Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli nákaze koronavirem zemřelo v pevninské Číně již 2345 lidí. Nárůst nově nakažených hlásí Jižní Korea

Odborníci a lékaři bojují o životy svých pacientů, kteří jsou nakažení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborníci a lékaři bojují o životy svých pacientů, kteří jsou nakažení... | foto: Reuters

Peking/Soul Nemoci způsobené novým koronavirem už v pevninské Číně podlehlo 2345 lidí. V pátek jich zemřelo 109, což je o devět méně než předchozí den. Nakažených je 76 288. Počet nově nemocných se pak snížil na 397 ze čtvrtečních 889, uvedla v sobotu s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters.

Osminásobný nárůst počtu nových případů hlásí Jižní Korea, další případy má také Írán. Čína upozornila na případ muže z provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy, že u 70letého muže se příznaky objevily až po 27 dnech inkubační doby¨

Dosud se za maximální inkubační dobu uvádělo 14 dní. U sedmdesátiletého muže v provincii Chu-pej se ale objevila vysoká horečka až po 27 dnech inkubační doby a testy na koronavirus ukázaly, že je nakažen.

Podle čínských médií budou muset uzdravení pacienti po propuštění z nemocnice dodržet čtrnáctidenní karanténu na určeném místě a za zdravotního dohledu. Oznámily to v sobotu úřady ve Wu-chanu.

Čína také vyzvala všechny podniky, aby kvůli koronaviru přestaly používat biometrickou identifikaci zaměstnanců. Lidé se s pomocí otisků prstů hlásí při příchodu a odchodu z práce, v době výskytu koronaviru by ale tato praxe podle úřadů mohla přispět k přenosu nákazy.

Čínští vědci hlásí pokrok ve výzkumu vakcíny

Vědci z čínské provincie Če-ťiang v sobotu ohlásili průlom ve výzkumu vakcíny proti koronaviru. Tamní oddělení pro vědu a techniku ohlásilo, že testy protilátek začaly na prvních skupinách krys. Jako první v zemi začala provincie Kan-su zmírňovat opatření přijatá kvůli viru v minulosti.

Provincie Chu-pej ohlásila za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v provincii Chu-pej zemřelo už 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 454.

Výrazný nárůst počtu nově nakažených nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, hlásí Jižní Korea. Úřady původně hlásily 142 nových případů, později však ohlásily dalších 87. Celkem je v zemi infikováno už 433 lidí. Onemocnění podle úřadů zatím podlehli tři lidé. Z jihokorejských nemocnic ale také bylo propuštěno 17 lidí, kteří se zcela uzdravili. 

17 nemocných je v kritickém stavu

V Jižní Koreji byly v pátek zavřeny školy, církve nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá hromadná shromáždění. Nejhůře zasažené je dvouapůlmilionové město Tegu. Z tohoto čtvrtého největšího města v zemi a jeho okolí pochází většina nově pozitivně testovaných. Tajemník ministra zdravotnictví řekl, že počet mrtvých se ještě zvýší, protože 17 nemocných je v kritickém stavu.

Z Íránu, kde v pátek evidovali tři desítky nakažených a šest mrtvých, v sobotu ohlásili dalších deset nových případů. Jeden z nemocných zemřel, takže COVID-19 v této blízkovýchodní zemi zabil už pět lidí.

Japonsko, kde je zatím potvrzeno 14 lidí nakažených novým koronavirem, čelí otázkám, zda dělá dost proti šíření infekce a zda by nemoc COVID-19 nemohla narušit letošní olympijské hry v Tokiu. Organizátoři proto z preventivních důvodů odložili zamýšlený start tréninků dobrovolníků.

V Číně vyslali sedm výletních lodí k Wu-chanu, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Budou na nich ubytováni zdravotníci povolaní z jiných částí Číny k péči o nemocné. První loď už dorazila z města I-čchang. Na všech plavidlech bude k dispozici témě 1500 lůžek. Lodě běžně přepravují turisty do oblasti Tří soutěsek na řece Čchang-ťiang, jejich novým účelem bude poskytnout zdravotníkům chráněné prostředí, kde si budou moci odpočinout a najíst se. Minulý týden úřady oznámily, že mezi nakaženými koronavirem je 1716 členů zdravotnického personálu, sedm jich už zemřelo.

Nemocných v Evropě může přibývat i vzhledem k postupnému návratu turistů z lodi Diamond Princess, která byla kvůli výskytu nového koronaviru na palubě od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama. Do Británie se dnes vrátilo 32 jejích pasažérů, které čeká dvoutýdenní karanténa. Dalších 19 lidí přistálo v Itálii, na palubě italského letadla bylo i několik Slovinců a Chorvat. V České republice se zatím žádný případ nákazy koronavirem nepotvrdil.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz