Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Když neochrání ani prezidenta, nelze se spolehnout na nic.‘ Haiti se probírá z šoku, lidé se bojí násilí

Podezřelí z atentátu na haitského prezidenta Moiseho jsou zadrženi na policejním ředitelství na Haiti. foto: ČTK

Analýza
PORT-AU-PRINCE/PRAHA - „Pověste je!“ křičel v pátek dav několika set lidí shromážděných před hlavní policejní stanicí v haitské metropoli Port-au-Prince. Výhrůžky byly adresovány zadrženým členům údajně osmadvacetičlenné skupiny, která v noci na středu spektakulárním útokem zlikvidovala prezidenta země Jovenela Moiseho v jeho soukromé rezidenci a těžce zranila jeho manželku. Rozčilený dav pak zapálil několik aut, o nichž se domníval, že patří atentátníkům.
  19:30

Prezidenta Haiti zabilo komando Kolumbijců a Američanů, 11 členů policie dopadla na tchajwanské ambasádě

Vražedný útok vyvolal v nejchudší zemi západní polokoule napětí i strach. Během pátku byly ulice haitské metropole nezvykle prázdné a i na tržištích, jindy překypujících životem, se odehrávalo jen minimum obchodů.

Zbraně, které policie zabavila útočníkům.
Podezřelí z atentátu na haitského prezidenta Moise jsou zadrženi na generálním...

Náčelník haitské policie Léon Charles v pátek oznámil, že jeho podřízení identifikovali všech 28 členů vražedného komanda. Šestadvacet z nich má pocházet z Kolumbie a jsou mezi nimi i bývalí důstojníci kolumbijské armády; ve zbylých dvou případech se jedná o Američany haitského původu. Charles hovořil o „zahraničních žoldnéřích“.

Haitské bezpečnostní síly během přestřelky, která se strhla po prezidentově vraždě, tři ozbrojence zlikvidovaly a sedmnáct členů komanda se v následujících hodinách podařilo zadržet. Na útěku zůstává osm lidí.

Motiv zůstává nejasný

Vražda úřadující hlavy státu v jeho vlastním domě se vymyká okolnostem i v zemi, kde je násilí každodenní normou – měřeno ročním počtem vražd na milion obyvatel patří Haiti trvale ke světové špičce. Mnoho násilných činů spáchají na Haiti členové ozbrojených gangů, často v souvislosti s drogami, běžné jsou i únosy zahraničních humanitárních pracovníků kvůli výkupnému.

Haiti zažilo hodně, ale vražda prezidenta v jeho pokoji nemá ani v této zemi obdoby, říká expert

Proč se terčem zahraničních ozbrojenců stal prezident Moise, zůstává nejasné. „Ty, kdo atentát fyzicky provedli, už buď máme, nebo je brzy pochytáme. (...) Teď se můžeme soustředit na to, abychom vypátrali, kdo to celé vymyslel, zorganizoval a zaplatil,“ řekl policejní šéf Charles.

Spolupráci při vyšetřování promptně přislíbila vláda Kolumbie, z níž podle všeho pocházelo nejvíce atentátníků. Americká reakce byla o poznání vlažnější: USA sice slíbily zpravodajskou pomoc při objasňování incidentu, na oficiální haitskou žádost o asistenci při zajišťování bezpečnosti v zemi ale Američané nereagovali.

Policie zabila čtyři lidi podezřelé z vraždy prezidenta Haiti. Komando prý vystupovalo jako američtí agenti

Strach z budoucnosti

Právě s bezpečností ovšem může být v rozvrácené zemi brzy velký problém. Řada kontroverzí provázela již Moiseho prezidentské období – poslední dva roky totiž vládl pomocí dekretů, podle mnohých neústavně – a teď není jasné ani to, kdo se má po jeho smrti ujmout řízení země.

Dosavadní premiér Claude Joseph byl krátce před vraždou odvolán a Moise na jeho místo 5. července jmenoval nového předsedu vlády Ariela Henryho. Ten však nestačil být oficiálně uveden do funkce a v době vraždy se teprve pokoušel sestavit novou vládu.

Post ministerského předsedy a tím i de facto nového vládce Haiti nyní nárokují oba muži, což v násilí zmítané zemi nevěstí nic dobrého. Tuší to i řadoví Haiťané.

„Všichni tady spí s jedním okem otevřeným,“ řekl katarské televizi al-Džazíra devětatřicetiletý obyvatel haitské metropole Marco Destin. „Když nedokážou ochránit ani prezidenta, je jasné, že se nelze spolehnout vůbec na nic. Tato země nikdy nevěděla, kterým směrem by se měla ubírat – vždy se tu jen bojovalo o moc.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!