17. září 2018 15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko vypověděl partnerskou smlouvu s Ruskem. Zajišťovala i nedotknutelnost hranic

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal výnos o vypovězení ukrajinsko-ruské smlouvy o přátelství, spolupráci a partnerství uzavřené v roce 1997. Oznámila to v pondělí agentura Interfax. O vypovězení smlouvy, která mimo jiné zakotvuje nedotknutelnost ukrajinských hranic, už počátkem září rozhodla ukrajinská bezpečnostní rada. S konečnou platností musí rozhodnutí potvrdit parlament.

Smlouva byla uzavřena v roce 1997 na deset let s tím, že pokud ji žádná ze smluvních stran nevypoví, automaticky se prodlužuje o další desetiletí. Dokument obsahuje paragrafy o strategickém partnerství a úctě k územní celistvosti, neporušitelnosti hranic a státní svrchovanosti druhé strany. Ukrajina a Rusko se v něm zavazují, že nebudou své území využívat v rozporu se zájmy partnera.

Vzhledem ke kriticky narušeným vztahům obou zemí, de facto zmrazeným po ruské anexi Krymu, má vypovězení smlouvy podle kyjevských médií hlavně symbolický význam. O podobném kroku se podle agentury TASS uvažovalo i v Rusku, nakonec ale v Kremlu převážily obavy o „zájmy prostých Ukrajinců“.

Šéf výboru horní komory ruského parlamentu pro vztahy s krajany Leonid Kalašnikov dnes prohlásil, že „krok Kyjeva výrazně snižuje záruky pro ruskojazyčné Ukrajince i pro Ukrajince žijící v Rusku“. Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta „hluboké politování“.

Vypovědět smlouvu navrhl sám Porošenko, který nedávno dokument označil za „anachronismus“. Parlament se podle agentury Unian k této otázce vysloví co nejdříve.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.