké zkoušky. Bude muset čelit řadě problémů od dlouhodobých konfliktů ve světě po dlouho odkládané interní reformy OSN. Jak ale Jihokorejec sám o sobě tvrdí, během své politické kariéry již získal dostatek zkušeností, a proto se nebojí, že by svůj úkol nezvládl. Své rázné chování předvedl již v pondělí v souvislosti se severokorejským jaderným pokusem. „Jestliže to bude potřeba, vezmu iniciativu do svých rukou, navštívím Jižní i Severní Koreu a budu sám tlačit na Pchjongjang,“ uvedl Pan Ki-mun v rozhovoru pro Financial Times.

Jenže Pan Ki-munovi kritici se stejně nadále domnívají, že je pro post „šéfa planety“ příliš slabým kandidátem. Má nedostatek charismatu, slabé komunikační schopnosti, není vůdčím typem, spíše „zákulisním vyjednavačem“. Jak o něm říkají jihokorejští novináři, jedna z jeho podstatných vlastností je schopnost elegantně vybruslit z jakékoli odpovědi na složitější otázku. I kvůli tomu od nich získal svou přezdívku - „kluzký úhoř“.

„Mám obrovskou vnitřní sílu“
Pravdou ale je, že právě pro tyto jeho vlastnosti ho jako kandidáta podpořily zejména mocnější země v Radě bezpečnosti. Těm se totiž hodí, že se na rozdíl od Annana nebude do určitých věcí plést a nebude velmoci otevřeně kritizovat, jak to dělal právě odstupující ghanský generální tajemník.

„Možná vypadám navenek mírně, když je to ale potřeba, tak mám obrovskou vnitřní sílu a dokážu být velmi rozhodný,“ reagoval na slova kritiků Pan Ki-mun. Ani pracovníci OSN však nad volbou rady nejásají. „Nejsme moc nadšení z toho, jak to dopadlo,“ citoval britský list The Guardian nejmenovaného úředníka z této mezinárodní organizace. „Je dost nevýrazný a nemá moc velké charisma. Kofi, přes veškeré své problémy, je velmi důstojný muž s širokým politickým rozhledem a bohatou mezinárodní zkušeností,“ doplnil jeho kolega.

Annan i přes skandály, které se mu nevyhnuly, za sebou zanechal kus práce. Asi nejlépe své desetileté působení shrnul on sám. „Společně se nám podařilo dovalit množství velkých kamenů na vrcholek hory, i když pravdou je, že některé nám proklouzly mezi prsty a skutálely se zpátky,“ řekl nedávno.

Autoři: