27. června 2013 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec může přijít každou chvíli, říká dcera Nelsona Mandely

Nelson Mandela obdržel v roce 1988 Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a v roce 1993 Nobelovu cenu míru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela obdržel v roce 1988 Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a v roce 1993 Nobelovu cenu míru. | foto: Reuters

PRETORIA Dcera bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely uvedla, že jeho stav je kritický a jeho odchod může přijít každou chvíli.

"Mohu jen zopakovat, že můj otec se nachází ve velmi kritickém stavu. Každou chvíli se může stát cokoliv," uvedla nejstarší Mandelova dcera Makaziwe. "Chtěla bych ale rovněž zdůraznit, že jen Bůh ví, kdy nastane ten správný čas ... budeme na to čekat, spolu s mým otcem," dodala s tím, že Mandela je "stále s nimi, otevírá oči a reaguje na doteky".

Falešné zprávy se šíří internetem
Mezitím se na internetu objevily informace, že čtyřiadevadesátiletý nositel Nobelovy ceny byl odpojen od přístrojů a zemřel již ve středu večer. Napsal to list The Guardian Express z amerického Las Vegas, nikdo jiný ale tuto informaci nepotvrdil. Zvěst z jediného zdroje se nicméně začala rychle šířit na sociální síti Twitter, kde ji citovalo mnoho uživatelů včetně českých. Jak uvedl server news24.com krátce před polednem se začali do nemocnice v Pretorii sjíždět příbuzní bojovníka proti apartheidu. Nelson Mandela je hospitalizován již od 8. června kvůli opakované plicní infekci. Jde již o čtvrtou hospitalizaci za posledních šest měsíců.

Jak informoval ve středu večer mluvčí prezidenta Jacoba Zumy, stav bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely se za poslední dva dny výrazně zhoršil. Prezident Zuma rovněž vzhledem k vážnosti situace zrušil dnešní návštěvu Mosambiku.

ČTK, Lidovky.cz