Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Slováci musejí kvůli covidu nemocnice odkládat operace, Ukrajina neočkovaným upře výplatu

Svět

  16:51
Podzimní vlna covidu jede ve světě naplno. Německo eviduje téměř 34 tisíc nových případů, nejvíce od začátku pandemie. Na Slovensku už některé nemocnice musejí odkládat neakutní operace a Poláci spolu s Ukrajinci překročili hranici tří milionů nakažených. Na Ukrajině už kvůli tomu pohrozili státním zaměstnancům, že kdo nepůjde na očkování, nedostane výplatu.

Slovensko ve středu potvrdilo rekordních 6 713 nových případů nákazy. Třetí den po sobě také přibylo více než 30 úmrtí na covid-19 a v nemocnicích znovu stoupl počet pacientů. 

Další fiasko Igora Matoviče. Očkovací loterie Slováky k vakcínám nepřivedla

S covidem je nyní v péči lékařů 1 890 pacientů, tedy nejvíce od poloviny letošního dubna. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzany Eliášové téměř 80 procent z nich není plně očkováno proti covidu.

Dosavadní denní maximum nových potvrzených případů koronaviru, a to 6 315 nakažených, zaznamenala země loni 30. prosince. Nyní s pozitivním výsledkem skončilo přes 30 procent dokončených laboratorních testů. 

Tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku, které se v EU řadí k zemím s nejnižší proočkovaností proti covidu, zrychluje od září a v posledních dnech se situace ještě zhoršila. Kvůli covidovým pacientům některá zdravotnická zařízení odkládají plánované zákroky.

Od příštího týdne bude už 36 z celkového počtu 79 okresů na Slovensku v nejvyšším stupni epidemického rizika. V praxi to znamená kromě jiného výraznější omezení pro fungování některých provozů a konání hromadných akcí. 

Například ubytovací zařízení nesmějí v takových okresech poskytovat služby turistům, restaurace mohou vydávat jídlo pouze přes okénko nebo ho rozvážet. Přerušit činnost ve zmíněných regionech budou muset fitness a wellness centra, jakož i aquaparky.

3. listopadu 2021

Němci překročili práh 30 tisíc nových případů

V Německu za poslední den přibylo 33 949 nových případů koronaviru, což je nejvíce od začátku pandemie, uvádí agentura DPA s odvoláním na nejnovější statistiku Institutu Roberta Kocha. Před týdnem hygienici v této zemi s 83 miliony obyvatel evidovali 28 037 lidí s pozitivním testem.

Přes 30 tisíc nově nakažených za den mělo Německo naposledy loni ve druhé polovině prosince. Tehdy padl i smutný rekord co do počtu úmrtí, kdy během jediného dne zemřelo 952 pacientů s koronavirovou infekcí. Za uplynulých 24 hodin přibylo 165 smrtelných případů, před týdnem jich bylo 126.

WHO: Evropa se musí víc snažit

Tempo šíření koronaviru v Evropě je velmi znepokojující a mohlo by do února vést k dalšímu půl milionu úmrtí spojených s covidem. Ve čtvrtek to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Evropské země se prý mají víc snažit, aby dalším přenosům viru zabránily. Nárůst WHO vysvětluje nakažlivější mutací delta, uvolněním opatření a nedostatečnou proočkovaností. „Většina hospitalizovaných lidí, kteří na covid umírají, není plně očkována,“ zdůraznil šéf evropské sekce WHO Hans Kluge.

Pouze osm zemí Evropy a střední Asie má plně očkovaných více než 70 procent populace. „Evropa je zpátky v epicentru pandemie, kde byla před rokem," poznamenal Kluge. Nyní toho však úřady vědí víc a mají lepší nástroje k boji s virem, dodal.

Sedmidenní incidence, která udává, kolik nakažených připadá na 100 tisíc obyvatel v sedmidenním úhrnu, ke čtvrtku vzrostla na 154,5 ze středečních 146,6. Před týdnem byla 130,2. 

Zatím není jasné, jaký vliv na nárůst počtu případů měl pondělní svátek Všech svatých, který si připomínali lidé v několika spolkových zemích.

Od začátku pandemie se koronavirem v Německu prokazatelně nakazilo 4,67 milionu lidí, skutečný počet však bude výrazně vyšší. Zemřelo celkem 96 192 pacientů s koronavirovou infekcí.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci některé spolkové země zpřísňují restrikce týkající se zejména neočkovaných lidí. Ve středu před opětovným přetížením nemocnic varoval ministr zdravotnictví Jens Spahn. 

Řekl, že čtvrtá vlna pandemie covidu-19 zasáhla Německo kvůli nízké proočkovanosti plnou silou.

Také kancléřka Angela Merkelová chce zpřísnit omezení pro neočkované, v úvahu připadají mimo jiné odepření vstupu do vybraných zařízení či každodenní testování na pracovišti. Podle informací televize n-tv to v úterý řekla na jednání předsednictva své Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Tři miliony nakažených. V Polsku i na Ukrajině

V Polsku ve středu přibylo 15 515 nově potvrzených případů, což je nejvyšší denní přírůstek od dubna. Ve srovnání s úterním počtem jde o skokový třetinový nárůst. V uplynulých 24 hodinách v zemi v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 250 pacientů, dvakrát víc než v úterý. 

V polských nemocnicích se kvůli covidovému onemocnění nyní léčí 8 595 pacientů, přičemž plicní ventilaci z nich potřebuje 713. Z celkových 1 294 ventilátorů, které jsou v Polsku k dispozici, už tak zbývá méně než polovina. 

Další smutný milník. Na covid zemřelo už více než pět milionů lidí

V zemi s 38 miliony obyvatel se podle vládních údajů kvůli nákaze koronavirem nachází v karanténě 320 597 lidí. 

Plně očkováno proti koronaviru je 20 milionů lidí. Od začátku šíření koronavirové infekce v Polsku evidují přes tři miliony prokázaných případů nákazy a 77 395 zemřelých v souvislosti s covidem-19.

A hranici tří milionů nakažených už překonali také na Ukrajině. V zemi žije 44 milionů lidí a od začátku pandemie na covid zemřelo 70 146 nakažených, z toho 699 za poslední den. V posledních týdnech Ukrajinci zaznamenávají rekordní počty nakažených i zemřelých. 

Zájemci o očkování čekají před registračním pultem v očkovacím centru maltézské záchranné služby v Berlíně. (3. listopadu 2021)

Stát na neočkované uvalil nová omezení, proti kterým lidé ve středu protestovali v ulicích Kyjeva. Demonstrace reagovala na nařízení, jež ukládá učitelům, státním zaměstnancům a dalším pracovníkům nechat se plně očkovat proti covidu do 8. listopadu, jinak nedostanou výplaty.

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví za poslední den ohlásilo 27 377 odhalených případů nákazy, z toho 1 836 připadá na hlavní město. Nejvíce nově nakažených, 2 254, bylo ve středu v Dněpropetrovsku, vysoká čísla registruje rovněž Oděsa.

Plně naočkovaných lidí je na Ukrajině 7,68 milionů lidí, alespoň jednu dávku má 10,9 milionů lidí, což je v Evropě druhý nejhorší výsledek po Arménii. Důvodem je nedůvěra obyvatel k vakcínám. Ukrajinci si mohou vybrat mezi vakcínami firem Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Sinovac.

V Rusku na covid umírá přes tisíc lidí denně

V Maďarsku ve středu přibylo dalších 6 268 potvrzených případů. To je podle agentury Reuters více než dvojnásobný denní přírůstek ve srovnáním s údaji z poloviny minulého týdne. V uplynulých 24 hodinách nemoci covid-19 podlehlo 107 pacientů. 

Ukazují to aktuální čísla k epidemické situaci v zemi zveřejněná na maďarském vládním webu koronavirus.gov.hu.Ve zhruba desetimilionovém Maďarsku úřady evidují 51 108 aktivních infekcí. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 3 366 pacientů, z nichž 349 je na jednotkách intenzivní péče.

Od začátku pandemie v Maďarsku vědí o 885 360 případech nákazy a 31 101 obětech. Pro očkování už si přišlo 5,96 milionu obyvatel, z nichž 5,74 milionu má za sebou i druhou dávku. Třetí dávku podle webu přijalo 1,27 milionu lidí.

V Rusku ve středu zemřelo 1 195 lidí s nemocí covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Zemřelých pacientů s covidem bylo ve středu už desátý den v řadě přes tisíc, třetí den po sobě také padl v tomto ohledu rekord. Za uplynulých 24 hodin pak přibylo dalších 40 217 nově nakažených. 

Rusové si karanténu užívají. Doma obsadili hotely, v zahraničí okupují pláže

Krizový štáb eviduje celkem 243 255 obětí koronavirové infekce, ruský statistický úřad jich však registruje téměř dvojnásobek. Množství potvrzených případů nákazy se v zemi zhruba se 146 miliony obyvatel přiblížilo k hranici 8,7 milionu.

V Rusku nadále zůstávají vysoké denní přírůstky úmrtí i infikovaných, přestože úřady kvůli trvající vážné epidemické situaci obnovují některá protikoronavirová opatření. V celé zemi navíc v pondělí začal týden pracovního volna a některé vážně postižené oblasti už daly na vědomí, že „koronavirovou dovolenou“ ještě o týden prodlouží.

Rekordy hlásí i Chorvaté se Slovinci

Chorvatsko a Slovinsko ve čtvrtek oznámily, že o den dříve zaznamenaly nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku pandemie. V Chorvatsku přibylo 6 310 infikovaných a ve Slovinsku 4 511, informovaly zdravotnické úřady obou zemí.

Ve čtyřmilionovém Chorvatsku nyní mají 25 628 aktivních případů nákazy. Mezi ně patří i 1 680 pacientů v nemocnicích. Stav 219 z nich vyžaduje připojení na umělou plicní ventilaci. Během středy 32 nemocných komplikacím spojeným s covidem podlehlo. Od 25. února loňského roku, kdy byl v Chorvatsku zaznamenán první případ, se v zemi nakazilo 483 142 lidí. Z nich 9 364 zemřelo.

Ve Slovinsku zaznamenali rekordní denní přírůstky infikovaných druhý den po sobě, přičemž skok mezi úterními a středečními údaji byl výrazný. Zatímco v úterý registrovali tehdy rekordních 3 456 případů nákazy, ve středu bylo nově nakažených o další tisíc víc. V uplynulých 24 hodinách také zemřelo devět pacientů s koronavirem.

Podle dalších údajů je ve dvoumilionové zemi nyní 32 021 aktivních případů. V nemocnicích se léčí 735 pacientů s covidem, přičemž 169 bylo nutné umístit na jednotky intenzivní péče. V Chorvatsku i ve Slovinsku je proti koronaviru očkováno něco přes 50 procent lidí.

Kostel je životní potřeba, míní řecká vláda

Počet nových případů koronaviru v Řecku se drží nad 6 tisíci. Kvůli vysokému výskytu infekce čeká zemi zpřísnění pandemických opatření. Opozice však ve středu kritizovala vládu, že mezi místy, kde při vstupu bude nutné prokázat bezinfekčnost, nejsou kostely.

V úterý úřady oznámily 6 700 případů za předchozí den, což bylo nejvíc od začátku epidemie. Ve středu už byly počty o několik stovek nižší. „Nemyslím si, že pandemie skončila. Čelíme čtvrté vlně nákazy, která se týká především nenaočkovaných lidí,“ řekl ve středu řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. 

Podle něj díky očkování proti covidu-19 nebude nutné vyhlásit další plošnou uzávěru. Jeho vláda však v úterý oznámila výrazné zpřísnění pandemických opatření. Neočkovaní lidé se budou muset od soboty prokazovat negativním testem při vstupu do míst, kde to doteď nebylo nutné. Jedná se například o banky, kadeřnické salony či veřejné úřady.

Chybějícími kostely konzervativní vláda podle levicové opozice vychází vstříc pravoslavné církvi, aby získala hlasy věřících. „Je neuvěřitelné, že zatímco počítáme nové případy a úmrtí, Mitsotakis nepočítá nic jiného než hlasy,“ uvedl šéf hlavní opoziční strany Syriza Alexis Tsipras.

Vláda opatření hájí. „Jít do chrámu není stejné jako si zajít do hospody či si jít koupit boty,“ uvedl ministr zdravotnictví Thanos Plevris. Podle dalšího člena kabinetu patří náboženství k „životním potřebám“, a proto jeho výkon nelze příliš omezovat.

V Řecku se od začátku epidemie koronavirová infekce prokázala u více než 750 tisíc lidí, zemřelo přes 16 tisíc nakažených. Zpřísněním opatření chce vláda mimo jiné obyvatele země motivovat k očkování. Plně očkováno je v Řecku zhruba 60 procent obyvatel, což je podle serveru Our World in Data o několik procentních bodů více než v České republice.

Autoři: ,