Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muslimští směnárníci v Praze zahání koronavirus modlitbou. Nebojíme se, říkají

ČNB oznámila konec intervence ve prospěch kurzu koruny vůči euru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB oznámila konec intervence ve prospěch kurzu koruny vůči euru | foto:  František Vlček, MAFRA

Až devět dní může na různých površích včetně papíru ulpívat nebezpečný koronavirus, který se šíří nejen v Číně, ale i vně jejích hranic. Tamní vláda proto rozhodla, že se musí zlikvidovat hotovost z rizikových oblastí a ostatní peníze projdou dezinfekcí, než budou opět vydány do oběhu. Je přitom možné, že po světě už infikované bankovky kolují. Měli bychom se tedy bát nákazy i z české směnárny?

Pražští muslimští směnárníci mají jasno – stačí, když se pětkrát za den pomodlí k Alláhu a zároveň si tradičně umyjí ruce.

„Popravdě, nebojíme se,“ říká Tarik Al-Kaisi ze směnárny v Jindřišské ulici. Lidovky.cz se tam vydaly zjišťovat, zda v tomto prostředí, kam si zahraniční turisté chodí měnit bankovky, nepanuje strach z nákazy. „Je známo, že jsme Arabové a u nás se pravidelně pětkrát denně modlíme. Tím se očišťujeme a to je hodně důležité,“ vysvětluje Tarik. 

Žádná zvláštní opatření nezavádějí, koronavirus je prý daleko. Od vypuknutí epidemie do jejich směnárny v Jindřišské moc Číňanů nedochází. Když ale nějaký přijde, údajně by ho rozhodně neodmítli. „Je to klient jako každý jiný, nebylo by to slušné,“ dodává Tarik a nabízí mi kávu.

Češi jsou obezřetnější

Zda mají z koronaviru strach, se Lidovky.cz ptaly i českých směnárníků, kteří pracují v nedaleké pobočce Sportturist Special v Jindřišské ulici. „I za normální situace prostory směnárny a kliky od vstupních dveří pravidelně dezinfikujeme,“ říká zpoza skleněné přepážky Damián Holeček, který by Číňana z obavy z koronaviru údajně neodmítl.

„Já bych je odmítla,“ s nadsázkou vstupuje do debaty sousední směnárnice Kateřina Nováková. Po chvilce ale změnila názor s tím, že Číňanovi by nejspíš peníze normálně vyměnila. Zdůrazňuje ale, že je nyní třeba větší obezřetnost.

S tím souhlasí i cizokrajný směnárník v nedaleké Provaznické ulici. „Samozřejmě, mám strach. Práce s penězi je vždycky riziková,“ říká Mido Salah. „Číňany ovšem neodmítáme, dodržujeme častou hygienu,“ vysvětluje Mido a za skleněnou přepážkou ukazuje antibakteriální gel.

Ani ČNB opatření neplánuje

Podle jeho kolegy mají strach z nákazy hlavně klienti. „Zažil jsem dokonce situaci, že si zákazník přišel vyměnit peníze, najednou si ale všiml několika Asijců ve své blízkosti a vypadalo to, že v obavě z nákazy odešel,“ vypráví nejmenovaný směnárník.

Podle mluvčí České národní banky (ČNB) Denisy Všetíčkové výzkumy provedené v minulosti u nás ani v zahraničí neprokázaly, že by pracovníci peněžních ústavů, pošt a další lidé, kteří profesionálně pracují s penězi, trpěli nakažlivými nemocemi více než kdokoliv jiný. Žádná zvláštní opatření proto ČNB zatím neplánuje.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz