Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus podepsal Lisabon. A tvrdě kritizoval Ústavní soud

Prezident ČR Václav Klaus oznamuje novinářům že dnes 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident ČR Václav Klaus oznamuje novinářům že dnes 3.11.2009 v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Lisabonská smlouva je ratifikovaná. Jako poslední ji v 15 hodin podepsal český prezident Václav Klaus. Ten tak reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož je Lisabonská smlouva. "Rozhodnutí ÚS jsem očekával a respektuji ho. I když s jeho obsahem nesouhlasím," prohlásil Klaus s tím, že dokument podepsal.

Český prezident v krátkém vystoupení v 16 hodin ostře kritizoval jednání i dopolední rozhodnutí Ústavního soudu. Nicméně odsudek soudců zakončil nečekanou pointou.

"Sděluji, že jsem Lisabonskou smlouvu dnes v 15.00 podepsal," prohlásil Václav Klaus.

Padla tak poslední zábrana a Lisabonská smlouva, která reformuje chod 27 zemí Evropské unie, vstoupí v platnost. Klausův podpis totiž jako poslední pod dokumentem chyběl, český parlament i vláda už smlouvu odsouhlasily.

Klaus čekal na vyjádření Ústavního soudu, který rozhodl, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou. Už dříve si na Evropské unii vymohl výjimku ze smlouvy.

Čtěte

"Nemohu souhlasit s jeho formou (rozhodnutí Ústavního soudu), tedy s jeho právní kvalitou. Nález Ústavního soudu není neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou lisabonské smlouvy ze strany jejích stoupenců," tvrdil Klaus.

"Především však nemohu souhlasit s jeho obsahem, neboť vstoupením lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem," prohlásil český prezident.    

Klausovou oznámení přijal s radostí premiér Jan Fischer, který prý o Klausově kroku předem nevěděl. "V prvé řadě jsem velice rád, že se tak stalo a já jsem pevně věřil, že se tak stane. Smlouva by mohla platit již od prosince," sdělil premiér, který tuto možnost probíral s předsedou Evropské komise José Barrosem. Ten má podle agentury Reuters podobný názor. 

Premiér ihned pohotově Lisabonskou smlouvu kontrasignoval. Dokument nyní musí z Prahy předat do Říma, kde se evropské smlouvy uchovávají. Smlouva pak nabude platnosti od počátku dalšího měsíce.

Už dopoledne prohráli senátoři u Ústavního soudu ve všech bodech. Lisabonská smlouva je v souladu s Ústavou. Další jejich návrhy na přezkoumání maastrichtské smlouvy, římské smlouvy a irských výjimek soud odmítl.

Soud se v odůvodnění odmítl zabývat dotazy prezidenta. "Úkolem Ústavního soudu není odpovídat na otázky," vzkázali soudci Václavu Klausovi, který žádal o odpověď na pět zásadních otázek spojených s Lisabonskou smlouvou.

Prohlášení prezidenta Václava Klause k rozhodnutí Ústavního soudu a ratifikaci lisabonské smlouvy

1) Rozhodnutí Ústavního soudu jsem očekával a respektuji ho, i když s jeho obsahem i zdůvodněním zásadně nesouhlasím.

2) Nemohu souhlasit s jeho formou, tedy s jeho právní kvalitou. Nález Ústavního soudu není neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou lisabonské smlouvy ze strany jejích stoupenců. Je to vidět i na zcela neadekvátním konfrontačním způsobu zpracování i prezentace tohoto nálezu.

3) Především však nemohu souhlasit s jeho obsahem, neboť vstoupením lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem. Tato změna - pro dnešek i pro budoucnost - legitimizuje snahy té části naší veřejnosti, které není věc naší národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat.

4) Nemohu respektovat, aby Ústavní soud formuloval povinnost prezidenta republiky tuto (i kteroukoliv jinou) mezinárodní smlouvu ratifikovat "bez zbytečného odkladu" s odkazem na zákon o Ústavním soudu. To je zákon, který se zabývá činností Ústavního soudu, nikoli oprávněními prezidenta republiky, která jsou dána jen a jedině Ústavou.

5) Sděluji, že jsem lisabonskou smlouvu dnes v 15:00 podepsal.

Václav Klaus, Pražský hrad, 3. listopadu 2009
Zdroj: www.klaus.cz

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...