Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z jihokorejského Tegu se stalo město duchů. Jediná žena koronavirem nakazila takřka 40 členů náboženského kultu

Čistění ulic ve městě . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čistění ulic ve městě . | foto: Kim Jun-beom/Yonhap via AP

TEGU Jihokorejské město Tegu čelí krizi poté, co na téměř čtyři desítky stoupl počet nakažených novým koronavirem, kteří jsou spojení s kontroverzním náboženským kultem. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server The Guardian.

V Jižní Koreji zatím bylo zaznamenáno 82 nakažených, z toho 38 v Tegu. Z nově potvrzených 31 případů nákazy je valná většina soustředěna kolem místní pobočky Ježíšovy církve Sinčchondži. Toto náboženské hnutí se inspiruje křesťanstvím, ačkoli se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu; celosvětově se k němu hlásí až 200 000 členů a působí i v Česku.

Tegu, které má 2,5 milionu obyvatel a leží dvě hodiny jízdy jižně od Soulu, se po oznámení nových případů nákazy změnilo v město duchů. „Ocitli jsme se v bezprecedentní krizi,“ řekl novinářům starosta Tegu Kwon Jong-čin.

Podle tiskové agentury Jonhap nařídila radnice uzavření všech školek a veřejných knihoven a školy zvažují, že posunou začátek jarního semestru, který měl původně začít v prvních březnových dnech.

Nákupní střediska a kina jsou prázdná a jindy rušné centrum města je tiché. Koncert, na němž měly 8. března vystoupit hvězdy K-popu, byl odložen.

Vojákům, kteří mají posádku v Tegu, ministerstvo obrany zakázalo opouštět kasárna a přijímat návštěvy. Americká armáda zavedla podobná omezení na vojenské základně v Tegu, kde jsou tisíce vojáků, jejich rodinných příslušníků a civilních zaměstnanců.

„Super-přenašečem“ nového koronaviru se podle jihokorejského střediska pro kontrolu nemocí stala 61letá žena, která je spojená s téměř polovinou z 82 případů nákazy v zemi. Tato pravidelná návštěvnice bohoslužeb v kostele Ježíšovy církve Sinčchondži dostala 10. února horečku, ale údajně dvakrát odmítla testování na koronavirus s odůvodněním, že nebyla v poslední době v zahraničí, napsal The Guardian. Navštívila nejméně čtyři bohoslužby, než u ní byla infekce diagnostikována.

Nákaza byla zatím potvrzena u 37 dalších členů církve Sinčchondži. Podle městské správy Tegu je ve městě 1001 jejích členů. Úřady všechny vyzvaly, aby se uzavřeli do domácí karantény; 90 osob už vykazuje symptomy nákazy.

Starosta v prohlášení uvedl, že všichni, kdo mají příznaky nemoci, budou testováni tak brzy, jak to bude možné. „Máme v plánu otestovat všechny věřící této církve a vyzvali jsme je, aby zůstali doma a drželi se stranou od svých rodin,“ dodal starosta.

Církev Sinčchondži dnes oznámila, že uzavřela všechna svá zařízení v zemi a vyjádřila lítost, že se nákaza rozšířila prostřednictvím jedné z jejich věřících.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.