Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Svět

Konec rakouské politické hvězdy. Kurz se příští rok chce vydat profesně na novou dráhu

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz foto: Profimedia.cz

Úspěšná kariéra bývalého rakouského kancléře Sebastiana Kurze ve čtvrtek definitivně skončila. Pětatřicetiletý politik, jenž kdysi patřil k nejmladším premiérům v členských státech Evropské unie, oznámil úplný odchod z politiky.
  18:17

Na pozici v čele vlády rezignoval již začátkem října. Krátce předtím provedli vyšetřovatelé protikorupční prokuratury domovní prohlídku v prostorách spolkového kancléřství i konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP), jejíž je Kurz předsedou. Důvodem je podezření, že se Kurz v dobách, když byl ještě šéfem rakouské diplomacie, dopustil zpronevěry a korupčního jednání.

On sám popírá, že by dělal něco nezákonného. Před dvěma týdny parlament souhlasil se zrušením Kurzovy imunity. I sám exkancléř hlasoval pro své vydání. Spatřoval v tom možnost, jak očistit své jméno. Z jeho dosavadních vyjádření vyplývalo, že pomýšlí i na návrat do čela kabinetu.

Kurz končí po aféře s politikou, rozhodnutí pomohlo narození syna. Média spekulují o kancléřské rošádě

„Moje vášeň pro politiku se v posledních týdnech zmenšila,“ odůvodnil svůj krok bývalý kancléř s tím, že ho stálo hodně sil neustále odvracet všechny útoky. Zároveň ale přiznal, že se dopustil chyb. „Nejsem světcem, ani zločincem,“ dodal Kurz. Postěžoval si, že si v poslední době připadal, že je „na něj pořádán hon“.

Během příštího roku se prý chce Kurz vydat profesně na novou dráhu. Zmínil se také o nové životní situaci, neboť se stal minulou sobotu poprvé otcem. Když se mu narodil syn, tak si prý „uvědomil, kolik krásného a důležitého existuje mimo politiku“.

Své dvacetiminutové vystoupení před novináři pak zakončil slovy: „Teď vyrazím vyzvednout svého syna a mojí přítelkyni z nemocnice.“

Rakouský exkancléř Sebastian Kurz oznámil svůj konec v politice. (2. prosince...
Na zámku v Lednici jsou předsedové vlád zemí Slavkovského formátu, tedy Česka,...

Proti někdejšímu rakouskému kancléři a řadě jeho blízkých spolupracovníků je již přes rok vedeno rozsáhlé vyšetřování. Jsou podezřelí, že v době, kdy Kurz ještě vedl rakouskou diplomacii, se snažil si kupovat přízeň sdělovacích prostředků, aby o něm psaly kladně a pomohly mu stát se předsedou lidové strany.

Součástí toho byly i pravidelně zveřejňované průzkumy, z nichž vyplývalo, jak by byl dobrý lídr. O financování se starali Kurzovi lidé, kteří to vykazovali za oficiální aktivity ministerstva financí a platili je z jeho rozpočtu.

Povede vládu dosavadní ministr vnitra?

Kurzovo rozhodnutí vzdát se předsednictví strany zřejmě povede opět k přesunům v čele vlády. Jak ve čtvrtek informovala většina rakouských deníků, zdá se být pravděpodobné, že Kurz navrhne v pátek za svého nástupce v čele ÖVP stávajícího ministra vnitra Karla Nehammera. Ten by se pak následně stal i novým spolkovým kancléřem. Dosavadní šéf rakouské vlády, Alexander Schallenberg, jenž převzal místo po Kurzovi, by se v takovémto případě zřejmě vrátil do čela ministerstva zahraničních věcí.

Sebastian Kurz byl považován za největší talent v rakouské politice za několik posledních let. Jeho odchod z veřejného života je velkou ránou především pro jeho lidovou stranu. Přišla tím o svého hlavního tahouna, který jí v letech 2017 a 2019 zajistil dvě vítězství při celostátních parlamentních volbách a po jedenácti letech návrat do čela vlády.

Pod Kurzovým vedením se dařilo lidovcům i při evropských, regionálních a komunálních volbách. Jeho pozice byla neotřesitelná i proto, že si po svém zvolení do čela strany v roce 2017 nechal udělit mimořádné pravomoci. Dávaly mu rozhodující slovo v personálních otázkách, i pokud jde o témata, která vláda prosazovala.

Navenek ji pak změnil i tím, že nahradil jeden z jejích hlavních symbolů, tradiční černou barvu, modernější tyrkysovou. Pod jeho vedením pak lidová strana vystupovala daleko důrazněji, nesnažila se už dosáhnout za každou cenu dohod se sociálními demokraty, s nimiž dlouho vládla v rámci velké koalice.

ÖVP se stala o něco víc konzervativnější a jejím rozhodujícím tématem se stal boj proti ilegální migraci. Tím dokázala úspěšně přebrat voliče pravicovým Svobodným (FPÖ) a vyhrávat volby. Sám Kurz dokázal dlouho těžit ze svých zkušeností z velké migrační vlny let 2015 a 2016. Tehdy ještě jako šéf rakouské diplomacie prosazoval uzavření hranic s cílem přerušit tak zvanou „Balkánskou trasu“, jež byla tenkrát hlavní stezkou, po níž přicházeli uprchlíci do Evropy.

Tento směr Kurz prosazoval i v rámci Evropské unie. Stal se tak jedním z nejhlasitějších oponentů německé kacléřky Angely Merkelové. Během jednání o rozpočtu Evropské unie na další sedmileté období vedl skupinu zemí, jež odmítly vyšší příspěvky do unijního rozpočtu.

S heslem, že „pracovat se musí vyplatit“ a nejrůznějšími daňovými úlevami dokázali lidovci a Kurz získat podporu i mezi voliči z předměstí, kteří předtím hlasovali buď pro sociální demokraty nebo Svobodné.

Sebastian Kurz vedl celkem dvě vlády. První vytvořil v roce 2017 se Svobodnými, druhou v roce 2020 se stranou Zelených.