Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět slaví. Chytili zločince Karadžiče

Svět

  23:51aktualizováno  22. července 6:54
BĚLEHRAD - Jeden z největších zločinců současnosti je za mřížemi. Srbové oznámili, že v pondělí zatkli bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Ten je obviněn z genocidy během války v bývalé Jugoslávii v polovině 90. let. Západní svět a bosenští Muslimové slaví, v samotném Srbsku byla posílena bezpečnostní opatření z obav před nacionalisty.

Exprezident Republiky Srbské Radovan Karadžič se skrýval 13 let. foto: ČTK

"Karadžić byl nalezen a zatčen," informoval úřad srbského prezidenta Borise Tadiče. Jeden z nejhledanějších mužů světa podle něj podstupuje testy DNA, které mají oficiálně potvrdit jeho identitu.

Psychiatr a básník, který se stal zločincem

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić (63) vyrostl v prostředí prosyceném mýty o velikosti a jedinečnosti srbského národa. Když se počátkem 90. let dostal k moci, snažil se své utkvělé a nebezpečné vize o vytvoření velkého Srbska uskutečnit. Stálo to životy desetitisíců nevinných lidí. O místě Karadžičova pobytu se v uplynulých letech vášnivě polemizovalo.
Skrývat se měl údajně v rodné Černé Hoře, srbské části Bosny, Rusku či
dokonce Austrálii. Jisté je, že za doby jeho pobytu v ilegalitě mu v bývalé
Jugoslávii vyšlo několik knih, poslední na podzim 2005. ICTY Karadžiče stíhá od roku 1995 kvůli genocidě, válečným zločinům a zločinům proti lidskosti, kterých se měl dopustit jako prezident bosenské Republiky Srbské. Za jeho působení v čele tohoto státu (1992 až 1996) zuřila v Bosně a Hercegovině občanská válka, provázená mnoha excesy vůči civilnímu obyvatelstvu, včetně smutně proslulého masakru Muslimů po dobytí enklávy Srebrenica v červenci 1995. Karadžić se podle ICTY zločinům z titulu své funkce nejen nesnažil
zabránit, ale vyhlazovací akce sám organizoval či podporoval. A to s
jediným cílem - vytvořit etnicky čistý srbský stát v Bosně, který by se
sjednotil se Srby ovládanými oblastmi v Chorvatsku a se samotným Srbskem.
Bývalý bosenskorbský vůdce, který se narodil 19. července 1945 v
černohorské Petnjici, má dceru a syna. Mezi Karadžičovy záliby patří kromě
poezie i hudba, sám prý hraje na lyru.

Podle zdroje srbské policie, který si nepřál být jmenován, byl Karadžič zatčen na předměstí Bělehradu díky tipu zahraniční tajné služby a po týdnech sledování jeho "bezpečného domu". Při zatýkání prý Karadžič nekladl žádný odpor.

"Nechal si narůst dlouhé vousy a jeho vlasy byly obarveny na černo. V srbské metropoli byl objeven asi před měsícem," napsal dnes bez udání zdroje srbský list Politika.

Advokát zadrženého Svetozar Vujačić řekl, že jeho klient mu sdělil, že byl zadržen už minulý pátek v autobuse v Bělehradu a že od té doby je v cele. Dodal, že pokud jde o zdravotní stav Karadžiče, "dříve tělnatý muž zhubl a odmítá nabízenou stravu". Soudní lékař ale prohlédl Karadžiče ještě v noci a označil jeho zdravotní stav za dobrý.

Karadžiče už také začali vyslýchat, podrobnosti ale odmítl vyšetřovatel poskytnout a označil je za důvěrné. Podle srbské agentury Beta byl výslech u vyšetřujícího soudce prvním krokem na cestě k vydání Karadžiče haagskému Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Agentura AP v této souvislosti napsala, že proces vydání může trvat několik dní, ale možná i několik týdnů. Karadžić musí mimo jiné dostat v písemné podobě seznam obvinění v jazyce, jemuž bude
rozumět. Pokud následně srbský soud potvrdí vydání, bude to znamenat zelenou pro transfer do Haagu. Karadžić se ale může proti rozhodnutí soudu odvolat.

Vrchní žalobce ICTY Serge Brammertz uvítal zprávu o Karadžičově zadržení. "Toto je velmi důležitý den pro oběti, které čekaly na (Karadžičovo) zatčení více než deset let," řekl Brammertz. "Je to také důležitý den pro mezinárodní spravedlnost, protože se jasně ukázalo, že nikdo není mimo dosah práva a dříve či později budou všichni uprchlíci předvedeni před soud," dodal.

Evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn označil Karadžičovo zadržení za důležitý posun v srbském úsilí o vstup do EU. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil Karadžičovo zatčení za "rozhodný krok k ukončení beztrestnosti" válečných zločinců z balkánských válek v 90. letech. "Je to historický okamžik pro všechny oběti, které čekaly třináct let, než se bude Karadžić zodpovídat justici," řekl Pan.

V bosenské metropoli Sarajevu vypukly ihned po zveřejnění zprávy o
Karadžičově zadržení oslavy. Do ulic vyšly tisíce lidí a projíždějící auta bez přestání troubila. Bosenský státní rozhlas odvysílal úryvky z někdejších Karadžičových nenávistných projevů namířených proti Muslimům a Chorvatům.

Před bělehradskou věznicí, do které byl Karadžič převezen, se naopak shromáždily desítky srbských nacionalistů, kteří provolávali slogany jako "Karadžić je hrdina" a "Tadić je zrádce". Několik demonstrantů bylo zatčeno. Proti Karadžičovu zadržení vystoupil i zástupce opoziční ultranacionalistické Srbské radikální strany Aleksandar Vučić. "Karadžić je srbský hrdina. Jeho zadržení vyvolá silný odpor," prohlásil.

Zesílené hlídky policie jsou v celém centru Bělehradu, policie a vojáci hlídají také
budovu velvyslanectví USA, která se po nedávném vyhlášení nezávislosti Kosova stala terčem hněvu srbských nacionalistů. 

Někdejší prezident bosenské Republiky Srbské Karadžić čelí obvinění, že se v roce 1995 podílel na povraždění 8000 Muslimů bosenskosrbskými silami ve východobosenské Srebrenici. Tento zločin je označován za největší masakr v Evropě od druhé světové války a z obléhání Sarajeva.

Karadžić je také obviňován ze spáchání zločinů proti lidskosti nebo z porušování Ženevské konvence. Karadžičovo zadržení je velkým úspěchem nové srbské prozápadní vlády. Nová ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová počátkem července prohlásila, že zatčení Karadžiče, jeho vojenského velitele Ratka Mladiče a někdejšího chorvatského lídra Gorana Hadžiče bude její prioritou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!