Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krutý 'buran' profesor Kadyrov sbírá drahá auta a nedávno si pořídil lva

Vladimír Putin

  9:27aktualizováno  15:34
GROZNYJ/PRAHA - Kadyrov stojí v čele Čečenska, které je podobně jako sousední Dagestán nadále sužováno sice nepříliš viditelným, ale permanentním konfliktem mezi proruskými silami a islamistickými povstalci. A postava čečenského prezidenta – či už jen „hlavy“ republiky, jak má být nově oficiálně nazýván – v neklidném regionu vyčnívá.

Ramzan Kadyrov. foto: Reuters

Ramzan Kadyrov na jednu stranu zavedl přísné islámské zákony a například zakázal alkohol, sám si ale nic neodpírá – sbírá drahá auta a nedávno si pořídil lva. S jeho vládnutím jsou spojené kruté, mafiánské metody a budování kultu osobnosti. Zvláště v Grozném si ale pochvalují, že díky němu opět funguje elektřina.

Jeho hlas, slovní zásoba, vystupování, garderoba, manýry i mimika, všechno svádí k tomu, nazývat čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova „buranem“. Ačkoliv má „profesor Kadyrov“ vědeckých hodností a titulů tolik, že se mu před a za jméno ani nevejdou, o jeho skutečné inteligenci, vzdělání a znalostech panují pochybnosti – když se ho novináři ptali na téma jeho diplomové práce a specializaci, kterou si na Machačkalinském institutu byznysu a práva zvolil, nevzpomněl si.

Čečenci ale období jeho vlády vůbec nepokládají za to nejhorší, co je potkalo. „Kadyrov aspoň neznamená válka,“ říkají, přestože v zemi, jež zůstává oficiálně součástí Ruska, dodnes zuří boje s povstalci, které jsou dozvukem takzvané druhé čečenské války z přelomu let 1999 a 2000.

Putin? Přítel rodiny
Ramzanův otec Ahmat Kadyrov byl v 90. letech stoupencem čečenské nezávislosti. Zatímco většina velitelů guerilly během války s Ruskem zahynula, muftí Kadyrov přežil. Ba co víc, v roce 2000 z něj nový ruský prezident Vladimir Putin nečekaně učinil čečenského prezidenta.

Velitelem prezidentské ochranky se stal právě Ramzan. Postupně vybudoval ze skupiny bodyguardů mocnou vojenskou strukturu čítající několik tisíc po zuby ozbrojených mužů. Po smrti otce, na kterého byl v roce 2006 spáchán atentát, se Ramzan stal nejdřív premiérem, zakrátko ale i prezidentem Čečenska. Dodnes s úctou říká: „Putin je přítelem naší rodiny.“

V Čečensku nazývají Kadyrova lakonicky jen křestním jménem Ramzan. Jeho úspěchy na poli vojenském i budovatelském jsou grandiózní. Cena, za kterou jich dosáhl, také. Řada Čečenců dnes nejvíc oceňuje, že se mu povedlo postavit na nohy válkou zničené hlavní město Groznyj.

V Moskvě provolávají Kadyrovovi slávu za to, jak disciplinovaně Čečenci volí vládní Putinovu stranu Jednotné Rusko. Kreml těší i to, že podle údajů Kadyrovova statistického úřadu (osobně dohlíží na chod všech vládních institucí v Čečensku, včetně škol, nemocnic, soudů atd.) se za poslední roky snížila nezaměstnanost ze 77 na zhruba 25 procent.

I kdyby si ty údaje Kadyrov upravil, tempo, kterým se Groznyj změnil z ruin ve výstavní město, je neuvěřitelné. Nejzajímavější je, odkud na grandiózní výstavbu i své osobní koníčky bere. Sbírá auta drahých značek a historické zbraně, pořídil si lva a obléká se jen do značkových modelů.

Kadyrov má slabost pro drahá auta

„Mám spoustu přátel, pomáhají i stoupenci mého zesnulého otce,“ tvrdí. Kadyrov za tímto účelem založil tzv. Regionální veřejný fond, dnes jednu z nejmocnějších institucí v Rusku. Zlé jazyky ho také nazývají „megapračkou“ na peníze, ve které se shromažďují nejen dobrovolné peníze členů Kadyrovova klanu, ale i neoficiální daně nebo výkupné za unesené příbuzné nepřátel.

Kult osobnosti je slabé označení pro to, co se kolem Kadyrova v Čečensku děje. Jeho jméno nesou ulice, návsi i náměstí, sportovní kluby i spousta novorozených chlapců. Jakkoliv horským Čečencům není vlastní nekritické zbožňování lídrů, v případě Ramzana porušili veškeré tradice. I díky tomu Kadyrov dosáhl významných úspěchů na poli boje s rebely. Řada Čečenců je už dnes unavená válkami a říkají, že je pro ně lepší „přísný panovník“, který zavedl pořádek, než partyzánská nejistota.

KDO ŘÍDÍ ČEČENSKO?

* Hierarchie čečenské společnosti je založena na rozdělení jednotlivých rodin a rodů do tzv. „tejpů“.

* Tejp je skupina několika rodů žijících na jednom území – zpravidla několik obcí a údolí.
Tejpy jsou charakteristické i sjednocením výchovy dětí a jistými „sociálními zvyklostmi“ – například některé čečenské tejpy nepřipouštějí, aby muž někdy v životě spatřil svou tchyni, jiné naopak matku manželky staví v rodinné hierarchii hodně vysoko.

* Parlament, soudy, policejní hodnosti ani státní funkce nehrají zdaleka takovou roli jako původ každého Čečence a především vliv a váha jeho tejpu.

* Řada zásad a přikázaných způsobů chování je ale společná všem čečenským tejpům. Patří mezi ně například příkaz vstát vždy, když do místnosti vejde dospělá osoba.

* Rody jsou si v rámci tejpu zcela rovny.

* Dnes existuje v Čečensku asi 100 horských tejpů a 70 rovinných.
Tradičně názvy tejpů vznikaly buď podle jména nejváženějšího předka, nebo zeměpisných zvláštností – existuje tejp Jeskyně, Švestkové údolí atd.

* V rámci tejpu jsou povoleny svatby mezi jeho členy, respektive rodiče povolují dětem výběr partnera často pouze v rámci domovského tejpu. Členové jednoho rodu se už ale mezi sebou brát nemohou.

* Mezi nejvýznamnější a největší patří tejp Benoj čítající asi 80 tisíc lidí pocházejících z oblasti Nožaj-Jurtu a Urus Martanu.
K tejpu Benoj patří i Ramazan Kadyrov a jeho rod.

* Spory mezi tejpy řeší dodnes rady stařešinů – nemusí být ale složeny z mužů starých, jde spíše o vliv a pověst osoby, která má právo v radě usednout.

* V rámci tejpu byly vybírány poplatky na obranu společného území, respektive na vyzbrojování a výcvik mužů – tento systém učinil z Čečenců jednu z nejlépe vyzbrojených a nejbojovnějších komunit na celém Kavkaze.

* Klan je vojensko-politický, někdy kriminalizovaný svazek, který nemá s čečenskými tradicemi nic společného – jde o spojení vlivných skupin s určitým cílem – kriminálním, vojenským, či politickým.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....