Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nepovedené vítání výletní lodi v Kambodži. Premiér přišel bez roušky, na palubě byl koronavirus

Premiér Hun Sen u výletní lodi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Hun Sen u výletní lodi. | foto: Reuters

Phnom Penh/ Praha Cestující z lodi Westerdam zadržely v Malajsii úřady kvůli nakažení koronavirem. Šíří se obavy, že infikovaná žena mohla nakazit ostatní pasažéry a potažmo i kambodžského premiéra, který se k Westerdamu vydal bez roušky.

Výletní loď Westerdam vyplula 1. února z Hongkongu a její cestující se těšili na okružní plavbu s první zastávkou v japonské Jokohamě. Mezitím ale na podobné výletní lodi zvané Diamond Princess, která již zakotvila v japonském přístavu, vypukla epidemie koronaviru.

Přestože na palubě Westerdamu nebyl potvrzený žádný případ nákazy novým koronavirem, Japonsko v obavě z opakování situace s Diamond Princess lodi zakázalo vplout do svých teritoriálních vod. Po něm tak učinil i Tchaj-wan, Filipíny, Guam a Thajsko.

Po několika dnech nejistoty dostal kapitán Westerdamu dobrou zprávu. Loď dostala povolení zakotvit v Kambodži a 13. února vylodila své cestující. Pro 802 členů posádky a 1455 pasažérů převážně ze Spojených států, Kanady a Británie tím skončila nejistota a bloudění mezi přístavy. Zdá se však, že to byl jen začátek příběhu.

V Kambodži úřady otestovaly přibližně dvacet lidí, kteří vykazovali příznaky nemoci. Většina pasažérů opustila loď, zamířila do hotelu a vše se zdálo v pořádku. Ve městě Sihanoukville pak dokonce cestující přivítal premiér Hun Sen. Nikdo z přítomných neměl ochranné roušky, ani rukavice, což podle lékařů nebylo příliš uvážlivé.

Kambodžský premiér navštívil loď bez roušky.

Kambodžský premiér navštívil loď bez roušky.

„Kambodža má ale silné ekonomické vazby na Čínu a pro autoritářského vůdce bylo důležité, aby ukázal, že virus není takovou hrozbou. Nabídl se, že sám pojede do centra nákazy Wu-chanu, aby Kambodžanům žijícím v Číně demonostroval, jak důležité vztahy obou zemí jsou,“ napsala BBC.

Hun Sen, který vládne v zemi již 35 let, se tak ukázal jako vřelý vůdce, jenž  dokáže otevřít náruč cizím obyvatelům. Zároveň mohl v rámci médií zastřít fakt, že ten samý týden EU zrušila Kambodži obchodní privilegia, protože potírá politickou opozici.

Nakažená cestující

O několik dní později se ovšem potvrdila nákaza koronavirem u jedné z cestujících lodi Westerdam. Třiaosmdesátiletá Američanka po vylodění cestovala přes Malajsii do USA a v Kuala Lumpur ji již úřady zadržely s teplotou. Po testech se ukázalo, že v sobě nesla koronavir Covid-19.

Kambodžské úřady ve středu sice prohlásily, že se u žádného dalšího z pasažérů nákaza neprokázala, na palubě MS Westerdam přesto zůstávají stovky členů posádky, které lékaři dále na nákazu testují. Podle společnosti provozující loď bude plavidlo ještě několik dní v přístavu. Cestující prozatím žijí v hotelu v hlavním městě Phnom Penh. Ti, u kterých se výsledky testů ukáží jako negativní, mohou odcestovat domů.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Najdete na Lidovky.cz