7. března 2019 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo vystřídá Junckera? Evropská aliance navrhuje katalánského separatistu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: Reuters

PRAHA Evropská svobodná aliance (EFA), která sdružuje regionální politické strany zemí EU, navrhuje jako svého kandidáta na předsedu Evropské komise (EK) katalánského separatistického politika Oriola Junquerase. Informovala o tom ve čtvrtek katalánská média s tím, že jde pouze o symbolické gesto. Předseda EK totiž vzejde po květnových volbách do Evropského parlamentu (EP) nejspíš z jedné ze dvou největších formací v EP. Junqueras je už více než rok ve vazbě kvůli snaze o nezávislost Katalánska, za což mu hrozí až 25 let vězení.

Evropská svobodná aliance má v EP nyní jen dvanáct poslanců a tvoří společnou frakci se Zelenými. Svého kandidáta na předsedu EK navrhuje poprvé. Oficiálně ho má potvrdit dnes na svém výročním sjezdu v Bruselu.

Junqueras je od října 2017 ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury. Té se podle španělské prokuratury dopustil jako katalánský vicepremiér v roce 2017 uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska, které soud předtím označil za neústavní. Spolu s ním jsou obžalováni i další členové bývalé vlády tohoto autonomního regionu a další katalánští politici, se 12 z nich začal minulý měsíc soudní proces.

Kdo vystřídá Junckera?

Největší šance stát se letos novým předsedou EK mají volební lídři dvou největších formací v europarlamentu - socialistů a lidovců. Evropští socialisté vybrali jako aspiranta na tento úřad Franse Timmermanse a lidovci Manfreda Webera. Také některé další evropské strany už oznámily svého spitzenkandidáta. Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE) vybrala Jana Zahradila, evropští Zelení navrhují Franzisku „Ska“ Kellerovou a Base Eickhouta.

Nového předsedu Evropské komise, který v úřadu vystřídá Jeana-Claudea Junckera, vybere po volbách summit EU. Ten ale není povinen volit mezi volebními lídry jednotlivých evropských stran a některé členské země systém spitzenkandidátů, poprvé použitý při minulých volbách, kritizují. Návrh unijních zemí na šéfa EK musí schválit Evropský parlament.

ČTK