7. června 2011 10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kongresman poslal přes Twitter fotku svého rozkroku

Anthony Weiner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anthony Weiner | foto: Reuters

WASHINGTON Se slzami v očích se v pondělí americký kongresman Anthony Weiner přiznal, že na konci května poslal pomocí Twitteru mladé ženě fotku svého rozkroku. Dosud to přitom popíral a tvrdil, že jeho účet na Twitteru někdo zneužil.

O skutečném původu fotografie v posledních dnech živě diskutovala média v celých Spojených státech.

"Hluboce lituji toho, co jsem udělal, rezignovat ale nebudu," prohlásil Weiner, který se omluvil své rodině, svým voličům a spolupracovníkům. Zároveň ale přiznal, že se takového chování nedopustil poprvé. Za poslední tři roky prý "nepatřičným" způsobem na internetu a po telefonu komunikoval celkem se šesti ženami.

Tuto fotografii svého rozkroku poslal Anthony Weiner

Skandál propukl asi před týdnem, když internetové stránky konzervativního zaměření informovaly o tom, že jedenadvacetiletá americká studentka od Weinera dostala fotku mužského rozkroku v šedém spodním prádle. Šestačtyřicetiletý politik popíral, že by fotografii poslal, a tvrdil, že si není jistý, zda rozkrok na fotce vůbec patří jemu. V pondělí ale přiznal, že poté, co vše vyšlo najevo, zpanikařil a vymyslel si, že někdo jeho účet na Twitteru zneužil.

Weiner, jehož manželkou je dlouholetá poradkyně Hillary Clintonové Huma Abedinová, je členem Sněmovny reprezentantů od roku 1998. V rámci demokratické strany je považován za jednoho z největších liberálů a spekulovalo se o tom, že by se v roce 2013 mohl stát starostou New Yorku.

Americkou veřejnost případ s fotkou zaujal nejen sám o sobě, ale i kvůli nepříliš šťastné jazykové shodě. Původně německým slovem "wiener" (vídeňský) nebo zkomoleně "weiner" se totiž v angličtině označuje druh párku a slangově také pánské přirození. Řada médií tak s gustem vtipkovala o Weinerově weineru.

ČTK