25. srpna 2015 9:55, aktualizováno  13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kancléř Faymann kritizuje Česko: Bez kvót nelze ochránit vnější hranice

Werner Faymann s manželkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Werner Faymann s manželkou. | foto: Reuters

VÍDEŇ Rakouský kancléř Werner Faymann v úterý kritizoval Česko, ale také Polsko a pobaltské země, že odmítají kvóty pro rozdělení běženců v rámci Evropské unie. Faymann v rozhlasové stanici Ö1 v pořadu Morgenjournal prohlásil, že bez kvót nebude možné stabilizovat situaci na vnějších hranicích unie, které překračují tisíce uprchlíků.

Ti přicházejí především z Afriky a z Blízkého východu.

„Země jako Česká republika, ale i další, Polsko, baltské země, nechtějí závazné kvóty. A to je třeba kritizovat. Protože bez těchto závazných kvót se nepohneme dál,“ řekl Faymann. Problém řešení uprchlické krize proto podle něj není v Evropské komisi, ale ve státech střední a východní Evropy.

Podle rakouského kancléře země na vnější hranici EU nebudou mít důvod bez existence kvót zajistit neprůchodnost těchto hranic. „Jak byste je chtěli přimět k ochraně této vnější hranice, když si budou myslet, že jim zůstanou statisíce (uprchlíků) a ostatní zatím budou v klidu? Tyto věci je třeba řešit současně, jedna ovlivňuje druhou,“ řekl Faymann.

„Kvóty pro migranty stabilizovat situaci podle názoru České republiky nepomohou. Jediným řešením je ukončení války v Sýrii a Libyi a na to se musí soustředit tlak EU a také celého mezinárodního společenství,“ napsal Sobotka ČTK v sms. Je taky podle něho nutné zajistit ochranu vnější hranice unie a fungující návratovou politiku pro lidi, kteří v EU nezískají azyl. „Česká republika se chová odpovědně, připojila se k solidárnímu projektu EU a je v jeho rámci připraven a přijmout postupně 1500 uprchlíků,“ připomněl Sobotka.

Podobně jako Sobotka se vyjádřil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, podle kterého kvóty nejsou záchranou, pokud se nevyřeší kritická situace v zemi původu uprchlíků, nebudou se dodržovat pravidla návratové politiky a pokud země s vnější hranicí unie nebudou plit to, co mají. „Věřím, že si rakouský kancléř nemyslí, že jsme schopni přijmout všechny, kteří do Evropy míří,“ napsal Zaorálek na twitteru. Česko podle něho dobrovolně pomáhá Itálii a Řecku, ale upozorňuje na to, že unie podcenila situaci na západě Balkánu a nezamezila přílivu ekonomických uprchlíků.

Uprchlíky táhne štědrý sociální systém

Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že uprchlíky táhne do Německa a Rakouska jejich štědrý sociální systém, nikoliv neschopnost okolních zemí. „Pojďme se bavit o razantní společné obraně unijních hranic. Ne si házet horké brambory přes sousedský plot,“ napsal. Povinné kvóty podle Chovance nic neřeší a Česko s nimi nebude souhlasit ani do budoucna.

Podle současného evropského azylového systému se musí o běžence postarat ta země, kde uprchlíci poprvé vstoupí na území EU. Největší zátěž současné imigrační vlny proto připadá na Itálii a Řecko.

Evropská komise letos přišla s návrhem řešení ve formě závazných kvót, summit EU to však odmítl. Česko je jedním ze států, které se zavedením kvót nesouhlasí. Česká vláda nicméně schválila, že přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by měla ČR převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!