Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Klaus: V Irsku zvítězil rozum a svoboda

Svět

  19:29
BRUSEL - Ratifikace Lisabonské smlouvy by měla podle šéfa Evropské komise José Barrosa i navzdory irskému odmítnutí pokračovat. O dalším postupu rozhodne summit EU, který se koná příští týden. Český prezident Václav Klaus má ale opačný názor: ratifikační proces skončil, pokračovat v něm nemá smysl. Výsledek Klaus označil za vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií.

Prezident Václav Klaus. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Pokud Irové smlouvu v souladu s dosavadními předběžnými výsledky odmítli, ani Česko ji asi nebude ratifikovat. Smlouvu by musel spolu se sněmovnou schválit i Senát. Jeho členové za ODS, která má v horní komoře většinu, v pokračování ratifikace nevidí smysl. "Ratifikace lisabonské smlouvy de facto skončila," prohlásil předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Pravidla hry kolem této smlouvy jsou jasná. V momentě, kdy ji jedna země odmítne, končí ratifikační proces. Čili je trošku zbytečné, abychom my tady
souhlasili, nesouhlasili s něčím, co už vlastně zásluhou Irů neexistuje," řekl Sobotka.

Prohlášení prezidenta Václava Klause
Projekt Lisabonské smlouvy rozhodnutím irských voličů dnes skončil a v jeho ratifikaci již nelze pokračovat.

V jedné jediné z 27 zemí EU proběhlo o Lisabonské smlouvě referendum. Jen v jedné jediné zemi EU umožnili politici občanům vyjádřit svůj názor. Výsledek je snad pro všechny jasným sdělením. Je vítězstvím svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií.

Václav Klaus
prezident České republiky


Premiér Mirek Topolánek (ODS) soudí, že zamítnutí lisabonské smlouvy v irském referendu představuje pro Evropskou unii komplikaci. Neohrožuje však standardní fungování sedmadvacítky, protože unie má "stabilní smluvní základ". Topolánek připomněl, že Česko bez ohledu na irské "ne" nadále pokračuje v přípravách na předsednictví, kterého se ujme v první půlce příštího roku. "Od začátku jsme pracovali s oběma případnými variantami výsledku ratifikačního procesu," zdůraznil.



Barroso: Výsledek není proti EU samotné
"Neměli bychom dělat unáhlené závěry," uvedl dále José Barroso s tím, že již mluvil irským premiérem Brianem Cowenem, který ho údajně ujistil, že ani on sám nepovažuje smlouvu, jež má nahradit odmítnutou euroústavu, za "mrtvou". Podle něj je ovšem nyní na Irsku, aby celou situaci analyzovalo a ostatním členským státům ukázalo, jak hodlá odpovědět na obavy irských voličů.

Barroso rovněž zdůraznil, že výsledek všelidového hlasování nechápe jako hlas proti Evropské unii samotné. Irsko je totiž zemí, která statisticky vytěžila ze svého členství v unii téměř nejvíce ze všech. Do země v minulosti plynuly obrovské částky z evropských fondů. Zatímco ještě před 35 lety Irsko patřilo k nejchudším státům unie, nyní je v přepočtu HDP na obyvatele druhou nejbohatší zemí.

Odmítnutí vyvolalo ve světě zklamání
Jako zklamání označil nizozemský premiér Jan Peter Balkenende výsledek referenda v Irsku o lisabonské smlouvě. Stejně reagovali i představitelé Dánska či Estonska. Polský premiér Donald Tusk je přesto přesvědčen, že EU najde způsob, jak smlouvu uvést v život."Je to zklamání," komentoval průběžné výsledky Balkenende. Zdůraznil nicméně, že navzdory  irskému "ne" chce jeho země ratifikační proces dokončit. V Nizozemsku smlouvu již schválila dolní komora parlamentu, horní by tak podle premiéra měla učinit ještě před parlamentními prázdninami, nejspíš na počátku července. Smlouvu hodlá ratifikovat i Španělsko. Prohlásila to dnes vicepremiérka María Fernándezová. Tamní parlament by o ní měl hlasovat nejspíš na konci června.

Za "velmi politováníhodný" označil pravděpodobné odmítnutí smlouvy v irském referendu estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, jehož země smlouvu schválila ve středu.

Autor: