Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kim Čong-un jako Josef Pwag? Severokorejští diktátoři používali falešné pasy

Kim Jong Unův falešný pas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Jong Unův falešný pas. | foto: Reuters

PRAHA/LONDÝN Severokorejský vůdce Kim Čong-un společně se svým otcem Kim Čong-ilem v 90. letech minulého století zřejmě využívali falešné brazilské pasy k získávání víz do západoevropských zemí. Agentuře Reuters to potvrdilo pět evropských bezpečnostních složek. Agentura také zveřejnila snímky falešných pasů, které obsahují fotografie obou severokorejských diktátorů. Ti v nich přitom vystupují pod falešnými jmény i osobními údaji.

„Tyto falešné brazilské pasové průkazy byly používány k získávání cestovních víz od zahraničních ambasád,“ potvrdil Reuters zdroj z řad bezpečnostních složek jedné ze západoevropských zemí. Zdroj si přeje zůstat v anonymitě kvůli bezpečnosti.

Podle něj zhotovené pasy poukazují na to, že severokorejská vládnoucí dynastie toužila cestovat. „Nejspíš si s těmito pasy také pokoušela vybudovat možnou únikovou cestu,“ uvádí zdroj.

Oba doklady přitom nesou razítko brazilské ambasády v Praze. Průkazy zde měly být orazítkovány 26.února v roce 1996. Podle zdroje agentury Reuters ale razítka byla zřejmě také zfalšována. Pasové fotografie byly ověřeny pomocí technologie na rozeznávání tváří a skutečně prý patří severokorejským diktátorům. 

Kim Čong-un ve svém průkazu vystupuje pod falešným jménem Josef Pwag a podle uvedených informací se narodil 1. února 1983. O věku nebo ostatních osobních údajích současného diktátora se toho ví velmi málo, ale podle odborníků muselo být Kim Čong-unovi v době vyřizování jeho brazilského pasu 12 nebo 14 let.

Kim Jong Unův falešný pas.
Kim Jong Il vystupoval pod falešným jménem Ijong Tchoi.

Ve falešném pasu jeho otce Kim Čong-ila stojí, že se jmenuje Ijong Tchoi a narodil se 4. dubna v roce 1940. Ve skutečnosti se Kim Čong-il narodil v roce 1941 a dožil se sedmdesáti let. Zemřel v roce 2011. Oba falešné pasy uvádějí, že se diktátoři narodili v brazilském Sao Paulu.

Podle zdrojů agentury Reuters byly dokumenty původně pravé, než byly vyplněny. Pasy byly prý použity při zařizování cestovních víz do minimálně dvou západoevropských zemí. Jestli jim ale byla nějaká víza přidělena, známo není. Doklady mohly být také použity při cestě do Brazílie, Japonska nebo Hong Kongu.

Severokorejská ambasáda sídlící v Brazílii odmítla celou věc komentovat. Podle brazilského ministerstva zahraničí ale bylo zahájeno vyšetřování.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...