Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zdálo se, že jsme zachráněni, líčí Čech ze Středoafrické republiky

Evropa

  6:00
PRAHA/BOZOUM - Misie ve středoafrickém městě Bozoum, v níž působí český dobrovolník Vojtěch Bílý a kde nalezly útočiště tisíce válečných uprchlíků, zažila euforii. Bojovníci aliance Séléka do jednoho opustili město a misie, jež se ještě minulý týden obávala masakru, si oddechla. Bohužel ne nadlouho - v noci na pátek se v Bozoum znovu střílelo.

Rozdělování humanitární pomoci uprchlíkům, kterým misie otce Aurelia nabídla útočiště. foto: Bozoum-czeck.blogspot.cz

"Včera večer, někdy těsně před večeří, jsem seděl na terase a koukám na město... Najednou vidím, že se na druhé straně města objevilo nějak podezřele mnoho světla. Pak se z města začal ozývat hluk lidí, kteří něco skandovali. Pak se začalo střílet. Přijely posily Seleka. V Bozoum je jich teď zhruba sto," líčil minulý čtvrtek na stránkách české neziskové organizace SIRIRI její dobrovolník Vojtěch Bílý. O den později serveru Lidovky.cz řekl, že příjezd posil Séléky vyvolal ve městě obrovské napětí a hrozil přerůst v masakr mezi místními muslimy a křesťany, sdruženými v domobraneckých milicích anti-balaka (více čtěte ZDE).

VÁLKA V BOZOUM

Situace v Bozoum je kritická už od počátku prosince, kdy vlna násilí naplno udeřila na hlavní město Bangui. Po krveprolití, jemuž během jediného týdne padly za oběť stovky lidí, se mezinárodní společenství (které měsíce trvající válku v SAR sice monitorovalo, v praxi však ignorovalo) odhodlalo zasáhnout. Francie, bývalý koloniální pán země, jíž se přezdívá srdce Afriky, vyslala do SAR 1600 vojáků.

Vojtěch Bílý a zakladatelka organizace SIRIRI Ludmila Böhmová

Do Bozoum dorazili Francouzi 17. prosince a jejich přítomnost nebezpečí ozbrojených střetů zažehnala, bohužel pouze dočasně. Za čtyři dny město opustili a přesunuli se do další potřebné oblasti, načež se napětí v Bozoum opět prudce zvýšilo, popsal Vojtěch Bílý na začátku ledna pro Lidovky.cz. Konflikt ohrožuje nejen původní obyvatele města, ale také na 3000 válečných uprchlíků, kteří nalezli útočiště v areálu tamní karmelitánské misie.

Krveprolití, jež mohlo propuknout každou hodinou, se snažila zabránit horečná vyjednávání. Jejich hlavním hybatelem se stal vedoucí misie otec Aurelio, který se s nasazením vlastního života snaží hrát nelehkou roli prostředníka mezi znepřátelenými stranami (Aureliův blog nazvaný "Bozoum v přímém přenosu" můžete sledovat ZDE). V pondělí tak z SAR konečně mohla zaznít jedna dobrá zpráva: jednotky Séléky opustí v doprovodu FOMAC (ozbrojené síly Africké unie) Bozoum. "Konvoj s muslimskou skupinou rebelů se vydal pravděpodobně až směr Čad, odkud většina z nich pochází! Pro místní je to ta nejradostnější zpráva, kterou si mohli přát," hlásila 13. ledna SIRIRI.

Euforie

Ten samý den se otec Aurelio, jako už tolikrát, ocitl v ohrožení. Odjezd Séléky znepokojil některé z místních muslimů, kteří se obávali anti-balaky a zaútočili na knězovo auto. V misii se mezitím rozšířila nepravdivá zpráva, že otec Aurelio zahynul, což všechny v areálu hluboce zasáhlo. "Když se tři tisíce lidí, kteří k Aureliovi velmi vzhlížejí, dozvědí, že jejich ikona byla zabita, chvíli trvá, než se je podaří uklidnit," říká Bílý a popisuje euforii, která mezi uprchlíky zavládla, když se mezi nimi živý a zdravý Aurelio opět objevil. "Když jsem se vrátil na misii, zdálo se, že vítají Mesiáše. Pláč, křik, pokládali oblečení na zem na místa, kudy mělo projet moje auto... něco nepředstavitelného," vzpomíná sám otec Aurelio.

"V Bozoum už žádní rebelové nejsou! Snad to všechno dobře dopadne. Dnes budou následovat další jednání, kterých se zúčastní zástupci OCHA (Úřad pro koordinaci humanitární pomoci OSN), přijedou také příslušníci Lékařů bez hranic, přislíbili humanitární pomoc. Zítra by teoreticky lidé mohli jít domů, v pondělí bychom chtěli zase začít učit! (Vojtěch Bílý působí v rámci misie jako učitel, pozn. red.) Po všech stránkách tedy zatím velká radost," neskrýval Bílý ve středu nadšení. Zdálo se, že místní - a "náš" dobrovolník spolu s nimi - jsou konečně v bezpečí. Bozoum měly dál střežit jednotky MISCA (zkratka z Mission Intérnationale de soutien a la Centrafrique sous conduite africaine. Jedná se o mezinárodní mírové síly pod patronátem Africké unie, vytvořené přímo kvůli středoafrickému konfliktu. MISCA vznikla 5. prosince 2013, tedy v den, kdy začalo krveprolití v Bangui, pozn. red.).

Uprchlíci v areálu karmelitánské misie ve městě Bozoum.

Bludný kruh násilí

Jenže válka má jednu ošklivou vlastnost - jakoukoli jistotu umí během okamžiku obrátit v prach. Úlevu v Bozoum znovu vytřídalo napětí, které vyvolaly nové střety, tentokrát už ne mezi Sélékou, jejíž muži město skutečně opustili, ale milicemi anti-balaka a jednotkami MISCA, jež se anti-balaku pokoušejí odzbrojit. A ta se brání, protože mezitím se vyzbrojují i muslimové, kteří se naopak bojí křesťanů. Strach už zapustil kořeny příliš hluboko. To je druhé neúprosné pravidlo války - násilí plodí násilí.

"Ve městě se opět střílelo, přes noc tu došlo k rabování a MISCA se to tu snaží zvládnout, ale moc se to nedaří. Dnes ráno dorazily nějaké posily, ale stále to nestačí, takže čekáme a doufáme v další posily z Bangui," řekl serveru Lidovky.cz v pátek Bílý. "Situace se během následujících hodin asi nezlepší," dodal s obavami.

Humanitární koordinátor OSN John Ging ve čtvrtek situaci v SAR zhodnotil jako mimořádně kritickou a přirovnal tamní vývoj k Bosně a Rwandě s tím, že nese veškeré znaky počínající genocidy. Evropští ministři zahraničí v pondělí rozhodnou o tom, zda EU do SAR vyšle další vojáky.

MISE EU

Vojenský zásah je jen částí evropských snah, které zahrnují také pokusy o politické řešení či humanitární a rozvojovou pomoc. Ta v roce 2013 dosáhla 77 milionů eur (přes dvě miliardy korun), další peníze putovaly na konkrétní programy zaměřené na stabilizaci země.

Pokud se šéfové evropských diplomacií počátkem příštího týdne rozhodnou dát nasazení jednotek zelenou, zásah by mohl být zahájen velmi rychle. "Když budou všichni souhlasit, bude to rychlý proces. Je potřeba být na místě co nejrychleji to jde," řekl v pátek v Bruselu novinářům vysoce postavený diplomat EU. Podle něj je souhlas se spuštěním operace velmi pravděpodobný. Připomněl, že násilí mezi křesťany a muslimy v zemi se stupňuje.

V příštím týdnu by také Rada bezpečnosti OSN mohla rozhodnout o mandátu operace pod hlavičkou Spojených národů.

Evropská mise má být dočasným řešením, nejspíš na půl roku, před tím, než bude práci plně schopna zastat samotnými africkými státy už nyní zajišťovaná bezpečnostní operace MISCA.

Které země se takové mise případně zúčastní, zatím není zcela jasné. Několik desítek vojáků už nabídlo Estonsko, určitou roli bude zřejmě hrát opět Francie. Média zmiňují také možný podíl Poláků či Belgičanů, především na logistické podpoře.

Česká republika má nyní vojáky v africkém Mali a rozhodnutí o podílu českých vojáků na operaci v další zemi tohoto kontinentu tak zřejmě není příliš pravděpodobné.

Zdroj: ČTK

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...