Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Komu ukradl Karadžič identitu?

Svět

  16:29
BĚLEHRAD - Kdo pomáhal Radovanu Karadžičovi skrývat falešnou identitu a udržet ho tak 13 let na svobodě? Po tom nyní pátrají srbské úřady. Podle mluvčího srbského státního zastupitelství pro válečné zločiny Bruna Vekariče budou tito lidé nalezeni a obžalováni.

Válečný zločinec Radovan Karadžič alias doktor Dragan Dabič foto: ČTK

Vyšetřovatelé se prý nyní snaží zjistit skutečnou totožnost Dragana Dabiče, muže, jehož jméno Karadžič na útěku před spravedlností používal. Podle srbských představitelů Dabič zemřel v roce 1993 v Sarajevu. Podle médií to byl srbských bojovník, který padl ve válce v letech 1992 až 1995.
Srbští velvyslanci se vracejí na svá pracoviště
Nová srbská vláda dnes rozhodla, že se na svá
místa působení ve státech Evropské unie vrátí velvyslanci, které Bělehrad povolal ke konzultacím kvůli uznání nezávislosti Kosova. Znamená to, že srbský velvyslanec by se měl vrátit i do Prahy.


V Sarajevu se ale hovoří o tom, že Dabič byl civilista, kterého Karadžičovy jednotky zabili, když za války obklíčili bosenskou metropoli. Nesrovnalosti kolem jména vyplývají z toho, že v Sarajevu žilo v inkriminované době několik Dabičů.

Uvozovky dolníJe třeba celou haagskou story uzavřít.Uvozovky horní

Bruno Vekarič ovšem všechny spekulace odmítá. "V Sarajevu je sedm Draganů Dabičů, mrtvých nebo živých," řekl mluvčí agentuře AP. Podle jeho slov Karadžič získal falešné dokumenty v době, kdy byl ještě u moci režim bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, než ho v říjnu 2000 smetla lidová revolta.

Falešné osobní doklady na jméno Dragan Dabič byly Karadžičovi vydány v Rumě, ve městě ležícím severně od Bělehradu, a stalo se tak zřejmě za pomoci místního známého velitele polovojenských oddílů Slobodana Mediče.
Policie strhává plakáty na podporu Karadžiče a Mladiče
Plakáty vyjadřující podporu bývalým politickým a vojenským předákům bosenských Srbů, Radovanu Karadžičovi a Ratku Mladičovi, obviněným z genocidy, se dnes objevily ve
městech Visegrad a Zvornik na východě Bosny.

Poté, co místní obyvatelé na plakáty upozornili, policie je začala strhávat. Na některých plakátech byly fotografie Karadžiče, který byl v pondělí dopaden v Bělehradě po 13 letech strávených na útěku, a nápisy jako například: "Všichni jsme Karadžičové" anebo "Prezidente, jsme s tebou".

Na plakátech s podobiznou Mladiče, jemuž se stále daří skrývat před spravedlností, bylo zase napsáno: "Generále, nezradíme tě" a "Všichni tě
podporujeme".

Ten dnes stojí před soudem v Haagu kvůli vyvraždění asi 8000 bosenských Muslimů, které mají ve Srebrenici na svědomí

Karadžičovy jednotky. Podle Vekariče ti, kdo pomohli Karadžičovi, by mohli vyšetřovatele přivést na stopu dalších válečných zločinců na útěku, hlavně pak velitele armády bosenských Srbů Ratka Mladiče.

"Je třeba celou haagskou story uzavřít," zdůraznil Vekarič s odvoláním na mezinárodní tribunál OSN, který jak Karadžiče, tak Mladiče obvinil z genocidy a zločinů proti lidskosti. "Ať už Karadžičovi pomáhal kdokoli, spáchal trestný čin a oni to vědí," řekl Vekarič.

Někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžič nyní v cele v Bělehradě čeká na převoz do Haagu k tamnímu trestnímu tribunálu. K jeho vydání je otázkou několika dní. V Haagu se Karadžič po vzoru svého někdejšího idolu, bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, který patřil k politikům bývalé Jugoslávie, kteří novodobé války na Balkáně rozpoutali, hodlá hájit sám.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!