Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klaus je spokojený. Další podmínky k Lisabonu už klást nebude

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA "Pokládám dosažený výsledek za maximální možný a žádné další podmínky k ratifikaci Lisabonské smlouvy vznášet nehodlám," uvádí Václav Klaus ve svém vyjádření k výsledkům Evropské rady. Jakmile prezident smlouvu podepíše, bude svolána mimořádná vrcholná schůzka Evropské unie, na níž bude projednáno obsazení klíčových funkcí struktury unie, jak ji smlouva předpokládá. V Bruselu to řekl lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Česká republika podle Klause na summitu získala významnou výjimku z lisabonské smlouvy. Za dojednání výjimky z Listiny základních práv EU, kterou svůj podpis podmiňoval, poděkoval české vládě i lídrům sedmadvacítky.

"Stejnou výjimku si před dvěma roky vyjednali Poláci a Britové. Naši vyjednavači tutéž výjimku - navzdory usnesení tehdejší vlády - prosadit neuměli či nechtěli," uvedl Klaus.

Čeká se jen na verdikt Ústavního soudu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že smlouva nepochybně vstoupí v platnost v prosinci.

Další podmínky Klaus nechce

Prezident Václav Klaus nebude klást žádné další podmínky k ratifikaci lisabonské smlouvy, oznámil v tiskovém prohlášení jeho mluvčí Radim Ochvat.

Prezident uvítal výjimku z Listiny základních práv EU pro Česko. Posiluje podle něj ochranu ČR před prolomením Benešových dekretů, nesnižuje sociální jistoty občanů.

Český premiér Jan Fischer nevyloučil, že mimořádná vrcholná schůzka se skutečně bude konat, ale zároveň odmítl, že by premiéři a prezidenti unijních zemí o této možnosti jednali. Není však vyloučené, že se o uspořádání dalšího summitu jednalo v kuloárech.

Český prezident nicméně nemůže podepsat lisabonskou smlouvu, dokud ústavní soud nerozhodne o stížnosti skupiny senátorů na údajný nesoulad reformního dokumentu s českou ústavou.

Verdikt ústavních soudců lze čekat nejdříve v úterý 3. listopadu, přičemž soud již jednou v minulosti rozhodl, že "Lisabon" v souladu s ústavou je. Teoreticky jde o poslední překážku k ratifikaci lisabonské smlouvy v unii.

Anketa

Kdy podepíše Václav Klaus Lisabonskou smlouvu?

Hned poté, co mu to dovolí Ústavní soud 1467
Do konce listopadu 179
Do konce roku 280
Později 175
Nikdy 928

Lídři členských států EU na dnes skončeném summitu totiž splnili Klausův požadavek a Česku poskytli výjimku z takzvané listiny základních práv unie.

Podobnou výjimku má již Velká Británie a Polsko.

Odbory nevylučují stávky

Nejostřeji kritizovaly výjimku a také vládu za její vyjednání ČSSD a odbory. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka vláda selhala a přistoupila "na jen těžko přijatelnou konstrukci vyloučení celého souhrnu zejména rozsáhlých sociálních práv nové generace". S tím souhlasí odbory, které chtějí jednat s nynějšími i budoucími poslanci a vládou a přesvědčit je, aby Česko od ustanovení upustilo.

Nevylučují ani demonstrace či stávku. Také zelení se obávají, že výjimka české občany poškodí. "Znamená to oslabení práv českých občanů v unii. Příští politická generace tuto chybu, pevně věřím, napraví," řekl šéf zelených Ondřej Liška.

S kritikou nesouhlasí vláda ani právníci oslovení ČTK. Tvrdí, že výjimka nesníží standard ochrany práv v ČR a nijak neznevýhodní české občany.

Výjimku vítá ODS. Podle jejího předsedy Mirka Topolánka bude znamenat, že Česko nebude vázáno požadavky, které se týkají například kolektivního vyjednávání a dalších práv nové generace.

Dnešní události kolem Lisabonské smlouvy

♦ Odpůrci Lisabonské smlouvy v Senátu zvažují další stížnost k Ústavnímu soudu. Netýkala by se smlouvy samotné, ale způsobu, kterým o ní soud rozhodoval. Podle generálního sekretáře ÚS Tomáše Langáška taková stížnost nemůže nijak zasáhnout do nynějšího řízení o Lisabonské smlouvě, ani by kvůli ní soud "nezmrazil" ratifikaci Lisabonu. Proti rozhodnutí Ústavního soudu není odvolání.

 ♦ Organizátoři celoevropské kampaně proti Lisabonské smlouvě dnes přinesli na Pražský hrad petici, která vyzývá prezidenta Václava Klause, aby smlouvu nepodepisoval, a zmemožnil tak její přijetí. Petici s 20.000 podpisy předal Klausovu tajemníku Ladislavu Jaklovi představitel krajně pravicové strany Švédští demokraté Kent Ekeroth, který akci inicioval.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...