28. srpna 2018 18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina se zřekne partnerství s Ruskem, potvrdil prezident Porošenko. I kvůli okupaci Krymu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 68Diskuse
Ukrajinský prezident Petro Porošenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko | foto: Reuters

Kyjev Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úterý ohlásil, že Kyjev zanedlouho vypoví základní smlouvu o přátelství a partnerství s Ruskem, která se podle šéfa státu dávno stala ruskou vinou anachronismem. Porošenko na poradě s ukrajinskými velvyslanci uvedl, že dal pokyn ministerstvu zahraničí připravit se na vypovězení této dohody.

Kyjev se odmítá smířit s ruskou okupací části ukrajinského území, a sice Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014 po prozápadní revoluci v Kyjevě. Také části Donbasu na východě Ukrajiny ovládli proruští separatisté. Tento konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých.

„Dnes jsme dostatečně připraveni a právnicky nachystáni k dalšímu kroku - ukončení platnosti dohody o přátelství, spolupráci a partnerství mezi Ukrajinou a Ruskou federací,“ řekl Porošenko a dodal, že nezbytné kroky v tomto směru podnikne Ukrajina v nejbližší době.

„Nit po niti trháme pavučinu, kterou ruský carismus a později rudí bolševici po staletí spoutávali svobodymilovnou ukrajinskou duši,“ řekl Porošenko. Připomněl, že Kyjev po získání ekonomické a energetické nezávislosti usiluje i o nezávislost ukrajinské pravoslavné církve na Moskvě.

List Ukrajinska pravda připomněl, že ještě v dubnu Porošenko tvrdil, že navrhne parlamentu ukončit platnost některých ustanovení dohody s Ruskem, například o strategickém partnerství a vojenské spolupráci, ale celou smlouvu nelze vypovědět kvůli tomu, že zakotvuje vzájemné respektování územní celistvosti a neporušitelnosti hranic.

Smlouva byla podepsána v květnu 1997 s platností na deset let a s následným automatickým prodlužováním, pokud se obě strany nevysloví proti. Platí od dubna 1999.

ČTK
  • 68Diskuse

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz