Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Básník, sekuriťák, sympatizant opozice. Kdo je podezřelý z útoku na Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Na místě zasahuje ochranka i Policie. (15. května 2024) foto: Reuters

Navrhl jsem smrti, abychom si potykali, a ona... se rozplakala. Tak začíná jedna z básní 71letého Juraje C., zakladatele spolku Literárny klub Duha ze slovenských Levic. Právě Juraje C. zadrželi jako podezřelého z toho, že v městečku Handlová legálně drženou pistolí několikrát vystřelil na premiéra Roberta Fica. Ten skončil v nemocnici v Banské Bystrici.
  18:06aktualizováno  22:34

„V tuto chvíli víme jen tolik, že měl být zadržen. Na některých záběrech ho někteří z nás poznali. Vůbec si to ale neumíme vysvětlit, proč to udělal, samozřejmě on opravdu nebyl volič Roberta Fica, ale že by chtěl spáchat někdy něco takového ani náznakem neřekl. Byl sice v některých věcech ráznější, ale rozhodně ne žádný pomatenec,“ řekla iDNES.cz jedna z členek Literárního klubu Duha.

„Už nám píší na profily, že jsme odpad společnosti, že za všechno můžeme my, protože jsme dlouhodobě sympatizovali se současnou opozicí, nikoliv koalicí Roberta Fica. Já osobně mám strach,“ řekla další členka.

C. žije v Levicích, městě na jihu Slovenska zhruba 40 kilometrů od Nitry. V minulosti pracoval jako zaměstnanec bezpečnostní agentury SBS v místním obchodním centru. V roce 2016 jej v obchodním domě zbil mladý muž, který byl pod vlivem drog. „Vybíral z mrazáku mražená kuřata a házel je přítelkyni. Říkal jsem mu to klidně, ale neměl žádnou úctu k šedinám, viděl, že jsem menší a starší a pustil se do mě a v jedné uličce mě srazil do regálů,“ popsal tehdy incident.

Podle portálu HN Online atentátník také roku 2016 podpořil radikální hnutí Slovenští branci. „Do Evropy, jejíž jsme trvalou součástí, přicházejí statisíce migrantů. Slovenští branci se nepřipravují na boj, ale na obranu. Když vám někdo řekne, že se připravují na válku, nevěřte mu. Jejich prvořadou úlohou je ochrana obyvatel, země, tradice, kultury – jsou to vlastenci. Já těm mladým chlapcům a děvčatům věřím a vyjadřuji jim veřejnou podporu,“ řekl tehdy Juraj C.

Podle zdroje blízkého vyšetřování střílel C. na slovenského premiéra z bezprostřední blízkosti z legálně držené pistole. Minimálně jedna střela měla premiéra zasáhnout do oblasti břicha.

Literární klub Duha byl založen v roce 2005 v Levicích. Juraj C. byl jeho zakladatelem, od roku 2008 do roku 2016 byl jeho předsedou. Sám sebe charakterizuje jako spisovatele, básníka a nespokojence. Vydal tři básnické sbírky s názvy Sen rebela, Diptych a Osy - satira, v roce 2010 mu vyšel román Poselstvo obětí, v roce 2015 kniha o Romech - Efata.

Před osmi lety muž na internetu podle Denníku N avizoval, že sbírá podpisy na vznik politické strany Hnutí proti násilí. „Násilí je často reakcí lidí, jako forma projevu obyčejné nespokojenosti se stavem věcí. Buďme nespokojení, ale ne násilní!“ psal tehdy. Byl také členem Spolku slovenských spisovatelů. Mimo jiné napsal třeba báseň Ve snách.

Úryvek básně ve slovenštině:
V snách
V snách. Iba v snách bol som slobodný.
Iba v snách rečnil som davu.
V snách nebál som sa povedať všetko,
ale úplne všetko, čo si myslím.
V snách hľadala ma polícia.
V snách snoval som vzbury.
V snách pikle som kul, bunky zbíjal.
V snách zapaľoval som pochodne.
Iba v snách. Po papuli päsťou pánov som bil.
(...)
V snách. Fasoval som sedem rokov basy.
I doživotie.
V snách. Vešali ma. Stínali mi hlavu.
Lámali na kolese.
A predsa nikdy nezlomili.
(...)

Na videu, které se objevilo na síti X, údajný podezřelý řekl, že nesouhlasí s politikou současné slovenské vlády. Nelíbí se mu, že „zlikvidovali masmédia“. „Proč je RTVS napadaná?“ ptá se s odkazem na vládní kroky proti veřejnoprávní televizi a rozhlasu, které podle kritiků ohrozí nezávislost tohoto média. Zatím není jasné, kdo video z výslechu vypustil na internet.

Známý slovenský konspirátor Daniel Bombic, který se před trestním stíháním skrývá ve Velké Británii, však zveřejnil fotografii občanského průkazu podezřelého na svém telegramovém účtu. Muž, s nímž se navzdory jeho problémům s policií sešel i ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok, vystupuje i pod jménem Danny Kollar.

Podle portálu Refresher Juraj C. v knize Efata také souhlasil s volebním programem krajně pravicové strany LSNS vedené odsouzeným Marianem Kotlebou, například se zastavením sociálních dávek pro Romy. Vyjádřil k ní také sympatie ke slovenským masovým vrahům a zamýšlel se, jak má konat jednotlivec v případě, že stát selhává. Podle útočníka je pochopitelné, že se lidé v případě nespokojenosti rozhodnou pro radikální řešení.

Jeho čin ve středu odsoudili politici napříč politickým spektrem nejen na Slovensku, ale i v zahraničí.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...