Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

KLDR přes ambasádu v Berlíně kupovala vybavení pro jaderný program, tvrdí Němci

Svět

  17:00
BERLÍN/PRAHA - Šéf německé kontrarozvědky uvedl v rozhovoru pro televizi ARD, že Severokorejci dlouhodobě získávali vybavení a technologie pro své jaderné, zbraňové a raketové programy skrze ambasádu KLDR sídlící v Berlíně. Jde o další příklad obcházení mezinárodních sankcí.

Hwasong-12. Raketa, která letěla přes Japonsko. foto: Reuters

„Zaznamenali jsme velké množství nákupních transakcí, které pocházely ze severokorejské ambasády,“ uvedl Hans-Georg Maassen, šéf německého Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz), jak zní název německé kontrarozvědky.

Z KLDR pluly do Egypta zbraně za půl miliardy. Zabavení způsobilo diplomatickou roztržku s USA

„Bohužel jsme zjistili, že odtamtud vycházely aktivity směřující k pořízení věcí, které měly z našeho pohledu sloužit v raketovém a částečně i jaderném programu,“ uvedl Maassen v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD.

Šéf kontrarozvědky sice nespecifikoval, o nákupy jakého materiálu se jednalo, ale uvedl, že pořízené komponenty mohou být aktivně využity jak ve vojenském, tak i v civilním sektoru.

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un vyjádřil svůj názor na postoj Donalda Trumpa...
Jihokorejští vojáci drží stráž v demilitarizované zóně oddělující obě Koreje.

„Když zaznamenáme takový nákup, okamžitě jej zastavíme. Nemůžeme však garantovat, že si všech pokusů všimneme a zablokujeme,“ dodal Maassen. Podle televize ARD německá kontrarozvědka zaznamenala pokusy o nákup v letech 2016 a 2017.

Zároveň se podle televize měl v roce 2014 jeden ze severokorejských diplomatů pokusit o získání nespecifikovaného vybavení, které slouží k vývoji chemických zbraní.

Obcházení sankcí

Obvinění ze strany německé kontrarozvědky se objevila jen několik dní poté, co OSN zveřejnila zprávu, že Severní Korea vydělala na exportu uhlí, železa, oceli a dalších komodit v přepočtu více než 4 miliardy korun i přesto, že byly na KLDR uvaleny mezinárodní sankce.

Tajné služby západoevropských zemí koncem ledna informovaly, že KLDR vyvážela uhlí hlavně do Ruska, odkud pak mířilo do Jižní Koreje a Japonska.

Rada bezpečnosti OSN zakázala Severní Koreji export uhlí loni 5. srpna. Cílem nových, přísnějších sankcí bylo odříznout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una od důležitých devizových zdrojů, které Pchjongjang potřebuje na rozvoj svých zbrojních programů.

Podle OSN prý severokorejský režim vydělával i na prodeji zbraní do Barmy a Sýrie. Během let 2012-2017 zprostředkovali Severokorejci do těchto zemí více než čtyřicet dodávek zbraní a zbraňových systémů.

Jednu z lodí přepravujících zbraně na Blízký východ zadržely loni v říjnu egyptské úřady u Suezského průplavu. Na dodávku zbraní z KLDR je upozornily USA. Na palubě lodi tehdy inspektoři našli zbraně a součástky za půl miliardy korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!