Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Karadžič s novou identitou i přednášel

Svět

  18:33
BĚLEHRAD - Jeden z nejhledanějších válečných zločinců Radovan Karadžič žil celých dvanáct let poklidným životem v Bělehradě. Nechal si narůst bílý plnovous a pod falešným jménem Dragan Dabič pracoval dokonce ve své původní profesi - jako lékař na soukromé klinice. Nyní je ale zločinec za mřížemi a srbský soud již nařídil, aby byl vydán haagskému Mezinárodnímu trestnímu tribunálu.

Radovan Karadžič v dubnu 1996 (vlevo) a fotografie z roku 2008. foto: ČTK

"Karadžič si opatřil falešné dokumenty na jméno Dragan Dabič," sdělil během dnešní tiskové konference novinářům Rasim Ljajič, srbský ministr pověřený vyjednávání s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Podle Ljajiče neměl bývalý bosenskosrbský vůdce srbské občanství a velice pečlivě svou pravou identitu skrýval. Novinářům ukázal fotografii, kde má masový vrah "hippie" podobu - bílé vlasy a dlouhý plnovous. Na živobytí si vydělával praktikování alternativní medicíny na soukromé klinice. Jeho poslední bydliště bylo v Novém Bělehradě. Karadžič se volně pohyboval po městě. "Dokonce ani lidé, kteří mu pronajali byt, neměli o jeho pravé totožnosti ani ponětí." Ještě koncem května se pod svým falešným jménem v Bělehradu údajně zúčastnil třetího ročníku festivalu zdravého života. Přednášku Dragana Dabiče pod názvem "Jak pěstovat vlastní energii" si prý vyslechlo asi 100
lidí. Zdroj srbské policie, který si nepřál být jmenován, tvrdí, že Karadžič byl zatčen na předměstí Bělehradu díky tipu zahraniční tajné služby a po týdnech sledování jeho "bezpečného domu". Při zatýkání prý nekladl žádný odpor.

Vyšetřovatelé zveřejnili fotografii se současnou podobou válečného zločince Radovana Karadžiče, který dvanáct let unikal spravedlnosti.

Další podrobnosti odmítli vládní představitelé tisku sdělit s poukazem na to, že by to mohlo podkopat jejich úsilí o dopadení dalších dvou podezřelých ze spáchání válečných zločinů, kteří jsou stále na útěku. Jsou jimi bývalý vrchní velitel armády bosenských Srbů Ratko Mladič a Goran Hadžič, exprezident samozvané Republiky srbská Krajina. Srbský premiér Mirko Cvetkovič oba dnes vyzval, aby se dobrovolně vzdali. "Bude to stejně dobré pro ně jako pro srbský lid," apeloval na ně.

Karadžič se před veřejností skrýval dvanáct let, od července 1996, kdy byl naposled viděn ve městě Han Piješak ve východní Bosně. Poté se údajně pohyboval na územích kontrolovaných Srby v Bosně a Černé hoře. Nakonec odešel do Srbska, kde pod změněnou identitou začal nový život.

Zatčení provázely i protesty
Před bělehradskou věznicí, do které byl Karadžič převezen, se shromáždily desítky srbských nacionalistů, kteří provolávali slogany jako "Karadžič je hrdina" a "Tadič je zrádce". Několik demonstrantů bylo zatčeno. Věznici hlídají po zuby ozbrojení vojáci a policisté. Zesílené hlídky policie jsou v celém centru Bělehradu, policie a vojáci hlídají také budovu velvyslanectví USA, která se po nedávném vyhlášení nezávislosti Kosova stala terčem útoku srbských nacionalistů. 

Proti Karadžičovu zadržení vystoupil i zástupce opoziční
ultranacionalistické Srbské radikální strany Aleksandar Vuči†. "Karadžič je srbský hrdina. Jeho zadržení vyvolá silný odpor," prohlásil.


Psychiatr a básník,
který se stal zločincem

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić (63) vyrostl v prostředí prosyceném mýty o velikosti a jedinečnosti srbského národa. Když se počátkem 90. let dostal k moci, snažil se své utkvělé a nebezpečné vize o vytvoření velkého Srbska uskutečnit. Stálo to životy desetitisíců nevinných lidí.

O místě Karadžičova pobytu se v uplynulých letech vášnivě polemizovalo. Skrývat se měl údajně v rodné Černé Hoře, srbské části Bosny, Rusku či dokonce Austrálii. Jisté je, že za doby jeho pobytu v ilegalitě mu v bývalé Jugoslávii vyšlo několik knih, poslední na podzim 2005.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!