Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
19. října 2019 21:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnson zřejmě ještě v sobotu v noci pošle dopis s žádostí o odklad brexitu

Donald Tusk a Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Tusk a Boris Johnson | foto: Reuters

LONDÝN Předseda Evropské rady Donald Tusk po večerním rozhovoru s britským premiérem Borisem Johnsonem uvedl, že čeká na dopis s žádostí o odklad a na jeho základě začne konzultovat se zeměmi EU. Podle agentury Reuters ho britský premiér odešle ještě v sobotu v noci. Irský premiér Leo Varadkar uvedl, že britský parlament odložil přijetí dohody, která je v zájmu Irska.

„Čekám na dopis,“ napsal Tusk na twitteru s tím, že právě telefonoval s Johnsonem o situaci po dnešním hlasování v Dolní sněmovně. Nejmenovaný evropský představitel zároveň potvrdil, že Johnson potvrdil, že žádost odešle během soboty. „Tusk na základě toho začne jednat s evropskými představiteli o tom, jak zareagovat. To může několik dní trvat,“ uvedl úředník.

Také Varadkar připomněl, že pokud by Británie požádala o další odklad brexitu, musel by Tusk konzultovat s lídry všech států, zda unie k odkladu svolí. „Britská vláda však dosud o odklad nepožádala,“ konstatoval Varadkar na twitteru.

„Pozice irské vlády zůstává stejná - upřednostňujeme odložení před odchodem Británie z Evropské unie bez dohody a nemyslím, že se to změní,“ uvedl irský ministr zahraničí Simon Coveney. Ke stejnému rozhodnutí ale podle něj musí dojít všechny členské státy. „Každý z lídrů tomu může zabránit a myslím si, že EU chce vidět jistotu a konec nekonečných vyjednávání a spekulací. Myslím si, že žádost o odložení není jednoznačná,“ uvedl Coveney.

Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl zároveň během soboty francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na výsledek hlasování dolní komory britského parlamentu, která dnes přijala návrh odkládající schválení dohody o odchodu Británie z Evropské unie.

Macron zároveň Johnsona požádal, aby rychle vyjasnil pozici Británie. „Prezident hovořil s britským premiérem a požádal o co nejrychlejší vysvětlení,“ uvedl dnes Elysejský palác. „Francie (výsledek hlasování) probere se svými evropskými partnery, v tuto chvíli nemůže nijak rozhodnout. Dohodu jsme vyjednali a je na britském parlamentu, aby ji schválil či neschválil,“ citovala nejmenovaný diplomatický zdroj agentura Reuters.

Podle Reuters se velvyslanci 27 zemí EU bez Británie sejdou v neděli dopoledne v Bruselu, aby se poradili o dalších krocích.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!