10. září 2018 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kyjev dodává teroristům z Islámského státu zbraně a peníze, obvinily ruské tajné služby Ukrajinu

Pohřeb bývalého šéfa donbaských separatistů Alexandra Zacharčenka 2. 9. 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb bývalého šéfa donbaských separatistů Alexandra Zacharčenka 2. 9. 2018. | foto: ČTK

MOSKVA Moskva zesílila útoky proti ukrajinskému vedení v souvislosti s atentátem na bývalého šéfa donbaských separatistů Alexandra Zacharčenka, který koncem srpna zahynul při atentátu v Doněcku. Agentura TASS v pondělí s odvoláním na ruské tajné služby obvinila Kyjev ze spolupráce s Islámským státem při organizování teroristických útoků na území kontrolovaném proruskými povstalci.

Zacharčenko zahynul před deseti dny při explozi v jedné z doněckých restaurací. Při útoku zemřel i jeden z jeho ochránců a několik dalších lidí utrpělo zranění. Separatisté z atentátu obvinili ukrajinské záškodníky, Kyjev ho připisuje vyřizování účtů mezi povstalci, případně snaze Ruska zbavit se nepohodlných osob v čele „lidových republik“.

Agentura TASS v pondělí s odvoláním na ruskou kontrarozvědku FSB oznámila, že na západě Ruska byl v neděli zatčen jistý Madžid Magomedov ze severokavkazského Dagestánu, který je prý bojovníkem Islámského státu. Na pokyn ukrajinské tajné služby SBU a ultrapravicových radikálů z Pravého sektoru údajně připravoval vraždu dalšího z vedoucích politiků nikým neuznané Doněcké lidové republiky.

„Ukrajinské tajné služby verbují členy Islámského státu k likvidaci povstaleckých vůdců lidových republik,“ uvedla v prohlášení FSB. Kyjev prý teroristům dodává zbraně, zajišťuje jim bezpečnost a poskytuje finanční prostředky.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz