Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo jsou obvinění z vraždy Kuciaka? Bratranci z bezpečnostních složek i tlumočnice

Alena Zsuzsová během zatčení. Obviněná byla z objednání vraždy Jána Kuciaka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Zsuzsová během zatčení. Obviněná byla z objednání vraždy Jána Kuciaka. | foto: Twitter.com/@spravodajstvo

BRATISLAVA/PRAHA V případě nájemné vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové jsou zatím obviněni čtyři lidé. Všichni pochází z jižního Slovenska z okolí města Komárno ležícího u hranic s Maďarskem.

Podle vyšetřovatelů si vraždu objednala Alena Zsuzsová, zprostředkovatelem byl Zoltán Andruskó, střelcem Tomáš Szabó a řidičem jeho bratranec Miroslav Marček. Zsuzsová měla zaplatit za vraždu 70 tisíc eur (1,8 milionu korun), přičemž z částky měla 20 tisíc objednavatelka odpustit Andruskóvi z dluhu.

Tlumočnice z italštiny

V médiích se již po zatýkání, jež proběhlo minulý týden, objevila zpráva, že objednavatelkou činu byla tlumočnice z italštiny. Vyšetřovatelé v pondělí potvrdili, že jde o ženu s iniciály A.Z., čímž se potvrdily dřívější spekulace, že jde o Alenu Zsuzsovou z jihoslovenského Komárna.

Ta podle sousedů pracovala jako tlumočnice italštiny pro podnikatele Mariána Kočnera, který je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. Další tlumočnice na Slovensku oslovené deníkem SME nemají ponětí, že by Zsuzsová v tomto odvětví pracovala. Sama měla zapsanou živnost na maloobchodní prodej. Podle vyšetřovatelů je možné, že je žena pouhým prostředníkem.

Na živobytí si prý vydělávala prací pro podnikatele Kočnera, který je mimochodem i kmotrem její dcery. O Kočnerovi se v rámci vyšetřování Kuciakovi vraždy hovořilo již od začátku jako o možném pachateli. Podnikatel totiž novináři v telefonickém rozhovoru vyhrožoval, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat. Kuciak zkoumal jeho podnikání a slovenská prokuratura informovala, že motivem vraždy byla právě investigativní práce novináře.

Střelec policista a řidič voják

Dvojici střelec zavraždil 21. února v domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Z iniciál, které v pondělí prokurátor uvedl, vyplývá, že za vraha vyšetřovatelé považují muže, kterým je podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó.

V rámci policejních složek působil v letech 2006-2015 a vypracoval se až na pozici vyšetřovatele. Kvůli svým postupům byl však několikrát před disciplinární komisí a nakonec na vlastní žádost odešel do civilu. Poté se policii ztratil z dohledu.

Automobily vyšetřovatelů zaparkované před domem Jána Kuciaka.
Ján Kuciak a Martina Kušnírová.

„Podle dostupných záznamů vyšetřovacích spisů nebyl Tomáš Szabó doposud stíhaný jako obviněný nikým, ani inspekční službou,“ uvedl pro Aktuality.sk tiskový odbor slovenské policie. V srpnu roku 2015, stále ještě za působení u policie, absolvoval Szabó výcvik na polské soukromé bezpečnostní akademii European Security Academy. Ta se věnuje výcviku v oblasti ochrany osob, bojových postupů i tzv. Kontraktorů, tedy žoldáků. Szabó se prý na akademii specializoval na obranné techniky.

Na vraždě se měl podle slovenské prokuratury podílet i bývalý profesionální voják Miroslav Marček. Szabóův bratranec byl na místě činu jako řidič. Více o něm se však médiím zatím zjistit nepodařilo.

Zadlužený podnikatel

Malým množstvím informací média disponují i u Zoltána Andruskóa, jehož vyšetřovatelé považují za zprostředkovatele vraždy. Reportéři serveru Aktuality.sk, kde Kuciak před smrtí pracoval, zjistili, že Andruskó čelí obvinění za neodvedení daní a pojistného.

Způsobil tak škodu za více než 133 tisíc eur (téměř 3,5 milionu korun). V případě prokázání viny by mu hrozilo až 12 let vězení. Jeho případ v současnosti řeší obvodní soud v Bratislavě. 

Andruskó prý také dlužil objednavatelce vraždy 20 tisíc eur, jež mu za zprostředkování vraždy odpustila. Podle médií prý spolupracuje s policií.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...