17. října 2018 12:27, aktualizováno  16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Kluci padali, stříkala krev.‘ Útok ve škole na Krymu má už 19 obětí, podle Rusů jde o masovou vraždu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 140Diskuse
Žena pokládá květiny pro oběti útoku na Krymu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena pokládá květiny pro oběti útoku na Krymu | foto: Reuters

Moskva Devatenáct mrtvých a nejméně 70 zraněných si podle předběžné bilance vyžádaly střelba a výbuch ve střední škole v Kerči na anektovaném Krymu. Podle Rusů se jednalo o výbuch podomácku vyrobené bomby následovaný střelbou, útok klasifikuje jako masovou vraždu. Podezřelým je podle lídra Krymu Sergeje Aksjonova osmnáctiletý student Vladislav Rosljakov, který měl spáchat sebevraždu, uvádí agentura Interfax. Stále je ve hře varianta s více útočníky.

Ruští vyšetřovatelé po zběžném ohledání těl došli k závěru, že některé z obětí podlehly střelným zraněním. Vyšetřovatelé stále pracují s verzí, že útočníků mohlo být víc. Po dalších možných organizátorech zatím pátrají. Agentura TASS uvedla, že vyšetřovatelé našli na místě útoku další výbušninu, kterou zkoumají.

Podle agentury TASS bylo tělo studenta, který se v jídelně odpálil, nalezeno na místě útoku. Vše nasvědčuje sebevraždě. Server Mash Telegram Channel zveřejnil údajnou fotku útočníka, na které svírá v ruce brokovnici. Podle vyšeřovatelů se má jednat o osmnáctiletého Vladislava Rosljakova, který měl být ve čtvrtém ročníku na studiích chemie. Rusové ho zároveň označili za hlavního podezřelého.

Rosljakov neměl podle jeho kamaráda, který poskytl rozhovor stanici RBC, školu příliš v lásce. Podle něj učili na škole „zlí učitelé“ a podle svého kamaráda se jim plánoval pomstít. Ruská média upozornila, že na svém profilu na sociálních sítích byl vášnivým obhájcem doněckých separatistů.

Údajný útočník ze školy v krymské Kerči.

Údajný útočník ze školy v krymské Kerči.

‚Kluci padali na zem, stříkala krev.‘

Očití svědci v ruských médiích hovořili i o tom, že slyšeli střelbu.

„Vykoukl jsem z učebny - a tam kráčí chlapec se zbraní v ruce a po všech střílí. Schoval jsem se a doufal, že si mě nevšimne. Za deset minut přijeli policisté s automatickými puškami. Když začali evakuovat žáky a učitele, taky jsem vyšel,“ vylíčil listu Komsomolskaja pravda jeden ze studentů. „Na chodbě výbuch rozbil okna. Všechny stěny byly ohořelé,“ dodal.

„Vyšli jsme na vnitřní dvůr školy a za minutu vše vybouchlo. Všude lítalo sklo, střílelo se. Utíkala jsem a viděla jsem, jak kluci padají a krev stříká. Svou kamarádku Dášu jsem už neuviděla,“ vylíčila studentka Margarita podle serveru Newsru.com.

Podle Reuters jsou mezi obětmi útoku děti i zaměstnanci školy. Ředitelka školy Olga Grebennikovová, která v době výbuchu nebyla ve škole přítomná, kromě výbuchu podle agentury zároveň zmínila, že do budovy měli po explozi vniknout ozbrojenci, kteří měli zabíjet každého, na koho narazili. Podle ředitelky byla těla dětí všude. Informace o střelcích však šéf Krymu Aksjonov popřel.

Ruský prezident Vladimir Putin již podle Reuters pověřil bezpečnostní složky vyšetřením příčiny výbuchu. Ruští vyšetřovatelé klasifikují čin jako masovou vraždu. 

„Příčinou byl výbuch podomácku vyrobeného výbušného zařízení,“ řekl novinářům zástupce velitele gardy Sergej Melikov a dodal, že jednotky na místě zasahují podle pokynů týkajících se likvidace následků teroristického útoku. Podle vyšetřovatelů byly součástí bomby malé kovové předměty, které měly zřejmě plnit funkci šrapnelů.

Ruští vojáci v krymské Kerči.
Vojáci během zásahu v ruské Kerči.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že rodinám obětí výbuchu vyjádřil ruský prezident upřímnou soustrast. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že jeho ministerstvo pošle rodinám obětí fyzickou i materiální pomoc.

„Výbuch si vyžádal mrtvé a mnoho zraněných,“ informovala agentura TASS, která se odvolává na policisty. Přesný počet obětí se ještě upřesňuje. V nemocnici hospitalizovali 18 lidí, dalších 50 očekávají.

Improvizovaná ošetřovna před budovou kolejí.

Improvizovaná ošetřovna před budovou kolejí.

„Stáli jsme s dětmi na ulici, když jsme uslyšeli silnou ránu. Okna ze dvou poschodí prostě vypadla,“ řekl očitý svědek podle serveru KerčInfo. Kolemjdoucí a žáci střední průmyslové školy pak pomáhali vynášet zraněné. „Je tady spousta zraněných, nakládají je do sanitek. Přijíždějí jedna za druhou,“ hlásil reportér stanice Kerč FM.

Ruští vojáci v krymské Kerči.
Vojáci během zásahu v ruské Kerči.

Místní úřady vyhlásily na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, stav nouze. Šéf Krymu Sergej Aksjonov ohlásil, že na poloostrově kvůli teroristickému útoku vyhlásí třídenní smutek. 

„Ten hajzl, který tento zločin spáchal - nemohu ho nazvat občanem Kerče ani Krymu - je jednoduše mimořádný špinavec. Chladnokrevně zastřelil své spolužáky a učitele,“ řekl v emotivním projevu Aksjonov živě kanálu Russia 24.

„Toto není teroristický čin, je to vážně masakr spáchaný špinavcem. Víc k tomu říct nemůžu,“ dodal.

ČTK, Lidovky.cz
  • 140Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz