Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus má v Jižní Koreji už pět obětí. V Izraeli poslali korejské letadlo zpátky do Soulu

Lékaři kontrolují teplotu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři kontrolují teplotu. | foto: AP Photo

Soul Jižní Korea zvyšuje kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Oznámil to v neděli prezident Mun Če-in. V zemi je už přes 600 nakažených a Soul v neděli ohlásil už páté úmrtí.

Jižní Korea v neděli ohlásila nových 46 nakažených, takže počet nemocných stoupl na 602. Přítomnost viru se testuje u dalších více než 6000 lidí. V neděli Soul ohlásil pátou oběť nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje. Většina úmrtí je hlášena z nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejímž střediskem je město Tegu. Zatím poslední mrtvou je 57letá žena, která trpěla chronickým onemocněním ledvin.

„Několik následujících dní bude velmi důležitých,“ citovala prezidenta Muna místní média. Prezident také řekl, že epidemie s dostala do přelomového bodu a budou přijata „bezprecedentní a významná“ opatření.

Odborníci a lékaři bojují o životy svých pacientů, kteří jsou nakažení...
Testování viru 2019-nCoV, který je lidem známý pod názvem koronavirus....

Agentura Jonhap napsala, že Jižní Korea má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1.

Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol. Prezident prohlásil, že vláda i místní úřady by neměly váhat a přijmout přísná opatření bez omezení pravidly běžnými v normální době.

Více než polovina nových případů má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v Tegu, které má 2,5 milionu obyvatel a kvůli nákaze je nyní uzavřeno. Jednou ze zemřelých je 61letá členka této farnosti, která se účastnila bohoslužeb a minulý týden byla na nový koronavirus pozitivně testována.

Mun se zmínil o sektě Sinčchondži, k níž patří množství nakažených. Řekl, že úřady v postupu vůči jejím členům využijí „speciální“ postup. Vláda se snaží kontaktovat všechny členy a otestovat je na přítomnost viru. Objekty spojené s touto sektou jsou uzavřeny a členové musí omezit své aktivity po celé zemi. Mun k tomu řek, že je to nevyhnutelné vzhledem k ochraně veřejného zdraví a bezpečnosti a že nejde o omezování náboženské svobody.

V pátek zůstaly v Tegu uzavřeny školy a vláda prohlásila město a část jeho okolí zvláštní střeženou zónou. Městské centrum je podle agentury AP téměř liduprázdné, mnoho podniků raději zůstalo zavřených.

Úřady zakázaly cestujícím vystoupit z letadla

Izrael kvůli pokračující epidemii nemoci COVID-19 krátce zvažoval možnost uzavření hranic pro všechny cizince. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví, které od toho později ustoupilo. Izrael zatím do země nevpouští jen lidi, kteří nedávno navštívili Čínu a v Izraeli trvale nežijí. Informoval o tom v neděli list The Times of Israel. V sobotu navíc úřady zakázaly všem cizincům na palubě letadla z jihokorejského Soulu vystoupit na izraelském území a Jižní Korea proti tomu ostře protestovala.

„Je pravděpodobné, že brzo budou uzavřeny hranice pro všechny, kdo nejsou občany Izraele,“ uvedlo původně izraelské ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách. Z hebrejského i anglického textu později věta bez vysvětlení zmizela. Nový pokyn zní, že zákaz vstupu bude platit jen pro lidi, kteří v minulých 14 dnech navštívili Čínu. „Prozatím nejsou hranice zavřeny pro ty, kdo byli jinde,“ uvádí se v pokynu.

Ministerstvo zdravotnictví nyní vyzvalo všechny, kdo se vracejí z Itálie, Tchaj-wanu a Austrálie, aby nechali zkontrolovat svůj zdravotní stav na přítomnost viru. V Itálii registrují 79 nakažených, na Tchaj-wanu 26 a o čtyři méně v Austrálii.

V karanténě je nyní 200 Izraelců, kteří mohli přijít do kontaktu s jihokorejskými turisty, z nichž někteří byli později pozitivně testováni na koronavirus.

V sobotu večer izraelské bezpečnostní složky odmítly nechat vystoupit cestující z letadla pravidelné linky společnosti Korean Air ze Soulu. Na letišti v Tel Avivu se z letadla dostali ven jen izraelští občané, zbylí cestující se museli vrátit zpět do Jižní Koreje. Podle izraelských úřadů šlo pouze o jednorázové opatření, které bylo reakcí na zjištění, že u devíti ze skupiny 77 jihokorejských turistů, kteří v únoru navštívili Izrael, byla později zjištěna nákaza novým typem koronaviru.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí zaslalo izraelské vládě protestní nótu, uvedla agentura Jonhap. Podle Soulu by Izrael neměl vůči jihokorejským občanům uplatňovat nepřiměřená opatření.

Izraelské ministerstvo zahraničí kvůli šíření koronaviru v Jižní Koreji a Japonsku rovněž rozšířilo povinnost karantény i na všechny občany, kteří se do vlasti vracejí z těchto dvou zemí. Dosud museli do dvoutýdenní izolace pouze lidé, kteří přijeli Z Číny, Singapuru a Thajska.

Izrael zatím registruje pouze jednu osobu, u níž byla prokázána infekce koronavirem. Jde o pasažérku z výletní lodi Diamond Princess, kde se nakazilo přes 600 lidí.

Koronavirus se začal koncem loňského roku šířit z čínské provincie Chu-pej, kde od té doby onemocnělo už přes 64 000 lidí, 2346 z nich zemřelo. Nyní se počet nových případů rapidně zvyšuje i v Jižní Koreji. Celkově se tam nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, nakazilo už 556 lidí, čtyři lidé zemřeli.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!