Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kosovský prezident Thaçi po obvinění z válečných zločinů rezignoval. Pak byl zatčen a převezen do Haagu

Kosovský prezident Hashim Thaçi rezignoval. foto: ČTK

Priština - Kosovský prezident Hashim Thaçi ve čtvrtek rezignoval kvůli obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti u tribunálu pro Kosovo v Haagu. Politik byl následně zatčen a přepraven do vazební věznice tribunálu v Haagu, potvrdil tribunál.
  12:45aktualizováno  22:27

Thaçiho, jenž patřil během války se Srbskem v 90. letech mezi vůdce povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), v červnu prokuratura označila za zodpovědného za vraždy 100 civilistů. Thaçi spáchání zločinů odmítá.

Nikdo nemůže přepsat historii Kosova, reagoval prezident Thaçi na obvinění

„Před několika okamžiky jsem byl oficiálně informován, že soudce zvláštního soudu moji obžalobu potvrdil,“ sdělil novinářům v Prištině Thaçi. K demisi se podle svých slov rozhodl, aby ochránil integritu prezidentského úřadu i Kosova a aby ochránil historickou pravdu o tom, kdo byl viník a kdo oběť. A také z toho důvodu, že coby stávající hlava státu před soudem stanout nemůže. Obvinění označil za „nejmenší cenu, kterou je třeba zaplatit za svobodu našich lidí“.

Kosovský prezident Hashim Thaçi.
Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes rezignoval kvůli obviněním z válečných...

Dvaapadesátiletý Thaçi patřil k vůdcům povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v 90. letech bojovala proti režimu v Bělehradu s cílem odtrhnout Kosovo od Srbska. Po válce působil jako ministr zahraničí, vicepremiér, premiér a od roku 2016 coby prezident Kosova.

Je jedním z několika kosovských politiků obviněných ze zločinů, mezi něž patří například vraždy, mizení lidí nebo mučení. Agentura AP podotýká, že detaily obžaloby proti Thaçimu zatím nejsou známy, nicméně prokuratura už v červnu informovala o existenci obžalovacího spisu, podle něhož jsou Thaçi a ostatní zodpovědní za vraždy 100 civilistů.

Prokuratura tehdy uvedla, že zveřejnila informace o existenci obžaloby, protože se Thaçi a další podle ní opakovaně pokoušeli klást překážky práci tribunálu a panovaly obavy, že se snaží změnit kosovské právo, které existenci tribunálu ustanovilo.

Prezident s krví na rukách? Cesta Hashima Thaçiho od ‚hada‘ z UÇK na vrchol Kosova

Kosovský prezident odstoupil den poté, co byl zatčen a přepraven ke zvláštnímu soudu v Nizozemsku bývalý předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi, jenž během bojů se Srbskem v letech 1998 až 1999 působil jako vysoce postavený velitel kosovských povstalců.

Další obviněný

Dalším obviněným je podle agentur bývalý předseda parlamentu a šéf opoziční strany Kadri Veseli. Ten se nechal slyšet, že obvinění v jeho případě bylo rovněž potvrzeno a tudíž rezignuje na všechny „veřejné politické aktivity“ a odjede do Haagu. Také on odmítá, že by zločiny spáchal. O svém obvinění informoval rovněž bývalý velitel UÇK a současný politik Rexhep Selimi s tím, že odcestuje do Haagu.

Než bude zvolen nový prezident, Thaçiho bude v úřadu hlavy státu zastupovat předsedkyně kosovského parlamentu Vjosa Osmaniová, uvedla agentura Reuters.

Rozhodnutí Thaçiho podat po obvinění tribunálem demisi přivítala Evropská unie. „Plná spolupráce s těmito institucemi má velký význam jako ukázka odhodlání Kosova prosazovat vládu práva, což je naopak klíčový prvek pro pokrok Kosova na jeho evropské cestě,“ uvedl mluvčí unijní diplomatické služby Peter Stano.

Kosovská vláda naopak obvinění Thaçiho z válečných zločinů kritizuje. V prohlášení uvedla, že „hluboce věří ve spravedlivý boj UÇK za svobodu“. „Nikdo nemůže soudit boj za svobodu,“ dodala podle stanice Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda s tím, že samotné rozhodnutí tribunálu nicméně respektuje.

Podle předsedy výboru srbského parlamentu pro Kosovo Milovana Drecuna je dnešní potvrzení Thaçiho obvinění důkazem, že se hledání pravdy o zločinech UÇK i potrestání odpovědných vyvíjí správným směrem. „Myslím, že budou další obvinění osob, které jsou příslušníky tohoto teroristického uskupení,“ řekl Drecun agentuře Tanjug.

Tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015, na základě zprávy Rady Evropy z roku 2011 obsahující obvinění, že bojovníci UÇK obchodovali s lidskými orgány, které odebírali vězňům, a že zabíjeli Srby i Albánce. Tribunál má soudit bývalé velitele povstalecké UÇK, která vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Tribunál je součástí kosovského soudnictví, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci.

Válka za nezávislost Kosova na Srbsku si vyžádala přes 10 000 životů, většinou kosovských Albánců. Osud více než 1600 nezvěstných zůstává neznámý. Boje skončily po 78 dnech náletů NATO, které bombardovalo srbské síly. Kosovo, ovládané Albánci, vyhlásilo nezávislost v roce 2008. Uznalo jej mnoho západních států, nikoli však Srbsko a jeho spojenci Rusko a Čína.

Hashim Thaçi

  • Thaçi patřil k vůdcům povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v 90. letech bojovala proti bělehradskému režimu s cílem odtrhnout Kosovo od Srbska. V dubnu 2016 se stal prezidentem Kosova, jehož nezávislost k září 2020 uznávalo 98 ze 193 členských států Organizace spojených národů, včetně České republiky. Nezávislost někdejší jihosrbské provincie neuznává kromě Bělehradu mimo jiné i pět členských států Evropské unie: Slovensko, Rumunsko, Kypr, Řecko a Španělsko.
  • Politik přezdívaný Had (prý kvůli nevypočitatelnosti i kvůli tomu, že dokázal neustále unikat srbské policii, která po něm intenzivně pátrala) se stal koncem 90. let jednou z hlavních postav kosovského hnutí za nezávislost. Představoval jeho agresivní a násilnou podobu, která při cestě za svým cílem neváhala používat zbraně, na rozdíl od Ibrahima Rugovy, který prosazoval nenásilný odpor proti režimu srbského prezidenta Slobodana Miloševiće.
  • Koncem 90. let během bojů v Kosovu podle některých zdrojů Hashim Thaçi fyzicky likvidoval své odpůrce a mučil zajatce. Před lety se objevila také tvrzení, podle kterých byl zapleten do ilegálních obchodů s lidskými orgány, které kosovští Albánci údajně během konfliktu odebírali zajatým Srbům, ale i krajanům, kteří nesouhlasili s praktikami povstalců. V roce 2015 Thaçiho nazval válečným zločincem i český prezident Miloš Zeman.
  • Prokurátor zvláštního tribunálu pro Kosovo, který sídlí v nizozemském Haagu, letos v červnu obžaloval Thaçiho z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Thaçi a dalších devět podezřelých "jsou trestně zodpovědní za téměř 100 vražd". Na svědomí mají podle prokurátora i další oběti z řad kosovských Albánců, Srbů a Romů a také politických odpůrců. Těch se týkají další body obžaloby spojené s mizením lidí, proti nimž bylo použito síly, s pronásledováním a mučením.
  • Thaçi po vznesení obžaloby nejprve obvinil mezinárodní justici z "přepisování historie" a koncem června v televizním projevu k národu popřel, že by se dopustil válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Prohlásil tehdy také, že by okamžitě odstoupil a šel by se hájit, pokud obvinění z válečných zločinů oficiálně potvrdí soudce, který rozhoduje o přípustnosti žaloby ještě před vlastním procesem u zvláštního tribunálu pro Kosovo Haagu. Ten vznikl po mnoha odkladech až v roce 2015.
  • V červenci Thaçi vypovídal před prokuraturou zvláštního tribunálu v Haagu v souvislosti se svou obžalobou. Kromě něj je z vrcholných kosovských politiků obžalován i předseda parlamentu Kadri Veseli, jeden z jeho předchůdců Jakup Krasniqi byl tento týden zatčen a přepraven ke zvláštnímu soudu v Nizozemsku. Už v září byl na základě zatykače zvláštního tribunálu zatčen Salih Mustafa, který patřil k zakladatelům a vrchním velitelům UÇK za války v Kosovu.
  • Thaçi v sobě v minulosti dokázal probudit diplomatické nadání, například když se začátkem roku 1999 zúčastnil mezinárodních mírových jednání na francouzském zámku Rambouillet. V jejich průběhu dokázal své spolubojovníky přesvědčit o kompromisní dohodě, která negarantovala nezávislost Kosova a ztroskotala teprve na vetu Bělehradu. Krach jednání pak vyústil v nálety NATO na Miloševičovu Jugoslávii a v konečném důsledku vedly k nezávislosti Kosova.
  • Od dubna 1999 byl Thaçi několik měsíců předsedou prozatímní vlády "Kosovské republiky", po rozpuštění jejích struktur zůstal vůdcem Demokratické strany Kosova (PDK). Od té doby působil kvůli volebním porážkám ze strany Rugovova Demokratického svazu Kosova (DSK) převážně jako opoziční lídr. Jako šéf druhé nejsilnější politické síly se od jara 2006 aktivně účastnil také rozhovorů o budoucnosti Kosova a po vyhlášení nezávislosti v únoru 2008 byl sedm let premiérem. Od prosince 2014 do dubna 2016 pak působil jako ministr zahraničí.
  • Poté, co byl v roce 2016 zvolen parlamentem hlavou Kosova, už mu ale nacionalistická opozice vyčítala mimo jiné přílišnou vstřícnost vůči srbské menšině.
  • Kosovský prezident se narodil 24. května 1968 v Srbici (albánsky Skënderaj) v centrálním kosovském regionu Drenica, který byl základnou albánského odporu vůči Srbům. Do něj se Thaçi zapojil již v mládí, začátkem 90. let jako posluchač historie na univerzitě v Prištině byl hlavou studentské unie. Krátce poté odešel do Švýcarska, kde v Curychu postgraduálně studoval dějiny jihovýchodní Evropy a mezinárodní vztahy.
Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...