Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K pobřeží USA míří dva silné hurikány. Jižní Karolína evakuuje milion lidí

Svět

  21:17aktualizováno  23:00
WASHINGTON/MIAMI - K východnímu pobřeží Spojených států se blíží hurikán Florence, který v pondělí zesílil na čtvrtý z pěti stupňů na Saffirově-Simpsonově stupnici. Během tohoto týdne by živel mohl mít katastrofální důsledky a napáchat velké škody v širokém pásu na východě USA.

Tři oka hurikánů, která se pohybují nad Atlantickým oceánem. Dvě z nich ohrožují východní pobřeží USA. foto: Reuters

Guvernér Jižní Karolíny již nařídil povinnou evakuaci pobřežních oblastí, která se má týkat asi milionu lidí, uvedla agentura AP. Američany v pondělí ale znepokojil také další hurikán, který byl pojmenován Isaac a který podle meteorologů nabírá sílu v centrální části Atlantiku a míří západním směrem.

První projevy hurikánu Florence už zasáhly Bermudy a některé části atlantického pobřeží USA. Na kontinent by měl hurikán doprovázený větrem o rychlosti až 195 kilometrů za hodinu dorazit nejspíš ve čtvrtek. Stav ohrožení už během víkendu vyhlásily státy Severní Karolína, Jižní Karolína a Virginie, nyní se přidal i Maryland. Úřady Severní Karolíny už mezitím nařídily první evakuace pro obyvatele ostrova Hatteras. Od úterý mají být evakuováni lidé z dalších částí pobřežní turistické oblasti Outer Banks.

Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) se Florence posouvá rychlostí 20 kilometrů za hodinu a v úterý by měl vstoupit mezi Bahamy a Bermudy. Kde americké pobřeží zasáhne, není zatím jasné. Podle NHC se dostane k pevnině ve čtvrtek někde mezi Floridou a Severní Karolínou. „Předpokládáme, že Florence ještě zesílí a že do čtvrtka z něj bude velký a mimořádně nebezpečný hurikán,“ uvádí NHC.

Obyvatelé této oblasti Spojených států byli v pondělí varováni, aby se připravili na nejhorší. Guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster již nařídil povinnou evakuaci obyvatel pobřežních oblastí tohoto amerického státu. Ta má začít v úterý v poledne místního času (18:00 SELČ) a bude se podle odhadů týkat milionu lidí.

Hurikán Florence na snímcích agentury NASA.
Snímek hurikánu ze šestého září. Oko se začíná formovat.

Jak McMaster uvedl, bouře by mohla s sebou přinést až třímetrové vlny. Živel podle NHC může způsobit ničivé záplavy a silný vítr může poničit obydlí a infrastrukturu. Lidé dokupují zásoby a připravují si únikové cesty. Mnohé školy přerušily vyučování.

„Nechceme riskovat životy obyvatel Jižní Karolíny,“ řekl guvernér McMaster na tiskové konferenci. Do evakuace se pustila také sousední Severní Karolína. Přesidlování v tomto státě už začalo, 250 000 lidí se stěhuje z pobřeží do bezpečnějšího vnitrozemí. „Jsme přímo v trajektorii hurikánu,“ varoval guvernér Severní Karolíny Roy Cooper. „Bude to celostátní událost,“ uvedl.

V pondělí večer podpořil na Twitteru obyvatele ohrožených států americký prezident Donald Trump: „Úžasným obyvatelům Severní Karolíny, Jižní Karolíny a celému východnímu pobřeží - bouře vypadá opravdu zle! Prosím přijměte všechna nezbytná opatření. Už jsme začali mobilizovat naše zdroje, abychom dokázali reagovat odpovídajícím způsobem, jsme tady pro vás!“ napsal prezident ve svém prohlášení, které doplnil také družicovým videozáznamem blížící se přírodní katastrofy.

10.září 2018 v 21:41, příspěvek archivován: 10.září 2018 v 22:08

VIDEO: To the incredible citizens of North Carolina, South Carolina and the entire East Coast - the storm looks very bad! Please take all necessary precautions. We have already began mobilizing our assets to respond accordingly, and we are here for you! htt

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

To the incredible citizens of North Carolina, South Carolina and the entire East Coast - the storm looks very bad! Please take all necessary precautions. We have already began mobilizing our assets to respond accordingly, and we are here for you! https://t.co/g74cyD6b6K

Blíží se také Isaac a Helene

Američany v pondělí ale znepokojil také další hurikán, který dostal jméno Isaac. Podle meteorologů nabírá sílu v centrální části Atlantiku a míří západním směrem. Isaac se stal pátým hurikánem, který v letošní sezoně dostal jméno. Ve středu večer nebo ve čtvrtek se má přehnat nad karibskou oblastí. Rychlost větru se v něm zatím pohybuje kolem 120 kilometrů za hodinu.

Daleko od pobřeží řádí ještě hurikán Helene, který v pondělí ráno provázel vítr o rychlosti 165 kilometrů za hodinu. Také tento živel má do úterního večera ještě zesílit, načež má zase postupně slábnout.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!