30. března 2019 16:31, aktualizováno  21:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Již dvacátá sobota žlutých vest. Tisíce jich vyšly do ulic francouzských měst

Protestující stále nosí žluté vesty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující stále nosí žluté vesty. | foto: Reuters

Paříž Navzdory mohutnému nasazení pořádkových sil a zákazům demonstrací na mnoha místech Francie se v sobotu opět shromáždily tisíce stoupenců takzvaného hnutí žlutých vest, aby protestovaly proti reformní politice prezidenta Emmanuela Macrona. V Paříži policisté během již dvacáté protestní soboty uzavřeli okolí bulváru Champs-Elysées a zkontrolovali na 8000 lidí. K prvním násilnostem došlo v Bordeaux, kde skupina výtržníků rozbila výlohu obchodu, informovala televize BFM-TV.

Pařížský protestní pochod vyšel od nádraží Gare de l ?Est na severu metropole a podle televize BFM TV poklidně prošel kolem paláce Louvre a míří k náměstí Trocadéro nedaleko Eiffelovy věže.

Podle francouzských úřadů se dnešních protestů zúčastnilo 33 700 lidí, z toho 4 000 v Paříži. Minulou sobotu přitom bylo v ulicích francouzských měst na 40 000 demonstrantů, z toho v metropoli 5 000.

Policie v centru města krátce zadržela na dvě desítky lidí, jimž rozdávala pokuty za účast na nepovolené demonstraci v zakázaném prostoru v okolí Champs-Elysées.

Na akci zvláště násilných výtržníků se přichystali v Bordeaux, kde protest zpočátku probíhal poklidně. Kolem 15:30 však musely pořádkové síly poprvé zasahovat, když skupina maskovaných mužů zaútočila železnými tyčemi na výlohu jednoho z obchodů.

Starosta Bordeaux vyhlásil město kvůli obavám z ze zvláště násilných jedinců „mrtvou zónou“ a obyvatele vyzval, aby raději zůstali doma.

V Avignonu se policie pokusila vyvést několik desítek demonstrantů ze zóny, v níž byly protesty zakázány. Některým z nich vyměřila pokuty ve výši 135 eur (
3 500 korun) za účast na nepovolené demonstraci.  Zraněními tří lidí, z toho dvou policistů, skončily protesty v Toulouse, kde policisté předvedli k výslechům 11 osob.

Další města

Protesty se čekají také v Marseille, Rennes, Caen, Rouenu, Štrasburku či Nice. Právě v tomto městě na riviéře policista minulý víkend při zásahu poranil třiasedmdesátiletou aktivistku Geneviéve Legayovou, s níž někteří protestující vyjadřují solidaritu.

Masivní policejní mobilizace je reakcí na násilnosti z předminulého víkendu, kdy v centru Paříže radikální účastníci protestů ničili výlohy a rabovali obchody. Zákaz demonstrací platí například i v Saint-Etienne, Epinalu či Rouenu.

Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu. Minulou sobotu protestovalo okolo 40 tisíc lidí, včetně pěti tisícovek v Paříži.

ČTK