19. dubna 2019 15:51, aktualizováno 20. 4 7:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kongresmani žádají necenzurovanou Muellerovu zprávu. Pelosiová odmítla komentovat možné sesazení Trumpa

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

Belfast (Británie)/Washington  Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová dnes odmítla komentovat možnost, že by se Kongres mohl pokusit na základě zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera sesadit prezidenta Donalda Trumpa. Naproti tomu senátorka Elizabeth Warrenová v pátek jako první z uchazečů o demokratickou prezidentskou nominaci veřejně vyzvala, aby Kongres proces sesazení současného prezidenta zahájil. Právní výbor sněmovny mezitím obsílkou žádá předložení necenzurované Muellerovy zprávy.

Pelosiová, která je v pátek v severoirském Belfastu, se v této věci odmítla vyjádřit, protože považuje za nevhodné, aby prezidenta kritizovala ze zahraničí. Právní výbor sněmovny mezitím obsílkou žádá předložení necenzurované Muellerovy zprávy.

„Vážnost těchto pochybení vyžaduje, aby volení zástupci obou stran odložili své politické ohledy a dostáli své ústavní povinnosti. To znamená, že by sněmovna měla zahájit proces sesazení prezidenta Spojených států,“ napsala na twitteru Warrenová.

Mueller, jehož zprávu včetně začerněné utajované části ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, zjistil, že Rusko se pokoušelo ovlivnit prezidentské volby v roce 2016, ale Trump, jeho štáb a ani jiný Američan s Moskvou nespolupracoval. Otázku, zda Trump bránil vyšetřování, nechal Mueller otevřenou, věnovat by se jí tak mohl Kongres.

Demokratický předseda právního výboru sněmovny Jerrold Nadler obsílkou požádal o předání plné verze Muellerovy zprávy. Zdůvodnil to tím, že začerněné pasáže ponechávají většinu Kongresu v temnotě. Deník The New York Times spočítal, že zatmaveno je zhruba deset procent 448stránkového dokumentu. Většina nečitelného textu je utajována kvůli neskončenému vyšetřování (69 procent), dale jsou neveřejné výpovědi před velkou porotou (18 procent), utajované informace (osm procent) a informace týkající se ochrany soukromí (pět procent).

O možném pokusu demokratů zbavit prezidenta úřadu ústavní žalobou se v USA dlouhodobě spekuluje. Demokratické vedení dosud vždy uvádělo, že tento krok bude záviset na výsledku Muellerovy práce. Podle Reuters demokratičtí lídři nechtějí Trumpa nyní odvolat, neboť v USA se za 18 měsíců budou konat prezidentské volby. Demokraté navíc ovládají jen Sněmovnu reprezentantů, naopak Senát je pod kontrolou republikánů, kteří takoví postup nepřipustí.

Možnost zbavení prezidenta úřadu v pátek Pelosiová sice odmítla komentovat, řekla ale, že Kongres má odpovědnost za dohled nad americkou demokracií a že této povinnosti bude dbát. „Nezáleží na problému či výzvě, kterým budeme čelit, Kongres Spojených států své přísaze chránit a bránit ústavu Spojených států a chránit naši demokracii dostojí,“ řekla.

ČTK