Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Situace na Haiti je po vraždě prezidenta napjatá. Šéf mocného gangu vyzval členy, aby se zmocnili ulic

Policie na Haiti hlídá místo, kde jsou zadrženi podezřelí z vraždy prezidenta. foto: AP Photo

Port-au-Prince - Šéf jednoho z nejmocnějších gangů na Haiti vyzval členy své organizace a další obyvatele tohoto ostrovního státu, aby se kvůli vraždě prezidenta Jovenela Mo?seho zmocnili ulic. Podle něj byla vražda prezidenta výsledkem domácího a mezinárodního spiknutí proti haitskému lidu, informovala Reuters. Kriminální gangy jsou na Haiti silné zejména v hlavním městě a v dalších větších sídlech.
  7:06aktualizováno  22:51

„Vyzýváme všechny naše skupiny, aby se mobilizovaly,“ uvedl Jimmy Cherizier, který vede vlivné uskupení gangů G9. Cherizier uvedl, že přišel čas, aby si lidé vzali zpět zemi, kterou jim vzali velcí magnáti. Myslí tím zřejmě podnikatele syrského a libanonského původu, kteří mají pod kontrolou část haitské ekonomiky.

Na Haiti zvolili dočasného prezidenta. Země se kvůli vojenské pomoci obrací i na OSN, Washington ji zatím odmítá

Cherizier už na konci června oznámil, že chce na Haiti vyvolat revoluci proti politickým a podnikatelským elitám. Cherizier se prezentuje jako vůdce místních komunit, který supluje nedostatky státu. Organizace na ochranu lidských práv poukazují na to, že se zřejmě dopustil vražd a dalších násilných činů.

Lidé poblíž americké ambasády na Haiti.
Lidé mávají pasy před americkou ambasádou na Haiti.

Agentura Reuters uvedla, že haitská policie není schopna aktivity kriminálních gangů potlačit. Zločinecké skupiny mají často lepší vybavení než pořádkové síly. Na to poukázal v sobotním rozhovoru s agenturou AP haitský ministr pro volby Mathias Pierre. Ten dříve požádal o vojenskou pomoc Spojené státy, ale ty ji odmítly. „Nechceme vojenskou okupaci země, ale žádáme o menší vojenské oddíly, které by nám pomohly,“ uvedl. Pokud by měla ozbrojené síly poslat OSN, musela by to schválit její Rada bezpečnosti.

Okolo středečního úmrtí prezidenta Mo?seho panuje mnoho nezodpovězených otázek. Stále není jasné, jak se útočníci dostali do prezidentova sídla, neznámé ale zůstávají také důvody vraždy. Podle úřadů má útok na svědomí skupina 26 Kolumbijců a dvou Američanů haitského původu. Tři z nich policie zabila a 19 zadržela. Kolumbijci, které haitské úřady zatkly, tvrdí, že byli najati bezpečnostní agenturou sídlící v Miami na Floridě. Rodiny dvou zabitých mužů uvedly, že muži byli zaměstnáni jako strážci vysoce postavených lidí.

Prezidenta Haiti zabilo komando Kolumbijců a Američanů, 11 členů policie dopadla na tchajwanské ambasádě

Podezřelí Američaní i Kolumbijci vyšetřovatelům řekli, že chtěli haitského prezidenta zatknout, nikoli zabít, uvedl v neděli deník Miami Herald a podle agentury Reuters také osoba obeznámená se záležitostí. Podobné zprávy se v médiích objevily už dříve. List Miami Herald se odvolává na lidi, kteří hovořili s některými ze zadržených. Zdroj obeznámený s vyšetřováním uvedl, že Američané haitského původu James Solages a Joseph Vincent vyšetřovatelům řekli, že pracovali jako překladatelé pro kolumbijské komando, které mělo zatykač. Když ale přišli, našli už Mo?seho mrtvého.

Nejmenovaný americký představitel pak v neděli agentuře Reuters řekl, že Washington na Haiti posílá technický tým, který má posoudit situaci, tedy jaké jsou bezpečnostní a další potřeby země, která požádala o pomoc. Vyslaný tým bude amerického prezidenta Joea Bidena po návratu informoval a šéf Bílého domu pak má rozhodnout o dalším postupu. Podle Reuters není jasné, která ministerstva své zástupce na Haiti posílají, ani to, jak dlouho v této karibské zemi zůstanou. Zdroj řekl, že Washington bude věc konzultovat s regionálními partnery a s OSN.

Autor: