10. září 2015 20:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kancléřka Merkelová navštívila migranty, vítali ji potleskem

Kancléřka Angela Merkelová během své návštěvy v uprchlickém středisku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléřka Angela Merkelová během své návštěvy v uprchlickém středisku. | foto: ČTK

BERLÍN Nadšeného přijetí se ve čtvrtek dostalo kancléřce Angele Merkelové při návštěvě přijímacího střediska pro žadatele o azyl v berlínské čtvrti Špandava (Spandau). Migranti nejmocnější ženu Německa vítali potleskem, několik z nich si s ní udělalo i selfie, napsala agentura DPA. Do Německa už dorazil se svou rodinou také Iráčan, jehož fotografie před časem obletěla doslova celý svět.

Při návštěvě střediska Merkelová ve čtvrtek vybídla k co možná nejrychlejší integraci migrantů na pracovní trh i do společnosti. Podle dnešního prohlášení ministryně práce a sociálních věcí Andrey Nahlesové může ale okamžitě do práce nastoupit vzhledem ke své kvalifikaci jen každý desátý migrant. Do jejich přeškolení chce proto investovat 600 milionů až 1,1 miliardy eur (16,2 až 29,7 miliard Kč).

V každodenním životě se integrace podle Merkelové uskuteční z velké části prostřednictvím dětí, „které se ve školkách rychle naučí německy“. Při návštěvě přijímacího střediska pro migranty kancléřka rovněž ocenila práci místních pracovníků a dobrovolníků.

Asi největší radost ze čtvrteční návštěvy kancléřky ve středisku ve Špandavě měl podle agentury DPA Syřan, který si s ní pořídil selfie. Fotografii prý následně rozeslal svým přátelům a známým. „Je pro nás jako matka,“ řekl agentuře AFP další migrant nadšený ze setkání s šéfkou německého kabinetu.

Neobvyklou akcí ve čtvrtek svůj vděk německých občanům za vlídné přijetí vyjádřila skupina asi třiceti mladých syrských uprchlíků v Erfurtu. Kolemjdoucím rozdávali květiny s děkovným vzkazem. „Víme, jak je těžké otevřít své srdce a své domovy někomu cizímu,“ uvedl jeden z nich. Podobné akce se se ve čtvrtek podle organizátorů konaly i v Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a Hamburku.

Do Německa mezitím podle agentury DPA dorazil před pár dny také irácký uprchlík Laís Madžíd. Fotografii, na níž se slzami v očích svírá své děti po příjezdu na řecký ostrov Kos, otiskl v srpnu deník The New York Times.

Posléze se obrázek hojně rozšířil na sociálních sítích a vedle fotky mrtvého syrského chlapce Ajlana Kurdího se stal jedním ze symbolů současné uprchlické krize. V době pořízení fotografie však Madžíd ještě tvrdil, že pochází ze Sýrie. Ve čtvrtek se nechal vyfotit před Braniborskou branou, symbolem německé metropole i celé země, a doufá podle svých slov v lepší budoucnost pro sebe i svou rodinu.

ČTK