Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus zasáhl téměř půl milionu lidí, nákazu zaznamenalo bezmála 200 zemí

Odběr vzorků pro testování na COVID-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr vzorků pro testování na COVID-19 | foto: Reuters

Londýn Z bezmála 200 zemí světa bylo ve středu odpoledne hlášeno celkem 435 470 potvrzených případů nákazy koronavirem, vyplývá z databáze agentury Reuters. Už 103 zemí evidovalo úmrtí alespoň jednoho člověka s nemocí COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, přičemž obětí globální pandemie je nejméně 19 598.

Pro výraznou většinu nakažených virus nepředstavuje smrtelnou hrozbu a projevuje se u nich horečkami a kašlem, přičemž příznaky odezní po dvou nebo třech týdnech, uvádí agentura AP. Za uzdravené už je celosvětově označováno skoro 112 000 lidí, u nichž se předtím nákaza potvrdila.

Zejména starším pacientům nebo chronicky nemocným lidem ale může koronavirus způsobit vážné dýchací potíže i smrt. Při jeho rychlém šíření navíc hrozí přetížení zdravotnických systémů, což má za následek úmrtí, kterým by za jiných okolností bylo možné předejít.

Virus SARS-CoV-2 byl poprvé zaznamenám v čínském Wu-chanu, nyní už ale přes 80 procent potvrzených případů infekce připadá na území za hranicemi Číny. V posledních dnech pak tvoří noví pacienti v Číně v podstatě zanedbatelnou část globálního součtu, alespoň pokud jde o čísla z oficiálních statistik.

Růst počtu nakažených se zároveň v posledních týdnech dramaticky zrychlil. Podle zpravodajské společnosti BBC globální součet překonal hranici 100 000 po 67 dnech od ohlášení prvního infikovaného, ovšem už za dalších 17 dní bylo evidováno 400 000 infikovaných.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...