Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Již dvanáct životů si vyžádaly živly v italském údolí. Dalších lidí 193 bylo evakuováno

Svět

  13:13
ŘÍM - Z italského průsmyku Stelvio bylo evakuováno 193 lidí, kteří v sobotu kvůli sněhu uvízli v hotelích. Vítr, déšť a sníh si v Itálii od pondělí vyžádaly 12 mrtvých, informovala ve středu agentura APA. Další dvě oběti hlásí podle rakouského deníku Der Standard Slovinsko. Jde o dva muže, kteří zahynuli v automobilu kvůli sesuvu půdy. Potíže kvůli extrémnímu počasí hlásí v posledních dnech i další evropské země.
Bouřka - ilustrační foto

Bouřka - ilustrační foto foto: Tomáš Bláha

Ze severoitalského průsmyku Stelvio ve středu  lidi evakuovala civilní obrana s pomocí tří armádních vrtulníků a také hasičských vozidel, informovala italská média. Mezi osobami, které byly převezeny do bezpečí, byli převážně turisté a hotelový personál.

Kvůli prudkému sněžení v posledních dnech nebyly průjezdné silnice k průsmyku v nadmořské výšce 2757 metrů. Podle APA je Stelvio nejvýše položeným průsmykem v Itálii a druhý nejvýše položený asfaltový průsmyk v celých Alpách.

Bouře, intenzivní srážky a silný vítr v posledních dnech nejhůře zasáhly právě Itálii, kde si vyžádaly 12 obětí na životě. V severoitalské provincii Belluno bylo nejnověji objeveno tělo řemeslníka v rozbouřeném potoce, informovala agentura ANSA.

Škody se v Itálii vyšplhají do řádu miliard

Mezi oběťmi pravděpodobně bude i turecký jachtař, který byl od neděle veden jako nezvěstný, když zmizel u pobřeží jihoitalského města Catanzaro. Podle úřadů už není naděje, že bude nalezen živý.

V Itálii bouře doprovázené záplavami napáchaly značné škody také v zemědělství. Zemědělský svaz Coldiretti je vyčíslil na 150 milionů eur (zhruba 3,9 miliardy korun).

Na italské riviéře v regionu Ligurie bylo v noci na středu stále kolem 20.000 lidí bez elektřiny. Od okolního světa je odříznuto i luxusní přímořské letovisko Portofino. Šéf regionální vlády Giovanni Toti hovoří o škodách v řádu stovek milionů eur.

Padající stromy, záplavy, tornádo. Bouře v Itálii si vyžádaly jedenáct mrtvých, zavřené jsou školy i letiště

Přírodní živly však v posledních dnech zasáhly také Slovinsko, Rakousko, Francii či Španělsko. Ve Slovinsku platí od pondělka nejvyšší stupeň varování před bouřemi.

Poblíž města Maribor zahynul 80letý řidič a jeho 76letý spolujezdec při nehodě způsobené sesuvem půdy, psal ve středu Der Standard. V Chorvatsku bylo podle rakouského listu zaplaveno přístavní město Rijeka a zastaven byl provoz mnoha trajektů.

Zejména v jižní části Rakouska a ve švýcarském kantonu Ticino bylo kvůli záplavám a polámaným stromům zablokováno mnoho silnic.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat