20. září 2018 7:26, aktualizováno  11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kim s jihokorejským prezidentem vyšel na ‚posvátnou‘ horu, kde se podle státní mytologie narodil jeho otec

Kim Čong-un a Mun Če-in s manželkami na vrcholku hory Pektu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un a Mun Če-in s manželkami na vrcholku hory Pektu. | foto: Reuters

PCHJONGJANG Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se ve čtvrtek vydali na sever KLDR, kde vystoupili na "posvátnou" horu Pektu, údajné rodiště Kim Čong-ila, otce nynějšího diktátora. Rituální cesta byla pokračováním Munovy návštěvy Severní Koreje, během níž Kim Čong-un slíbil další kroky k denuklearizaci. Mun, který strávil v KLDR tři dny, ve čtvrtek odletěl zpět do vlasti.

Kim a Mun se na vrchol horského velikánu, který je se svými zhruba 2750 metry nejvyšší horou Korejského poloostrova, vydali společně s manželkami; k malebnému jezeru v kráteru sopky je vyvezla lanovka. U jezera pak pod dokonale modrou oblohou pózovali společně fotografům a Mun si naplnil vodou z jezera láhev.

Podle oficiální zprávy pchjongjangských médií cesta symbolizovala úspěch vnitrokorejského summitu, letos už třetího. Mun, který je známým milovníkem hor, výstup na vulkán Pektu nacházející u hranic KLDR s Čínou označil za splnění svého dlouhodobého snu.

Kim slíbil další kroky k denuklearizaci.
Mun Če-in si nabírá vodu z Nebeského jezera na hoře Pektu.

Před horskou výpravou se jihokorejský prezident ve středu večer na stadionu v Pchjongjangu zúčastnil manifestačního představení, jemuž údajně přihlíželo 150 tisíc lidí. V projevu vyzval k ukončení nepřátelství na Korejském poloostrově a k míru a spolupráci obou korejských států.

„Žili jsme společně 5000 let a odděleně 70 let. Navrhuji zastavit nepřátelství posledních 70 let a udělat velký krok k míru, abychom byli znovu jednotní,“ řekl Mun Če-in, který pochází z rodiny severokorejských uprchlíků.

Jak uvedla agentura AP, ne všichni Jihokorejci ale prezidentovo nadšení ze sbližování vítají. Asi stovka demonstrantů se ve čtvrtek sešla v centru jihokorejské metropole Soulu na protest proti konání summitu. Někteří z nich nesli transparenty s nápisem: „Ne summitu, ze kterého těží Kim Čong-un.“

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.