Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Jsme v boji na smrt s dalajlámovou klikou

Svět

  13:02
PEKING/DILLÍ - Vzdalo se nám sto pět lidí, kteří se minulý týden účastnili násilností v tibetském hlavním městě Lhase, hlásá oficiální agentura Nová Čína. Tito lidé využili údajně v minulých dnech nabídky čínských orgánů na shovívavé zacházení a přihlásili se policii. Britský premiér Brown oznámil, že se hodlá sejít s dalajlamou.

Příslušník tibetského exilu vykřikuje protičínské slogany během protestního pochodu v indické Dharamsale. foto: ČTK

Jiný počet uvádí ale oficiální regionální deník Tibet Daily. Ten píše o 94 osobách, které se vzdaly v okolí Lhasy. List současně vyzval ty, kteří se dosud neudali policii, aby si svůj postoj rozmysleli. "Tito zločinci si nesmí myslet, že ze všeho vyvázli. Všichni pachatelé budou nakonec lapeni do sítě," napsal deník.

Uvozovky dolníTito zločinci si nesmí myslet, že ze všeho vyvázli. Všichni pachatelé budou nakonec lapeni do sítěUvozovky horní


Čínské orgány o minulém víkendu přislíbily "shovívavost a mírné zacházení" všem "pachatelům násilností", kteří se vzdají, a naproti tomu s těmi, kteří tak neučiní, bude zacházeno "přísně podle zákona".

Zatím není zřejmé, zda 94 osob uváděných listem je zahrnuto v počtu 105 z agentury Nová Čína, uvedla agentura AP. Zahraniční média byla z Tibetu vypovězena a čínské zdroje pouze opakují oficiální čísla.

Trvají na tom, že čínské bezpečnostní složky do demonstrantů nestřílely a během protestů dosud zahynulo 16 osob, z toho 13 v Lhase a tři v dalších čínských provinciích. Odmítají nové údaje tibetského exilu, že při rozhánění demonstrantů střelbou zahynulo na 140 lidí.

"Nacházíme se v krvavém a ohnivém boji s dalajlamovou klikou na život a na smrt," prohlásil šéf tibetské organizace Komunistické strany Číny Čang Čching-li podle čínského tisku. Dalajlamu označil za "vlka v rouše mnicha, ďábla s tváří člověka" a znovu jej obvinil z organizování nepokojů.

Uvozovky dolníNacházíme se v krvavém a ohnivém boji s dalajlamovou klikou na život a na smrtUvozovky horní

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes v indické Dharamsále sešel s předáky exilových skupin, jejichž zejména mladší aktivisté jej kritizují za údajně příliš mírný postup vůči Číně.

Uvažujte v delším horizontu
Dalajlama chtěl znát jejich taktiku při akcích, jako je protestní pochod k čínské hranici, a naopak se jim snažil vysvětlit své důvody, proč prosazuje spíše autonomii jako reálnější variantu než nezávislost Tibetu na Číně. "Vysvětlil jim své pocity a to, že možná nastal čas uvažovat v dlouhodobých měřítcích," řekl dalajlamův mluvčí a dodal: "Ale jestli mu budou naslouchat, to už je jen na nich".

Protestní pochody, organizované těmito skupinami a směřující do Lhasy, již byly zahájeny. Minulý týden indická policie jednu skupinu zadržela, zřejmě ve snaze nejitřit vztahy s Čínou. Další skupina asi 50 lidí na ni tento týden navázala a indické orgány ji zatím nechávají v klidu.

Pochod má do Tibetu dorazit přes indické hlavní město Dillí, kde chce být ve stejnou dobu jako štafeta s olympijským ohněm putujícím z řecké Olympie do Pekingu. Těžko lze však očekávat, že by protestní pochod mohl dorazit do Lhasy, jak organizátoři tvrdí. Je pravděpodobnější, že jej čínští pohraničníci na indicko-tibetských přechodech nepustí dále. Z případných násilností na hranicích má právě obavy dalajlama, proto už v úterý doporučoval pochody zrušit.

Brown se sejde s dalajlámou
Britský ministerský předseda Gordon Brown dnes v parlamentu oznámil, že se hodlá v Londýně s dalajlamou sejít. Řekl také, že telefonicky hovořil s čínským premiérem Wen Ťi-paem, který údajně vyjádřil ochotu k dvoustrannému jednání s dalajlamou, pokud se dalajlama zřekne násilí a nebude prosazovat samostatnost Tibetu.

Brown neoznámil termín dalajlamovy návštěvy, ale spekuluje se o květnu. Premiérovo rozhodnutí je považováno za reakci na rostoucí tlak organizací pro lidská práva v souvislosti s nynějšími nepokoji v Tibetu a čínskou reakcí na ně. Britská vláda se současně snaží nezhoršit vztahy s Čínou.

Brownova vláda i opozice byly prozatím proti návrhům na případný bojkot letošních olympijských her v Číně. Britská vláda se ale obává, že pod tlakem vývoje v Tibetu by nynější konsensus Evropské unie a USA, že olympijské hry a politika budou oddělené, mohl padnout a mohlo by zesílit
volání po bojkotu.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...