14. května 2019 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kapitán lodi, která přivezla na Maltu migranty, dostal pokutu. ‚Jde o politický proces,‘ tvrdí neziskovka

Kapitán humanitární lodi MV Lifeline Claus-Peter Reisch ukazuje registrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán humanitární lodi MV Lifeline Claus-Peter Reisch ukazuje registrační... | foto: Reuters

Valletta Kapitán lodi německé nevládní organizace Lifeline Claus-Peter Reisch v úterý dostal od maltského soudu pokutu 10 000 eur (asi 260 000 Kč) kvůli loňskému nalodění afrických migrantů u Libye, s nimiž připlul do maltského přístavu. Soud svůj verdikt zdůvodnil tím, že plavidlo nebylo řádně registrováno. Kapitánovi hrozil až rok vězení. Peníze z pokuty budou rozděleny maltským organizacím, které se starají o uprchlíky.

Loď Lifeline.
Kapitán humanitární lodi Lifeline Claus-Peter Reisch a jeho právník.

Soud rovněž rozhodl, že loď organizace Lifeline nesmí místní úřady dále zadržovat, protože nejde o majetek obžalovaného. Plavidlo nicméně zůstane podle deníku Die Welt nadále zadrženo v maltském přístavu, protože organizace Lifeline se proti úternímu rozsudku odsuzujícímu kapitána k pokutě odvolala.

„Jsme verdiktem pobouřeni. Je jasné, že jde o politický proces,“ citoval deník Die Welt mluvčího organizace Lifeline Axela Steiera. Kapitán Reisch už loni ke svému obvinění řekl, že si není vědom, že by se dopustil čehokoli nezákonného. „Naše mise zachránila 234 lidí a já si nejsem vědom žádné viny,“ uvedl tehdy.

Kapitán Reisch v úterý novinářům podle maltského tisku řekl, že podle kopie jeho dokumentů bylo plavidlo registrováno v Nizozemsku řádně. „Znamená to, že dalších 25 000 lodí bude mít stejný problém jako loď Lifeline, zkontrolujte si registraci, možná je špatná,“ vzkázal kapitán svým kolegům, kteří plují pod nizozemskou vlajkou.

Zachraňování migrantů na moři není zločin

Advokát nevládní organizace nicméně přivítal výrok soudce Joea Mifsuda, který podle něj během procesu uvedl, že zachraňování migrantů v moři není zločin. „Tento výrok by měl být slyšet hlasitě v celé EU,“ uvedl advokát Neil Falzon.

Posádka lodi Lifeline, pod vedením kapitána Reische, nalodila přes dvě stovky migrantů u libyjských břehů loni v červnu. Skoro týden s nimi plula ve Středomoří, než se několik evropských zemí dohodlo na rozdělení běženců z lodi. Až po této dohodě otevřela lodi svůj přístav Malta.

Itálie a Malta loni začaly uzavírat své přístavy lodím zahraničních nevládních organizací s tím, že svým vyplouváním k libyjským břehům a naloďováním migrantů nahrávají pašerákům. S přísnou migrační politikou začal loni italský ministr vnitra Matteo Salvini kvůli masovému přílivu afrických migrantů do Itálie. Malta a Itálie se uzavíráním přístavů snaží donutit EU, aby tento problém systematicky řešila.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.