Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Korejskou loď mohla potopit podmořská mina nebo 'lidská torpéda'

Svět

  13:34
SOUL - V pátek se potopila ve Žlutém moři po výbuchu zatím neznámého původu válečná loď. Jihokorejská armáda v úterý oznámila smrt jednoho z potápěčů, kteří pátrají po možných přeživších. Spekuluje se o příčině výbuchu. Explozi na zádi korvety Čchonan prý mohla způsobit severokorejská mina. Mohli to ale být i severokorejští sebevražední atentátníci, tzv. lidská torpéda.

Jihokorejské námořnictvo pátrá po pohřešovaných. foto: Reuters

Pohřešováno je 46 jihokorejských námořníků, kteří zřejmě zůstali uvězněni ve vraku plavidla. Jihokorejský prezident I Mjong-bak uvedl armádu do stavu pohotovosti pro případ jakýchkoli podezřelých akcí ze strany sousední KLDR, která mohla za explozí stát.ČTĚTE VÍCE: Tajemné zmizení. Korejcům se nedaří najít loď, ani posádku

Jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong v pondělí vyjádřil podezření, že výbuch na zádi korvety Čchonan mohla způsobit severokorejská mina. "Severní Korea mohla úmyslně nastražit podmořskou plovoucí minu, aby nám způsobila škody," prohlásil Kim. Další eventualitou podle něj je, že plavidlo narazilo do miny, která v oblasti mohla zůstat od Korejské války z let 1950 až 1953.

Jsou za útokem "lidská torpéda"?
Jihokorejský deník Čoson ilbo zase ve své dnešní zprávě s odvoláním na nejmenované přeběhlé vysoké činitele KLDR napsal, že explozi mohli způsobit severokorejští sebevražední atentátníci, známí jako "lidská torpéda". Ti údajně operují ve dvojicích na poloponorných plavidlech a s sebou mívají obvykle dvě torpéda nebo dvě plovoucí miny. Jihokorejští představitelé se ale domnívají, že exploze mohla být rovněž zaviněna technickou poruchou.

Plavidlo o výtlaku 1200 tun se 104 členy posádky na palubě bylo v době neštěstí na rutinní hlídce u sporné námořní hranice obou Korejí západně od Korejského poloostrova. Osmapadesát členů posádky, včetně kapitána lodi, se podařilo dostat do bezpečí. Naděje na přežití 46 nezvěstných jsou podle jihokorejských úřadů malé.

Příbuzní čekají na zprávy o pohřešovaných námořnících.

V pondělí se potápěči dostali až k vraku plavidla, který leží v kalné vodě na dně moře v hloubce 15 až 20 metrů, žádné známky života však nezaznamenali. Skulinami na zádi alespoň do lodi napumpovali kyslík. Dnes se údajně potápěči chystají vniknout dovnitř. Záchranným operacím dnes ze vzduchu přihlížel i prezident I Mjong-bak, který se také setkal s rodinnými příslušníky pohřešovaných.

"Vzhledem k tomu, že k potopení došlo na frontové linii, měla by se armáda důkladně připravit na jakýkoli manévr Severní Koreje," řekl prezident. "Chci, aby byla armáda udržována ve stavu maximální bdělosti," dodal.

Místo katastrofy leží pouhých 13 kilometrů od severokorejské vojenské základny, kde jsou rozmístěny protilodní rakety a dělostřelectvo. Podle amerických a jihokorejských představitelů nejsou o podílu KLDR na neštěstí žádné důkazy, mluvčí jihokorejského ministerstva obrany ale upozornil, že žádný scénář není předem vyloučen.Jihokorejské námořnictvo pátrá po pohřešovaných.

Obě Koreje zůstávají ve válečném stavu vzhledem k tomu, že jejich konflikt z let 1950-1953 byl ukončen pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou. KLDR nesouhlasí s námořní hranicí vytyčenou v roce 1953 OSN a západní vody poblíž místa páteční katastrofy byly již dříve dějištěm tří krvavých střetů mezi Severem a Jihem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!