1. prosince 2015 15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Křesťané a muslimové jsou bratři.‘ Papež poprvé vyjel do válečné zóny

Papež František vedle Tidianiho Moussy Naibiho, imáma mešity Koudoukou ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František vedle Tidianiho Moussy Naibiho, imáma mešity Koudoukou ve... | foto: Reuters

BANGUI/PRAHA  Papež František se poprvé v čele Svatého stolce vydal do Afriky, kde počet křesťanů strmě narůstá. Cestu do Středoafrické republiky však bezpečnostní experti papeži rozmlouvali.

Bylo to šestadvacet mimořádně náročných hodin. Když se tak v pondělí půl hodiny po poledni místního času odlepil ve středoafrické metropoli Bangui od ranveje letoun aerolinek Alitalia s jedním vskutku výjimečným cestujícím na palubě, nespočet lidí si upřímně oddychl.

Přesněji, nejméně tři tisíce „modrých přileb“ a pět set místních policistů, kteří dohlíželi po tu dobu na jeho bezpečnost, a devět set francouzských vojáků v pohotovosti. A také množství členů švýcarské gardy, ať už v uniformě nebo v civilu. Oním pasažérem byl totiž papež František.

Po Keni a Ugandě si pro závěr své první návštěvy Afriky v pozici nejvyššího pontifika vybral občanskou válkou zmítanou Středoafrickou republiku. Rozhodl se tak k poměrně ojedinělému kroku, který Svatý stolec dlouho nepamatuje. V roce 1983 odcestoval Jan Pavel II. na pastorační návštěvu do konfliktem sužované Guatemaly. V roce 1994 chtěl také navštívit obléhané Sarajevo, ale cestu nakonec z bezpečnostních důvodů zrušil.

A zrušit návštěvu radili papeži bezpečnostní poradci i v případě Středoafrické republiky. Chránit pontifika, který zásadně jezdí jen v otevřeném papamobilu a vyhledává přímý kontakt s věřícími, je mimořádně obtížný úkol i mimo zemi, kde bezmála tři roky zuří občanská válka.

Poselství míru

František však na uskutečnění cesty trval s tím, že chce všem obyvatelům Středoafrické republiky předat poselství míru a usmíření a vyzvat k ukončení násilností. Ty se v čtyřapůlmilionové zemi rozhořely v březnu 2013 poté, co ve většinově křesťanské zemi provedlo převrat na severu zformované převážně muslimské povstalecké hnutí Séléka. Jeho lídr Michel Djotodiou se následně prohlásil prvním muslimským prezidentem země.

VÁLKA V SAR

Konflikt má nicméně původ spíše v etnicitě než náboženství jako takovém. Náboženský rozměr se objevil teprve v jeho průběhu. Na pozadí navíc obě strany konfliktu profitují z ilegálního obchodu s nerostnými surovinami, v první řadě s diamanty.

Lídr hnutí Séléka Djotodiou nakonec loni v lednu pod tlakem regionálních lídrů z prezidentské funkce odstoupil. Krveprolití přesto eskalovalo, když zformované křesťanské milice Antibalaka začaly útočit na muslimy bez ohledu na jejich příslušnost k rebelům. Loni v červenci sice znepřátelené tábory podepsaly mírovou dohodu, v praxi však není uplatňována a země se ve víru násilí zmítá dodnes. Přítomnosti mezinárodních sil navzdory.

Hlava katolické církve se během své návštěvy metropole pokusila napětí uklidnit i osobním setkáním s pěticí místních imámů v jedné z tamních mešit. Papež při té příležitosti prohlásil, že „křesťané a muslimové jsou bratři“ a k ukončení násilí mezi oběma komunitami vyzval poté i na mši před několikasettisícovým davem. „Mír není dokument, který se podepíše a pak někam odloží. Mír se vytváří každý den. Mír je řemeslo, ruční práce,“ namítal.

Papež František slouží mši na stadionu v Bangui, hlavním městě SAR.
Středoafričtí kněží se účastní mše sloužené papežem na stadionu v Bangui.

Křesťanů v Africe přibývá

Právě subsaharská Afrika, kam vedly první stopy papeže na kontinentě, je regionem, kde počet křesťanů zažívá poslední půlstoletí dramatický nárůst. Na rozdíl od Evropy a Severní Ameriky. As ohledem na demografické charakteristiky subsaharské Afriky zřejmě jen tak neustane.

V roce 2050 bude v tomto regionu žít skoro 40 procent světové křesťanské populace, uvádí americký think tank Pew Reasearch Center. Ještě před pěti lety to přitom byla čtvrtina křesťanů a v roce 1910 jen dvě procenta.

Zdaleka však nejde jen o katolíky. Na africkém kontinentě působí celá řada protestantských církví, které zaznamenávají rostoucí počet věřících, a to leckdy na úkor právě Vatikánu. Příkladem je třeba Pobřeží Slonoviny nebo Angola.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.