Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muslimští směnárníci v Praze zahání koronavirus modlitbou. Nebojíme se, říkají

ČNB oznámila konec intervence ve prospěch kurzu koruny vůči euru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB oznámila konec intervence ve prospěch kurzu koruny vůči euru | foto:  František Vlček, MAFRA

Až devět dní může na různých površích včetně papíru ulpívat nebezpečný koronavirus, který se šíří nejen v Číně, ale i vně jejích hranic. Tamní vláda proto rozhodla, že se musí zlikvidovat hotovost z rizikových oblastí a ostatní peníze projdou dezinfekcí, než budou opět vydány do oběhu. Je přitom možné, že po světě už infikované bankovky kolují. Měli bychom se tedy bát nákazy i z české směnárny?

Pražští muslimští směnárníci mají jasno – stačí, když se pětkrát za den pomodlí k Alláhu a zároveň si tradičně umyjí ruce.

„Popravdě, nebojíme se,“ říká Tarik Al-Kaisi ze směnárny v Jindřišské ulici. Lidovky.cz se tam vydaly zjišťovat, zda v tomto prostředí, kam si zahraniční turisté chodí měnit bankovky, nepanuje strach z nákazy. „Je známo, že jsme Arabové a u nás se pravidelně pětkrát denně modlíme. Tím se očišťujeme a to je hodně důležité,“ vysvětluje Tarik. 

Žádná zvláštní opatření nezavádějí, koronavirus je prý daleko. Od vypuknutí epidemie do jejich směnárny v Jindřišské moc Číňanů nedochází. Když ale nějaký přijde, údajně by ho rozhodně neodmítli. „Je to klient jako každý jiný, nebylo by to slušné,“ dodává Tarik a nabízí mi kávu.

Češi jsou obezřetnější

Zda mají z koronaviru strach, se Lidovky.cz ptaly i českých směnárníků, kteří pracují v nedaleké pobočce Sportturist Special v Jindřišské ulici. „I za normální situace prostory směnárny a kliky od vstupních dveří pravidelně dezinfikujeme,“ říká zpoza skleněné přepážky Damián Holeček, který by Číňana z obavy z koronaviru údajně neodmítl.

„Já bych je odmítla,“ s nadsázkou vstupuje do debaty sousední směnárnice Kateřina Nováková. Po chvilce ale změnila názor s tím, že Číňanovi by nejspíš peníze normálně vyměnila. Zdůrazňuje ale, že je nyní třeba větší obezřetnost.

S tím souhlasí i cizokrajný směnárník v nedaleké Provaznické ulici. „Samozřejmě, mám strach. Práce s penězi je vždycky riziková,“ říká Mido Salah. „Číňany ovšem neodmítáme, dodržujeme častou hygienu,“ vysvětluje Mido a za skleněnou přepážkou ukazuje antibakteriální gel.

Ani ČNB opatření neplánuje

Podle jeho kolegy mají strach z nákazy hlavně klienti. „Zažil jsem dokonce situaci, že si zákazník přišel vyměnit peníze, najednou si ale všiml několika Asijců ve své blízkosti a vypadalo to, že v obavě z nákazy odešel,“ vypráví nejmenovaný směnárník.

Podle mluvčí České národní banky (ČNB) Denisy Všetíčkové výzkumy provedené v minulosti u nás ani v zahraničí neprokázaly, že by pracovníci peněžních ústavů, pošt a další lidé, kteří profesionálně pracují s penězi, trpěli nakažlivými nemocemi více než kdokoliv jiný. Žádná zvláštní opatření proto ČNB zatím neplánuje.

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!